Polskie Radio
Section05
pr24

"Obecność lub strata Tuska nie zaważy na przyszłości UE"

Włocha Antonio Tajaniego wybrano nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W tym roku państwa Unii Europejskiej zdecydują także o tym, kto zostanie szefem Rady Europejskiej. Obecnie stanowisko to zajmuje Donald Tusk. – On nie jest silną postacią polityczną. Ani jego obecność, ani strata, na przyszłości Europy nie zaważy – mówił prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Parlament Europejski PiS Niemcy media Unia Europejska Donald Tusk Rada Europejska POLSKA

"Order Orła Białego jest podsumowaniem mojego dzieła"

Były izraelski ambasador w Polsce profesor Szewach Weiss został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. To najwyższe polskie wyróżnienie państwowe. Zostało wręczone w Jerozolimie w czasie trwającej wizyty polskiego prezydenta w Izraelu. – Jestem wzruszony i dumny. Order jest ważny dla mnie, jest symbolem, podsumowaniem realizowania jakiegoś celu, dzieła, wyzwania – mówił prof. Szewach Weiss w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Żydzi Szewach Weiss Andrzej Duda Order Orła Białego sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa POLSKA

"Nie ma planów zamknięcia telewizji Biełsat"

W ostatnich tygodniach głośno było o problemach Telewizji Biełsat. Białoruskojęzyczna stacja miała otrzymać znacznie niższą dotację od resortu spraw zagranicznych. Czy telewizja zostanie zlikwidowana? Jaka jest jej rola w kształtowaniu białoruskiej opinii publicznej? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych i Agnieszka Romaszewska-Guzy, redaktor naczelna TV Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Biełsat Białoruś Agnieszka Romaszewska media Aleksander Łukaszenka Witold Jurasz MSZ Beata Szydło

„Śmierć Tomasza Kality zawstydza całą elitę polityczną”

– Widzimy, że cała elita polityczna jest śmiercią Tomasza Kality zawstydzona i tak powinno być. Apeluję do polityków rządu i opozycji, żeby w spokoju przygotowali dobrą ustawę, która będzie służyć pacjentom i ulży ich cierpieniu – mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  marihuana zdrowie Tomasz Kalita rak Andrzej Duda służba zdrowia medycyna

Wspólny apel opozycji? „To nie jest dokument PO"

Według portalu DoRzeczy.pl 16 grudnia, gdy zaczynał się protest w Sejmie, posłowie PO i Nowoczesnej mieli przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym "wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji, w związku z sytuacją w Polsce". DoRzeczy.pl powołuje się na wypowiedzi posłów PSL i klubu Kukiz'15. O wspólnym apelu opozycji mówił w audycji Rozmowa PR 24 Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Platforma Obywatelska Nowoczesna Marcin Święcicki sejm pr24 Sejm protest Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Kukiz'15 PSL Rada Europy

Zapowiedź „twardego Brexitu” i wizyta prezydenta w Izraelu

Wizyta Andrzeja Dudy w Izraelu, doniesienia o tym, że opozycja zamierzała wezwać 16 grudnia Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji w Polsce, a także zapowiadany przez brytyjską premier tzw. „twardy Brexit” to główne wydarzenia, które komentowali w Polskim Radiu 24 Mariusz Borkowski (były korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie), Adrian Stankowski z Gazety Polskiej Codziennie i Magdalena Skajewska z Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Andrzej Duda Izrael Magdalena Skajewska Wielka Brytania Theresa May Unia Europejska Sejm protest

"To miejsce pokazuje ogrom tragedii narodu żydowskiego"

- To miejsce pokazuje cały ogrom tragedii narodu żydowskiego – powiedział Andrzej Duda podczas swojej wizyty w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, jednym z najważniejszych na świecie miejsc poświęconych Holokaustowi. Prezydent złożył także m.in. wieniec w hołdzie Żydom, którzy zginęli w faszystowskich niemieckich obozach koncentracyjnych. O polsko-izraelskich relacjach mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Izrael Szewach Weiss prezydent Wojciech Cegielski

Śledztwa z udziałem świadka koronnego ps. „Gruby”

Świadek koronny Maciej B. ps. „Gruby” pomawiał niewinne osoby przed prokuratorem, a następnie żądał pieniędzy od swoich ofiar w zamian za odwołanie obciążających zeznań. Mimo ujawnienia tego procederu, prokuratura nadal uznawała zeznania świadka koronnego za wiarygodne i na ich podstawie stawiała zarzuty kolejnym, często niewinnym osobom. Mówiła o tym w programie Kulisy Spraw Agnieszka Zalewska - dziennikarka programu „Państwo w państwie", laureatka Nagrody Grand Press za cykl reportaży o nadużyciach w stosowaniu instytucji świadka koronnego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Kulisy Spraw

Premier Theresa May za „twardym Brexitem”

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała, że Wielka Brytania wraz z wyjściem z Unii Europejskiej opuści także wspólny rynek unijny i będzie chciała wynegocjować nowe porozumienie o wolnym handlu bez zachowania dotychczasowych czterech swobód. Przemówienie to komentowali w Debacie Dnia europeista Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski) i Karolina Zbytniewska (Euractiv.pl).
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Theresa May Zuzanna Dąbrowska Unia Europejska

Wspólny apel opozycji? "To jest wydarzenie bez precedensu"

16 grudnia, gdy zaczynał się protest w Sejmie, posłowie PO i Nowoczesnej mieli przygotowany „wspólny apel opozycji”. "Wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji, w związku z sytuacją w Polsce" - podał portal "Do Rzeczy". – Zawsze problemy w rodzinie należy rozwiązywać w rodzinie, a nie zapraszać do tego sąsiadów. Tych państw które na nas nie patrzą w sposób przychylny – mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  polityka Nowoczesna Platforma Obywatelska Sejm sejm pr24 protest Kukiz'15 PSL Rada Europy Parlament Europejski

Rynek złota a wielka polityka

Po burzliwym 2016 roku, inwestorzy analizują, jaki będzie rynek złota w roku 2017. Już teraz wiadomo, że na rynek kruszców wpływ będą miały decyzje FED dotyczące stóp procentowych w USA, najbliższe wybory w Holandii, Francji i Niemczech, jak również przebieg prezydentury Donalda Trumpa. Ważne będą z pewnością kolejne etapy Brexitu. Wpływ polityki na rynek złota komentowała w Polskim Radiu 24 Marta Bassani Prusik z Mennicy Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  złoto

Popularność programu "MdM" przerosła oczekiwania

W tym roku na program „Mieszkanie dla Młodych” przeznaczono 746 milionów złotych. Połowa tej kwoty została zarezerwowana już w 2016 r., co było wynikiem rosnącej popularności tej rządowej oferty. – Zapowiada się koniec programu. Kto chce skorzystać, musi się decydować – mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Suskiewicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie dla młodych mieszkania budownictwo