Polskie Radio
Section05
protesty w Warszawie

"Mamy tylko dwóch medyków na 1000 mieszkańców"

„IIe powinni zarabiać lekarze rezydenci i  czy mają oni prawo do strajku głodowego?” - takie pytania zadano Polakom w sondażu wykonanym przez Kantar Public na zamówienie Polskiego Radia 24. Polacy zdecydowanie opowiedzieli się za formą obecnego protestu. 62 proc. badanych uważa, że lekarze mają prawo prowadzić protest głodowy, 28 proc. ma zdanie przeciwne, a 10 proc. Polaków nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. O sondażu mówił w audycji Północ-Południe Mariusz Gujski („z-ca red. naczelnego czasopisma „Służba Zdrowia”). Sprawę komentował też w PR24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  lekarz protest protesty w Warszawie służba zdrowia

"Mamy do czynienia z próbą wpływania na sytuację w Polsce"

Jak pisze „Gazeta Polska”, głównymi sponsorami Akcji Demokracji są niemiecka fundacja Campact oraz Europejska Fundacja Klimatyczna (EFK), której działalność nadzoruje wieloletni wiceminister finansów Niemiec Caio Koch-Weser. O rzekomych powiązaniach mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wierzchołowski z „Gazety Polskiej”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy PiS Gazprom Sejm demonstracje manifestacje protest protesty w Warszawie

"W polskim społeczeństwie pojawił się ferment"

W ostatnich dniach w polskim społeczeństwie pojawił się ferment  – powiedział Rafał Ziemkiewicz z tygodnika „Do Rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do zdecydowanych demonstracji przeciwko sposobowi, w jaki partia rządząca reformuje polskie sądownictwo. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa sądownictwo PiS Łukasz Warzecha Rafał Ziemkiewicz Sąd Najwyższy Michał Kolanko protesty w Warszawie protest KOD obywatele RP

Reforma SN. "Wymiar sprawiedliwości, wymaga reform"

- Sądzę, że jesteśmy bliżej niż dalej uchwalenia ustaw w parlamencie. Następnie będziemy oczekiwali podpisu i akceptacji tych rozwiązań przez pana prezydenta – powiedział w kontekście trwających w Senacie prac nad reformą sądownictwa Waldemar Buda (PiS). Gośćmi Rozmowy Polskiego Radia 24 byli także Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) i Marcin Święcicki (PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Tomasz Rzymkowski Marcin Święcicki PiS Kukiz'15 Platforma Obywatelska protesty w Warszawie

Ustawa o SN. "Przed bardzo trudną decyzją stoi prezydent"

- W Polsce elity podzieliły się. Każda ma swój kanał komunikacyjny i każda reaguje emocjonalnie. Ocenia się przynależność do danego ugrupowania a nie wchodzi się w analizę merytoryczną treści wypowiedzi. Przez to wypowiedź nie jest analizowana i to jest największy problem – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. Gośćmi byli także Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" i Paweł Musiałek z Centrum Analizm Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa sądownictwo Andrzej Duda prezydent Michał Kolanko protesty w Warszawie PiS KOD

Dlaczego Polacy wyszli protestować?

W całej Polsce odbyły się protesty przeciwników poselskiego projektu ustawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym. Oprócz demonstracji organizowanych przez partie opozycyjne czy Komitet Obrony Demokracji, odbywały się też zgromadzenia pod hasłem „łańcuch światła”. O manifestacjach, ich genezie i znaczeniu, w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Pałka z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie protest reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa PiS