Polskie Radio
Section05

pr24

Renaturalizacja rzek. Pomysł na walkę z powodziami

- Renaturalizacja rzek jest najlepszym sposobem na obronę przed falę powodziową, bo pogłębianie i betonowanie rzek nam nie pomoże w dobie zmian klimatu. Trzeba przywrócić rzekom ich naturalne funkcje retencyjne, aby ta fala powodziowa wypływała na okoliczne lasy, pola, tereny polderów zalewowych. A nie tam gdzie woda szybko popłynie dalej i znajdzie słabe strony wałów przeciwpowodziowych - powiedział w Polskim Radiu 24 hydrolog Piotr Bednarek. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 rzeka ekologia Marta Hoppe

Polskie Radio 24 Dlaczego policjantów nazywamy "glinami"? Trzy koncepcje

Glina to określenie tak popularne, że nawet nie bardzo się nad nim zastanawiamy, kiedy słyszymy je w filmach albo widzimy na stronach powieści. Ale skąd się ono wzięło? Dlaczego tak się mówi o policjantach? Nad tym, wraz z prowadzącym podcast Grzegorzem Kalinowskim, zastanawiali się pisarze Andrzej Sawicki i Adam Podlewski. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki kryminał Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski policjant

Polskie Radio 24 Tropi agentów Putina. "Są w kręgach PiS i obecnego rządu"

- Obserwuję działalność ludzi związanych z rosyjskimi służbami, z rosyjską oligarchią. Widzę, jak daleko i głęboko sięgają ich macki w sferze polityki - nie tylko w kręgach PiS, ale także obecnie rządzących. Są również obecni w sferze mediów, sportu, kultury i biznesu - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Rzeczkowski, dziennikarz i autor książki "Szpiedzy Putina. Jak ludzie Kremla opanowują Polskę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka służby i bezpieczeństwo Rosja służby specjalne Antoni Macierewicz UOP

Polskie Radio 24 Odpowiada za 40 proc. globalnej emisji CO2. Chodzi o budownictwo

- Architektura musi dostosować się do wymogów proekologicznych, po to wprowadzono zielone certyfikaty. To wpłynie na projektowanie także pod kątem wykorzystania surowców w obiegu zamkniętym, a nowe budynki powinny być bardziej niż dziś podatne na modernizacje - powiedziały w Polskim Radiu 24 Małgorzata Dembowska z Fundacji "Miasto Natura" oraz Dorota Flor-Zbytniewska, architektka z pracowni architektonicznej WXCA, które zaprojektowała bryłę Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 architektura Marta Hoppe budownictwo ekologia

Karmienie piersią. "To klucz do zdrowia matki i dziecka"

- Dopiero w 1974 r. medycznie udowodniono, jak ważne dla zdrowia dziecka jest mleko matki, wiele lat dzieci były karmione z butelki, bo po trzech miesiącach urlopu matki musiały wracać do pracy. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać do zalet karmienia piersią niemowląt - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Muszyńska (położna i doradca laktacyjny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska karmienie piersią

POLSKIE RADIO 24 Gigantyczne wydatki podkomisji smoleńskiej. Poseł PiS odpowiada

- Jeśli mielibyśmy pewność, że możemy to wszystko dokładnie wyjaśnić, to nawet wyższe kwoty wchodziłyby w grę. Moim zdaniem wyjaśnienie w 100 proc. tego, co wydarzyło się pod Smoleńskiem 14 lat temu, jest warte bardzo dużych pieniędzy - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek (PiS) o zarzutach wobec podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Antoni Macierewicz PiS

POLSKIE RADIO 24 Schetyna o podkomisji: budowano kłamstwo smoleńskie

- Jeżeli ta sprawa nie będzie miała dalszego ciągu, to znaczy, że państwo nie funkcjonuje. To patologiczne zachowania, fałszowanie rzeczywistości, wyrzucanie publicznych pieniędzy, budowanie kłamstwa smoleńskiego w systemowy sposób za pieniądze publiczne z parasolem najważniejszych polityków w kraju, także członków rządu. Nie możemy zostawić tego bez odpowiedzi - mówił w Polskim Radiu 24 senator Grzegorz Schetyna (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska katastrofa w Smoleńsku Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska

POLSKIE RADIO 24 Tuleya: KRS przestała istnieć w marcu 2018 roku

- Osoby, które wystartowały w konkursach przed neo-KRS, czyli po marcu 2018 r., tak naprawdę nie są sędziami. Prezydent mianował ich, ale bez wniosku Krajowej Rady Sądownictwa, bo KRS przestała istnieć w marcu 2018 r. To ciało, które dzisiaj funkcjonuje, to nie jest ciało konstytucyjne - mówił w Polskim Radiu 24 Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA Krajowa Rada Sądownictwa igor tuleya

Polska wyrzuci ambasadora? "To zaszkodzi Polonii w Rosji"

Szef MSZ Radosław Sikorski nie wykluczył wydalenia z Polski rosyjskiego ambasadora. - Taka decyzja niosłaby ze sobą mnóstwo komplikacji, bo odpowiedź Kremla byłaby taka sama. Wyrzucenie polskiego ambasadora oznaczałoby pewną formę pozbawienia rosyjskiej Polonii ochrony - powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Michalski, dziennikarz portalu wp.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka służby i bezpieczeństwo Rosja Polityka zagraniczna Polski

Prawnik, informatyk? Sprawdź, kim jest twój psychoterapeuta

Siedzisz na fotelu i dzielisz się swoimi najgłębszymi sekretami, wierząc, że trafiłeś do profesjonalisty. Jednak z czasem okazuje się, że twój psychoterapeuta ma dyplom prawnika lub informatyka, a nie psychologa czy psychiatry. Brak regulacji tego zawodu sprawia, że możesz nie tylko nie uzyskać odpowiedniej pomocy, ale też ponieść szkody na zdrowiu psychicznym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 psychoterapia terapia społeczeństwo POLSKA

Architektura nie dostrzega problemów zmian klimatycznych?

- Architektura jest dziś zbyt mocno nastawiona na zysk, nie widać wiele starań o ograniczenie emisji CO2 i inne działania proekologiczne. Nie każdy budynek musi mieć klimatyzację lub ogrzewanie podłogowe. Wiele starych pomysłów dotyczących budowy domów, np. ich ocieplania, można wykorzystać także dziś - powiedział Filip Springer w audycji "Przestrzeń, design, architektura". Autor książki "Szara godzina. Czas na nową architekturę" mówił o wpływie budownictwa na zmiany klimatu. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 projektowanie architektura Błażej Prośniewski

Żywnościowy pat. "To niszczy przyrodę"

- Globalna produkcja żywności wymaga zmiany modeli biznesowych, bo dziś nie potrafią ani zwalczać problemu głodu, ani tak ją produkować, aby nie szkodzić przyrodzie. Co gorsze prowadzi także do marnowania żywności i plagi otyłości w zamożniejszych społeczeństwach - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Szczebyło, specjalistka ds. zrównoważonej gospodarki z Fundacji WWF Polska w audycji "Zmiana klimatu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Dydo WWF żywność