Polskie Radio
Section05
pr24

Fiński system edukacji wzorem dla Polski?

System edukacji w Finlandii uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. Jego celem jest uczenie życia i współpracy. Czy nasza oświata może skorzystać z tego wzorca? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Katarzyna Kalinowska (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Marcin Fronia (Norden Centrum).
Zobacz więcej na temat:  edukacja Finlandia reforma szkolnictwa szkoła szkoła podstawowa

Gierymski i Boznańska na aukcji. "Milion złotych po raz pierwszy"

16 października warszawski Dom Aukcyjny Agra-Art wystawił na sprzedaż 84 dzieła sztuki tradycyjnej. W katalogu licytacji pojawiły się obrazy m.in. Maksymiliana Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Jerzego i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Władysława Ślewińskiego i Zofii Stryjeńskiej. O aukcji mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Szukalski (Agra-Art).
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Jan Matejko Maksymilian Gierymski malarstwo Olga Boznańska SZTUKA Wojciech Kossak Zofia Stryjeńska KULTURA

Jak Warszawa promuje się na Wschodzie?

Definicja "miękkiej siły" została wprowadzona przez harvardzkiego profesora Josepha Nye, który określił tak zdolność krajów do zyskiwania sojuszników oraz wpływów dzięki atrakcyjności kulturowej i politycznej. Jak Warszawa promuje się na Wschodzie? Czy ogranicza się to tylko do polskich instytutów działających w np. Kijowie czy Moskwie? O tym w audycji 7 Dni Wschód mówili Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk i Agnieszka Romaszewska-Guzy, dziennikarka TV Biełsat i Andrij Portnow, ukraiński historyk.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Romaszewska Europa Środkowo-Wschodnia Europa Wschodnia Paweł Kowal ZSRR

Rola szkoły w procesie wychowawczym

14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Jakie znaczenie w wychowaniu młodzieży ma szkoła? Jakimi narzędziami wychowawczymi dysponują nauczyciele? O jednym z najważniejszych etapów kształtowania młodego człowieka mówili Małgorzata Olszewska-Pietrzyk (nauczycielka) i Waldemar Anuszewski (prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi) w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkoła edukacja wychowanie

Derby Łodzi. 25 osób zatrzymanych przez policję

- Sytuacja jest opanowana i na bieżąco monitorowana - powiedziała w Polskim Radiu 24 rzeczniczka łódzkiej policji Joanna Kącka. Policja zatrzymała 25 osób w związku z rozruchami, do których doszło po manifestacji kibiców RTS Widzew, zorganizowanej przed Urzędem Miasta Łodzi. Do incydentów doszło przed meczem rozgrywanym w ramach Derbów Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  kibice łks łódź Łódź policja pseudokibice Widzew Łódź

Powyborcze scenariusze dla Litwy

Za nami pierwsza tura wyborów parlamentarnych na Litwie. – "Łeb w łeb" idą konserwatyści oraz Związek Zielonych i Chłopów. Na trzecim miejscu są socjaldemokraci z wynikiem 15 proc. poparcia. Zaskoczyli pozytywnie liberałowie, którzy walczyli o przekroczenie progu wyborczego, a tymczasem mają prawie 9 proc. głosów wyborczych – informował w audycji Świat w Powiększeniu wileński politolog Aleksander Radczenko.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Tajlandia wybory parlamentarne

Podwójne oblicze odkrycia Ameryki przez Kolumba

Dzień Kolumba, obchodzony 12 października, to święto na cześć przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki w 1492 roku. – To było odkrycie dla Kolumba i jego kolegów, natomiast dla tych, którzy zostali odkryci to było przybycie dziwnych obcych – mówił w  Polskim Radiu 24 filozof kultury i cywilizacji prof. Stanisław Obirek z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ameryka geografia HISTORIA Krzysztof Kolumb