Polskie Radio
Section05
Robert Gliński

"Scena teatralna Trójki": tajemnicza wyprawa na Kaszuby, czyli "Walka kogutów"

"Walka kogutów" to tytuł adaptacji opowiadania "Wuj Henryk" Pawła Huellego. Wojciech Fułek wybrał to opowiadanie, by upamiętnić zmarłego pod koniec listopada 2023 roku przyjaciela. 
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Artur Barciś Piotr Cyrwus Andrzej Andrzejewski Konrad Darocha Kamila Kamińska Marcin Troński Krzysztof Janczar Agnieszka Baranowska Wojciech Fułek Paweł Huelle Paweł Chmielewski Andrzej Brzoska Marek Kuczyński Robert Gliński Wojciech Marczewski

"Figurant" Roberta Glińskiego w kinach. Jak SB inwigilowała Karola Wojtyłę?

20 października na ekranach kin zagościł film "Figurant" Roberta Glińskiego. Fikcyjna historia esbeka Bronka Budnego oparta jest na prawdziwym procederze osaczania Karola Wojtyły przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Od podsłuchów i pozyskiwania księży-informatorów, po próbę wplątania w sfabrykowany skandal obyczajowy - wobec przyszłego papieża Jana Pawła II stosowano cały wachlarz działań. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Karol Wojtyła PRL FILM Robert Gliński IPN bezpieka służba bezpieczeństwa Kraków Jan Paweł II

"Figurant". Robert Gliński: tacy ludzie, jak bohater filmu byli, są i będą

W piątek (20.10) do kin wejdzie "Figurant" w reżyserii Roberta Glińskiego. - Zawsze jak się robi film historyczny, szuka się czegoś, co odnosiłoby się do obecnej sytuacji. Myślę, że tutaj jest to postać głównego bohatera. Tacy ludzie, byli, są i będą. Jest to rzecz, która może trafić do widzów - mówił w "Poranku Dwójki" filmowiec.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Robert Gliński Paweł Siwek FILM premiera inwigilacja Karol Wojtyła Dwójka

"Figurant" wchodzi do kin. Esbek przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę

"Figurant" to opowieść o agencie komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. - W języku potocznym figurant to osoba, która ma jakieś stanowisko i wydaje się jej, że jest kimś, a tak naprawdę jest nikim. To pewnego rodzaju marionetka i kukła. Coś takiego jest w bohaterze tego filmu. Natomiast w słownictwie esbeckim figurant to osoba inwigilowana - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Gliński, reżyser filmu.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Trzeciakiewicz Jan Paweł II Robert Gliński służba bezpieczeństwa Karol Wojtyła

48. FPFF w Gdyni. Kto inwigilował Karola Wojtyłę? Wyjaśnia reżyser filmu "Figurant"

Trwa 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursie głównym prezentowany jest m.in. film "Figurant" o esbeku, który przez 20 lat inwigilował przyszłego papieża. - Uruchomiono cały aparat po to, żeby osaczyć Karola Wojtyłę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Gliński.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Karol Wojtyła Robert Gliński Gdynia Martyna Podolska

"Figurant" – film o esbeku, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę

Trwa 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a na miejscu jest Trójkowy ekspert filmowy Ryszard Jaźwiński, który ogląda kolejne filmy i rozmawia z festiwalowymi gośćmi. Tym razem do radiowego stanowiska zaprosił dwójkę młodych aktorów, Mariannę Zydek i Mateusza Więcławka, którzy zagrali główne role w dramacie Roberta Glińskiego "Figurant".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Robert Gliński premiera Ryszard Jaźwiński Trójka

Robert Gliński: wciąż czuję się młodo

- To jest taki okres, gdy myśli się: co dalej? Chciałbym dalej robić filmy, ale podejrzewam, że to nie będzie takie proste. Czuję się młodo. To jest też ewenement, o którym rozmawiałem z lekarzami - miałem covid i wszystko mi się odblokowało: pamięć, błyskotliwość i kojarzenie. Czuję, jakbym miał 30 lat. To jest zupełnie odwrotne, bo każdy po covidzie jest zmęczony, a u mnie się przewietrzyło - opowiada w audycji "Spotkanie z..." reżyser Robert Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Robert Gliński letnia akademia filmowa FILM film polski reżyser

Radiowa Trójka z serialem "Osiecka"

Przed nami już ostatni, 13 odcinek serialu "Osiecka", który będziemy mogli obejrzeć w walentynkową niedzielę, 14 lutego. Produkcja, w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy, zadebiutowała 25 grudnia w TVP. W tytułową rolę Agnieszki Osieckiej, wybitnej autorki tekstów wielu przebojów, poetki i pisarki, wcieliły się dwie aktorki: Eliza Rycembel i Magdalena Popławska. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka Trójka serial Robert Gliński

14. Festiwal Pięć Smaków, czyli siedem spojrzeń na Azję

Trwa 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wydarzenie po raz pierwszy odbywa się online – dzięki temu organizatorzy mogą rozmawiać o Azji i odkrywać jej niezwykłe kinematografie z publicznością w całej Polsce. – Mamy dużą rozpiętość gatunkową i stylistyczną – filmy niezależne, niskobudżetowe i wysokobudżetowe produkcje – mówiła w "Trójkowo, filmowo" filmoznawczyni i selekcjonerka festiwalu Jagoda Murczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA muzyka filmowa festiwal filmowy Azja Robert Gliński FILM Korea Południowa Jagoda Murczyńska

Gociek: "Hejter" Jana Komasy ociera się o wielkość

- W "Sali samobójców. Hejterze" są rzeczy naprawdę znakomite. Natomiast tam, gdzie ten film chybia, chybia mocno. Tam, gdzie jest dobry - jest bardzo dobry. Tam, gdzie nie trafia - mocno nie trafia - mówił Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Audycję "Nakręceni - magazyn premier filmowych" współprowadził Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM Jan Komasa Robert Gliński Piotr Gociek Łukasz Adamski Boże Ciało KULTURA