Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Dwie drogi Wielkopolski do niepodległości

"Słowem Niepodległa" gościła w Poznaniu, w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które znajduje się w Odwachu na Starym Rynku. Gośćmi audycji byli profesor Olaf Bergmann i Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dr Marek Rezler - historyk, znawca historii miasta i regionu oraz Jan Gruszka z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Poznań odzyskanie niepodległości powstanie wielkopolskie rozbiory Polski Słowem Niepodległa

"Putin może usiąść koło szefa FIFA i obejrzeć mecz"

Podczas ceremonii otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej zabrakło najważniejszych polityków. W Moskwie zjawiło się zaledwie kilkunastu przywódców, głównie z byłych republik Związku Radzieckiego. – To konsekwencja marginalizacji Władimira Putina – komentował w Podsumowaniu Tygodnia Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin mundial 2018 Rosja 2018 Chiny Donald Trump

"Polska w ramach UE powinna realizować interes narodowy"

– Liczę, że uda nam się zbudować poczucie jedności przy okazji obchodów stulecia niepodległości. Nie jestem jednak naiwny. Wiem, jak jesteśmy podzieleni, jakie panują emocje w polskiej polityce – powiedział w audycji "Nos Kleopatry" Jarosław Sellin, wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego niepodległość Unia Europejska muzyka klasyczna POLSKA

Mundial w cieniu polityki. "Rosja ma mocną pozycję"

Obecny mundial budzi wiele emocji w kontekście działań Władimira Putina i Fedracji Rosyjskiej w ostatnich latach. Pomimo prowadzenia konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy oraz sankcji, które Zachód nałożył na Kreml, wygląda na to, że można bez problemu organizować tak wielkie wydarzenia sportowe. W Debacie Dnia rozmowa o mundialu w cieniu polityki. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Łukasz Kobeszko z Nowej Konfederacji i Paweł Krulikowski z reo.pl.
Zobacz więcej na temat:  mundial 2018 Rosja Władimir Putin Polskie Radio 24

IPN obala mit ws. pomnika UPA w Hruszowicach

Badania IPN nie potwierdziły, by pod zdemontowanym w ub. roku pomnikiem UPA w Hruszowicach były zbiorowe lub pojedyncze mogiły członków tej ukraińskiej formacji - to główna konkluzja wyników prac w tym miejscu, których szczegóły IPN przedstawił w czwartek w Warszawie. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN UPA Ukraina pomniki ekshumacja

Chiny największym wygranym szczytu w Singapurze?

Szczyt Donald Trump–Kim Dzon Un był jednym z tematów wizyty amerykańskiego sekretarza stanu w Chinach. Mike Pompeo podziękował chińskim władzom za ich wkład w doprowadzenie do szczytu Trump-Kim i zaznaczył, że w sprawie Korei Północnej jest jeszcze wiele do zrobienia. Wcześniej Mike Pompeo spotkał się także z szefami dyplomacji Japonii i Korei Południowej. O sytuacji politycznej w Azji Wschodniej mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Berent, ekspert Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna USA Donald Trump Kim Dzong Un ŚWIAT Chiny

Tadeusz Cymański: robimy wszystko w zgodzie z prawem

– Myślę, że zostanie wypracowany kompromis – przewidywał w Polskim Radiu 24 Tadeusz Cymański, odnosząc się do sporu między Polską a Komisją Europejską. Poseł Solidarnej Polski podkreślał w Rozmowie PR24, że działania rządu, wobec których zastrzeżenia ma Bruksela, są zgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Cymański Komisja Europejska Unia Europejska PiS Solidarna Polska

Paweł Mucha: pytania referendalne nie wzięły się znikąd

- Nie tylko politycy w zamkniętych gabinetach, ale dyskusja, która toczy się z udziałem nas, obywateli RP, którzy mają prawo wyborcze, rozstrzygają o pewnych fundamentalnych sprawach - powiedział w Polskim Radiu 24 minister w Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Mucha, odnosząc się do zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PiS referendum

Po debacie PE o Polsce. "Nie można się obrażać"

- Polska jest w Unii Europejskiej. Ma pewne prawa, ale ma też pewne obowiązki. O każdej kwestii można rozmawiać i trzeba rozmawiać - stwierdziła w Rozmowie PR24 Joanna Fabisiak. Była posłanka Platformy Obywatelskiej w ten sposób odniosła się do debaty, która toczyła się w Parlamencie Europejskim ws. praworządności i reformy sądownictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Unia Europejska Europarlament budżet UE 2021-2027 budżet ue budżet Witold Zembaczyński PiS Nowoczesna Komisja Europejska Frans Timmermans polityka

Czego o ochronie zdrowia możemy nauczyć się od Czechów?

Pierwsza konferencja w debacie "Wspólnie dla zdrowia" odbyła się w środę w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie pod hasłem "Pacjent i system – zasady działania opieki medycznej". Na temat możliwych dróg rozwoju polskiego systemu opieki zdrowotnej, w oparciu o przykłady z zagranicy, mówiła w Polskim Radiu 24 dr Maria Libura, ekspert ds. służby zdrowia (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Medyczny Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo

"Timmermans nie ma odwagi, aby się z tego wycofać"

– Europa sama sobie wykopuje dół i do niego wpada – oceniła w Rozmowie PR24 Anna Milczanowska. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości w ten sposób odniosła się do działań Unii Europejskiej w kontekście toczącej się przeciwko Polsce procedurze dotyczącej naruszenia zasad praworządności. Gościem Polskiego Radia 24 był również Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Unia Europejska Europarlament budżet UE 2021-2027 budżet ue budżet Witold Zembaczyński PiS Nowoczesna Komisja Europejska Frans Timmermans