Polskie Radio
Section05
Reduta Dobrego Imienia

Senyszyn odpowie za szkalowanie Żołnierzy Wyklętych? Reduta Dobrego Imienia: złożono kolejne zeznania w tej sprawie

W dniu 26 października w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa z pozwu złożonego przez Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych oraz członków rodzin Żołnierzy Niezłomnych przeciwko Joannie Senyszyn - poinformowała w piątek Reduta Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joanna Senyszyn Żołnierze Wyklęci historia Polski PRL historia PRL Joanna Senyszyn lewica komunizm sąd sądownictwo Reduta Dobrego Imienia niepodległość represje

"Fałszowanie prawdy historycznej". Reduta Dobrego Imienia krytycznie o wypowiedziach prof. Engelking

- Prezentacja historii Polski przez prof. Engelking, jaką usłyszeliśmy, zawiera nieprawdziwe twierdzenia obarczające naród polski współodpowiedzialnością za Holokaust, ale też przypisuje ogółowi społeczeństwa polskiego fałszowanie historii, co jest nieprawdą - podała Reduta Dobrego Imienia w informacji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust Żydzi II wojna światowa Reduta Dobrego Imienia Instytut Pamięci Narodowej

Prezes RDI o "Warstwach Pamięci"

Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski opowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia o projekcie "Warstwy Pamięci". Jak wskazał, "kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historii i żeby tej historii nie rozumieć, to jest obecnie przez rozmaite media i gremia zamazywana".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek historia Polski pamięć zbrodnie wojenne okupacja niemiecka HISTORIA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia II wojna światowa

"Zatraciliśmy świadomość o ogromie zbrodni niemieckich". Prezes RDI o projekcie "Warstwy Pamięci"

- Przez lata komunizmu i postkomunizmu zatraciliśmy świadomość, jaka była skala zbrodni niemieckich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia Maciej Świrski. Jak zaznaczył "praktycznie w każdej gminie w Polsce są miejsca, w których coś strasznego się wydarzyło". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia pamięć HISTORIA historia Polski II wojna światowa Holokaust zbrodnie wojenne okupacja niemiecka

Projekt "Warstwy pamięci". Reduta Dobrego Imienia chce przywrócić przekaz polskiego kodu kulturowego

- W dobie smartfonów, internetu - oraz wszystkiego, co się z tym wiąże - trudno jest przebić się z kulturowym przekazem i dotrzeć do młodych ludzi z informacjami historycznymi - mówi o projekcie edukacyjnym "Warstwy pamięci" prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia pamięć historia Polski II wojna światowa

Skandaliczny wpis posła Lewicy. Reduta Dobrego Imienia rozpoczyna postępowanie i akcję prawną

"Polacy mordowali Żydów. Naszym rodakom udało się zamordować, być może nawet 200 tys. Żydów" - napisał na Twitterze w sobotę poseł Lewicy Maciej Gdula. Na te słowa zareagowała Reduta Dobrego Imienia, która rozpoczyna postępowanie antydyfamacyjne i akcję prawną przeciwko politykowi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka HISTORIA historia Polski Maciej Gdula Reduta Dobrego Imienia Holokaust Żydzi II wojna światowa lewica

Sprawa kontrowersyjnej książki "Dalej jest noc". Znamy uzasadnienie wyroku

"Samo prawo do wolności naukowej [...] podlega ochronie prawnej, niemniej jednak ochrona ta nie obejmuje takich wypowiedzi, które nie poddają się regule rzetelności" - głosi uzasadnienie wyroku w sprawie przeciw autorom książki "Dalej jest noc" przytaczane przez Redutę Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Reduta Dobrego Imienia Maciej Świrski Żydzi Holokaust II wojna światowa Jan Grabowski pamięć społeczeństwo POLSKA

"Naruszenie prawa do tożsamości narodowej". Będzie kolejna rozprawa ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"

23 marca odbędzie kolejna batalia sądowa z pozwu kpt. Zbigniewa Radłowskiego i ŚZŻAK przeciwko producentom serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" - informuje Reduta Dobrego Imienia. Jak przypomina, proces dotyczy m.in. "naruszenia dóbr osobistych w postaci prawa do tożsamości narodowej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo II wojna światowa Armia Krajowa Reduta Dobrego Imienia

