Polskie Radio
Section05

pr24

POLSKIE RADIO 24 Operacja "Feniks". "Jest jeszcze ogrom pracy do zrobienia"

- Stworzyliśmy zespoły współpracy cywilno-wojskowej, które jeżdżą w teren i diagnozują potrzeby, wsłuchują się w głos lokalnych samorządów, co należy zrobić w pierwszej kolejności w zakresie przywrócenia czy uporządkowania infrastruktury - mówił w Polskim Radiu 24 płk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie wojsko POLSKA służby i bezpieczeństwo Agnieszka Drążkiewicz Wojska Obrony Terytorialnej powódź

Polskie Radio 24 Caritas pomaga odbudować toalety w szkołach w Etiopii. "Edukacja i znaczące polepszenie jakości życia"

-  W całym regionie Tigraj tylko cztery na dziesięć osób ma dostęp do czystej wody. 40 procent dzieci poniżej piątego roku życia ma objawy niedożywienia, to bardzo alarmujące dane - mówiła Dominika Chylewska, która z Niną Mocior była gościła w Polskim Radiu 24. Caritas Polska we współpracy z Caritas w Etiopii rozpoczyna program budowy toalet w szkołach regionu Tigraj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Magdalena Skajewska Afryka Etiopia Caritas Polska

Polskie Radio 24 Coraz mniej wróbli w miastach. "Niepokojący trend"

- Każdy, kto remontuje lub ociepla budynek, musi mieć świadomość, że przed przystąpieniem do remontu domu, powinien mieć "opinię ornitologiczną", aby zrobić wszystko, aby uchronić miejsca gniazdowania ptaków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Mizera, ornitologiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w audycji "Zamiana klimatu".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 ekologia ptaki wróbel Marta Hoppe

POLSKIE RADIO 24 Ciecióra: dziś Tusk mówi PiS-em

- Jak słucham dziś Donalda Tuska, to zdecydowanie mam poczucie, że mówi PiS-em, w tym zakresie bardzo się zradykalizował. W 2015 roku spór też był bardzo realny i wtedy Donald Tusk mówił o tym, że państwa Unii Europejskiej, w tym Polska, które nie będą przyjmować migrantów, będą karane finansowo (…). Głosował przeciwko ustawie, dzięki której rząd mógł budować mur na granicy - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Ciecióra (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja kryzys migracyjny Unia Europejska

Nowa fala COVID-19 staje się problemem dla biznesu

- Epidemia choroby COVID-19, której najwięcej przypadków będzie w październiku, powinna skłaniać także pracodawców do większej dbałości o pracowników, także przez płyny do dezynfekcji rąk i możliwość pracy zdalnej - mówiły w Polskim Radiu 24: Aleksandra Karasińska dziennikarka ekonomiczna i Monika Rachtan, blogerka i autorka programu "Po pierwsze pacjent" w audycji "Saldo".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 COVID-19 pandemia

E-autobusy pomogą w walce z transportowym wykluczeniem

- Wykluczenie transportowe, to brak dostępnych połączeń kolejowych i autobusowych. To powoduje, że nie można za pomocą komunikacji publicznej dotrzeć do szkoły lub lekarza w innej miejscowości. Dotyczy to osób, które nie jeżdżą własnymi autami, zwłaszcza młodzieży i seniorów - powiedział w Polskim Radiu 24, Krzysztof Burda z Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności w audycji "Temat dnia".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 transport transport publiczny elektromobilność samochody elektryczne Ewa Wasążnik wykluczenie komunikacyjne

Nowe szczepionki na COVID-19 wkrótce trafią do aptek

- Polska nie brała udziału w tegorocznych, unijnych przetargach na szczepionki przeciwko najnowszemu wariantowi COVID-19, co obciąża poprzednie kierownictwo resortu zdrowia, bo to była decyzja z roku 2023, której nie można już było cofnąć - mówili goście Polskiego Radia 24: Katarzyna Rajzer, szefowa rzeszowskiego sanepidu, i prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w audycji 'Temat dnia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NFZ budżet Polski Ewa Wasążnik szczepionka szczepienia COVID-19

POLSKIE RADIO 24 Presja migracyjna. Kobosko: Europa nie jest w stanie przyjąć wszystkich

- Szacuje się, że nawet miliard ludzi z innych kontynentów, zwłaszcza z Afryki i Azji, chciałby przenieść się do Europy. Nie jesteśmy w stanie wszystkich przyjąć - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kobosko, europoseł Trzeciej Drogi - Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Kobosko Agnieszka Drążkiewicz polityka Rząd Donalda Tuska migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny azyl Unia Europejska

POLSKIE RADIO 24 Prawo do azylu. Wiceszef MSWiA: procedura jest jasna

- Nikt nie mówi o zawieszeniu praw człowieka czy prawa do azylu. Jeśli ktoś ma dobre intencje, doskonale zdaje sobie sprawę, jaka jest procedura legalnego przekroczenia granicy i składania dokumentów azylowych - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka MSWiA Agnieszka Drążkiewicz Rząd Donalda Tuska migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny wojna hybrydowa

POLSKIE RADIO 24 Prohibicja w USA. "Sprawiła, że gangi urosły do monstrualnych rozmiarów"

Prohibicja w latach 20. i 30. XX wieku w USA była znakomitym sposobem na zrobienie majątków przez ludzi, którzy starali się ją łamać i omijać. W Polskim Radiu 24 opowiedział o niej, jak również o gangsterskich interesach, obyczajach i krwawej rywalizacji Grzegorz Dziedzic, autor bestsellerowych powieści "Żadnych bogów żadnych panów" i "Gangway".
Zobacz więcej na temat:  książki kryminał KULTURA literatura przestępczość alkohol Grzegorz Kalinowski

Polskie Radio 24 Australia republiką? "Może o tym zdecydować sam naród"

- Królowa Elżbieta II miała emocjonalny związek z Australią, w 1954 r. witało ją w Sydney 7 mln Australijczyków. Sam Karol III niedawno oświadczył w liście do Australijskiego Ruchu Republikańskiego, że nie ma nic przeciwko temu, by Australia stała się republiką, i może o tym zdecydować sam naród, australijscy obywatele - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Burton (sekcja polska australijskiego radia SBS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Magdalena Skajewska Australia