Polskie Radio
Section05

serwis wschodni

"Nigdy nie byłem tak dumny z bycia Polakiem". Premier w "Il Messagero" o pomocy uchodźcom

- Polacy udowadniają, że solidarność zawsze zwycięża nad przemocą - ocenił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Il Messaggero" cytowanym w mediach społecznościowych KPRM. - Putin chciał podzielić Europę, a dzięki takim gestom Europa jest zjednoczona bardziej niż kiedykolwiek - wskazał szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT premier Mateusz Morawiecki Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie uchodźcy infografika Europa

TYLKO U NAS Spotkanie ambasadorów UE ws. kolejnych sankcji na Rosję. Wiemy, kiedy zapadną ostateczne decyzje

Ambasadorowie unijnych krajów odbyli prawie trzygodzinną dyskusję w Brukseli na temat kolejnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że kolejne spotkanie zaplanowano na poniedziałek w południe i wtedy mają oni podjąć ostateczną decyzję w sprawie kolejnego pakietu restrykcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Beata Płomecka wojna 2022 wojna na Ukrainie sankcje Rosja

Polska zapewnia uchodźcom bezpłatny transport. Otrzymują wiadomości o rozkładzie jazdy pociągów

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że "w związku z uruchomieniem pociągów specjalnych dla uchodźców chcących udać się do Niemiec, użytkownicy telefonii komórkowej posiadający ukraińskie karty SIM dostają wiadomości o planowanych godzinach wyjazdu pociągów". - Każdemu uchodźcy wojennemu z Ukrainy, który dobrowolnie chce się udać do innego państwa w UE, Polska zapewnia bezpłatny transport także autokarowy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe uchodźcy Paweł Szefernaker społeczeństwo wojna 2022 transport Niemcy Francja

PESEL-e dla uchodźców z Ukrainy. Maląg i Deszczyca: Polska jest przygotowana

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca powiedział w niedzielę, że "rząd polski jest przygotowany, żeby wydawać niezbędne PESEL-e dla obywateli Ukrainy, którzy z kolei będą mogli korzystać z pomocy socjalnej, medycznej i ze szkół, z systemu edukacji". W konferencji prasowej wzięła także udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Jesteśmy w centrum pomocy obywatelom Ukrainy, którzy w tym trudnym czasie wojny, kiedy to Federacja Rosyjska napadła na Ukrainę, szukają schronienia w Polsce - mówiła.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy POLSKA Ukraina Rosja konflikty międzynarodowe społeczeństwo wojna 2022 Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Andrij Deszczyca

Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy oskarża Rosję o użycie bomb fosforowych. "To zbrodnia przeciwko ludzkości"

Ludmyła Denisowa, ukraińska Rzecznik Praw Obywatelskich oskarżyła Rosję o użycie bomb fosforowych. Zgodnie z prawem międzynarodowym zabrania się używania tego rodzaju pocisków na gęsto zaludnionych obszarach cywilnych. Jednak dozwolone jest ich użycie na otwartych przestrzeniach jako osłony dla żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie

Stany Zjednoczone reagują na atak rakietowy blisko polskiej granicy. Sullivan: to wyraz frustracji Putina

- Nalot sił rosyjskich w pobliżu polskiej granicy dowodzi, że prezydent Putin rozszerza kierunki ataków - oświadczył w niedzielę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Ostrzegł też Chiny przed udzielaniem pomocy Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja ŚWIAT Europa Europa Wschodnia wojna 2022 konflikty międzynarodowe uchodźcy USA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Caritas Polska wspomaga Ukrainę. Ks. Iżycki: przekazaliśmy ponad 6 tys. ton pomocy humanitarnej

Dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki poinformował, że Caritas wysłał ponad 150 tirów z pomocą dla walczącej Ukrainy. Dodał, że szacunkowa masa towarów wynosi ponad 6 tys. ton. Powiedział również, że organizacja przygotowała też 2 tys. miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami i sierot, z czego 650 z nich znalazło już dom w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Caritas wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina pomoc polska pomoc Polska Akcja Humanitarna