Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

Niezapomniany smak świeżego chleba z dzieciństwa. Reportaż "Zakwas szczęśliwy" Jakuba Tarki

Wśród wspomnień z dzieciństwa wiele osób wymienia zapach i smak chleba. Niegdyś Polska słynęła z dobrego pieczywa i małych lokalnych piekarni, do których można było trafić po zapachu. Niestety, przez ostatnie dziesięciolecia pracę wprawnych rąk zastąpiły maszyny, a mistrzów piekarnictwa – wielcy sieciowi producenci chleba. Lokalne piekarnie, by sprostać konkurencji i przetrwać, też mocno obniżyły standardy i jakość.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Trójka chleb pieczywo pieczenie chleba pr poleca

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Reportaż Małgorzaty Furgi (Polskie Radio Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak pr poleca Małgorzata Furga zdrowie zdrowie dziecka autyzm choroba

Prokuratorskie śledztwo ws. radiopasji dzieciaków z podwórka. Nagradzany reportaż sprzed ćwierć wieku

"Zawód na czasie": reportaż z 1999 roku autorstwa Marii Blimel i Wandy Wasilewskiej. Bohaterem jest 11-letni wówczas Tomek Puchalski z Gniezna. Pasjonujący się radiem chłopiec nadawał na żywo program dla matki i sąsiadów. Ponieważ było to nielegalne, sprawą zajął się prokurator... Reportaż dostał nagrodę Premios Ondas w Barcelonie w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca radio Gniezno Maria Blimel Wanda Wasilewska prokuratura Trójka

Krystyna Bochenek – kobieta renesansu z radiem w sercu [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– Radio jest moją największą miłością zawodową i tak już zostanie – mówi w reportażu "Krystyna" jego bohaterka, Krystyna Bochenek. Audycja została wyemitowana w Trójce 10 kwietnia 2024 roku, w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęła była wicemarszałkini Senatu RP.
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Bochenek Anna Dudzińska Anna Sekudewicz Trójka pr poleca katastrofa smoleńska

Jak znaleźć męża w realu, bez pomocy portali randkowych? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Niegdyś funkcjonowały instytucje służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy choćby wścibskie ciotki. Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne, podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów…
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA Podlasie małżeństwo miłość portal społecznościowy internet telewizja reportaż pr poleca

"Odór niezgody". Reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Od kilku miesięcy w Pasłęku trwa gorący spór o biometanownię. Lokalny przedsiębiorca, właściciel firmy "Torfex", chce wybudować zakład, który odpowie na współczesne wyzwania ekologii. Będzie wytwarzał biometan, a co za tym idzie - dostarczy tani prąd czy biopaliwa, pochodzące z rozkładu odpadów. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Antoni Rokicki reportaż Pasłęk pr poleca

Życie w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego. Reportaż Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin)

Obóz na Majdanku to trudny spadek, a jego muzeum to kłopotliwe sąsiedztwo. Jak się do niego odnosić? Czy możliwe jest pogodzenie żywej pamięci o strasznej historii tego miejsca z poczuciem sąsiedztwa i przynależności? Takie pytania stawia sobie Anna Augustowska, studentka kierunku sztuki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Katarzyna Michalak Majdanek historia Polski pr poleca II wojna światowa Lublin

Urodziny Nowej Trójki. Jak stare mieszało się z nowym?

Program 3 Polskiego Radia ma już 62 lata. Jednym z elementów świętowania był reportaż "Moment przyjścia" przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Tę historię o roku 1962 i atmosferze czasów, w jakich rodziła się radiowa Trójka przypomnieliśmy w poniedziałkowym Klubie  Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Studio Reportażu i Dokumentu pr poleca Bartosz Panek Jakub Tarka Adam Bogoryja-Zakrzewski Joanna Bogusławska Aleksandra Dobieszewska Paweł Pawlica

"Pani Chorążyna" Piotra Zaremby w reżyserii Jerzego Machowskiego

Hanna, córka ziemiańskiej rodziny Bieńkowskich, wyszła przed wojną za chłopskiego syna Janka Chorążego. Chciała uczyć chłopów kultury rolnej, a wiejskie kobiety także życiowej niezależności. Reżyseria: Jerzy Machowski. Muzyka: Ignacy Zalewski. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Obsada: Lidia Sadowa, Paulina Gałązka, Sławomir Orzechowski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kania, Jędrzej Hycnar, Edyta Januszewska, Mateusz Weber, Filip Orliński
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kubera Jerzy Machowski Ignacy Zalewski Lidia Sadowa Paulina Gałązka Sławomir Orzechowski Andrzej Mastalerz Ewa Kania Mateusz Weber Jędrzej Hycnar Edyta Januszewska Filip Orliński pr poleca Zobacz także

Opowieść o strachu i niepewności. Reportaż "Rebel w Pasłęku" [POSŁUCHAJ]

– To nie jest opowieść o ekologii i szansach, jakie niesie ze sobą nowa technologia. To opowieść o strachu i niepewności, zwłaszcza że budząca kontrowersje inwestycja ma znaleźć się obok zakładu produkującego mleko w proszku. Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki niczego nie rozstrzygają, a wiele starają się tłumaczyć – mówiła w Trójce Anna Dudzińska, zapowiadając reportaż "Rebel w Pasłęku".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska Pasłęk społeczeństwo warmińsko-mazurskie pr poleca reportaż