Błędy w książce "Dalej jest noc". 80-latka walczy z historykami o pamięć stryja

Nie cichną emocje po wyroku sądu ws. książki prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego "Dalej jest noc". Autorów w obronę wzięły zagraniczne media, które twierdzą m.in. że wyrok będzie miał wpływ na kolejne badania nad Holocaustem w Polsce. Badaczy pozwała bratanica opisanego w książce sołtysa, która zaapelowała do historyków, by pisali prawdziwą historię.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Holokaust Jan Grabowski Reduta Dobrego Imienia Żydzi II wojna światowa

Wyzywały dziennikarzy od "psów". Jest pozew przeciwko Lempart i Suchanow

"Jest pozew przeciwko Marcie Lempart i Klementynie Suchanow, aktywistkom Strajku Kobiet. Chodzi o naruszenie dóbr osobistych i naruszenia nietykalności osobistej dziennikarki »Gazety Polskiej«" - przekazała Reduta Dobrego Imienia. Dodała, że sytuacja miała miejsce podczas jednej z konferencji prasowych Strajku Kobiet, kiedy dziennikarzy zwyzywano od "psów".
Zobacz więcej na temat:  strajk kobiet TVPinfo sąd sądownictwo dziennikarze atak agresja Reduta Dobrego Imienia POLSKA

Proces ws. książki "Dalej jest noc". Maciej Świrski: liczymy na pomyślny wyrok

- Spodziewam się wyroku po myśli powódki, po naszej myśli. Jednak jaki będzie ostatecznie wynik to się okaże. W polskich sądach nic nie wiadomo. (...) Wykazaliśmy, że Barbara Engelking pominęła wartościowe źródła - powiedział w Polskim Radiu 24 założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia, Maciej Świrski.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Tadeusz Płużański Reduta Dobrego Imienia historia Polski Żydzi II wojna światowa

"W kraju są lekarze, którzy podejmą próbę ratowania". Petycja RDI ws. Polaka w śpiączce

Reduta Dobrego Imienia w związku ze sprawą Polaka przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii przygotowała petycję, która ma trafić do rządu tego kraju. RDI apeluje o przekazanie do Polski ciężko chorego mężczyzny. Podkreślono, że w Polsce są lekarze, którzy podejmą próbę ratowania jego życia.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Europa Plymouth eutanazja szpital Reduta Dobrego Imienia pomoc ŚWIAT

Auschwitz w granicach Polski na mapie "The Economist". Świrski: obóz śmierci zbudowali Niemcy

- Mapa, która ukazała się na portalu "The Economist", obrazuje gęstość osiedlenia diaspory żydowskiej w Europie. Przed wojną nie było Auschwitz w Polsce, nie było obozu śmierci. Wystosowaliśmy list z żądaniem zmiany granic na tej mapie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna Niemcy II wojna światowa Auschwitz zbrodnie wojenne historia Polski społeczeństwo Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 POLSKA

Oddalony wniosek gminy ws. tablic "Strefa wolna od LGBT". Reduta Dobrego Imienia: szokujące fragmenty uzasadnienia sądu

O "szokujących fragmentach orzeczenia" w sprawie Barta Staszewskiego pisze informacji prasowej Reduta Dobrego Imienia. RDI wskazuje, że Sąd Okręgowy w Rzeszowie pisze w uzasadnieniu o rocznicy "tzw. »Chrztu Polski«" i ocenia, że wyrażenie "wojna ideologiczna" stygmatyzuje osoby LGBT. 
Zobacz więcej na temat:  Reduta Dobrego Imienia LGBT POLSKA sąd sądownictwo Maciej Świrski

"Dziennikarzy zwyzywano od »psów«". Jest pozew przeciwko aktywistkom ze Strajku Kobiet

Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew "przeciwko aktywistkom tzw. Strajku Kobiet o naruszenie dóbr osobistych i naruszenia nietykalności osobistej dziennikarki »Gazety Polskiej«". Chodzi o sytuację, do jakiej doszło przy okazji jednej z konferencji prasowych Strajku, kiedy - argumentują prawnicy Reduty - "dziennikarze zostali wyzwani przez p. Klementynę Suchanow z tzw. Strajku Kobiet od »psów«". 
Zobacz więcej na temat:  strajk kobiet POLSKA Reduta Dobrego Imienia społeczeństwo sądownictwo