Polskie Radio
Section05
służba bezpieczeństwa

"Zaniedbania idące w dziesiątki lat". Dr hab. Rafał Łatka o stosunku Kościoła do lustracji  

 - Wyjaśniając te wszystkie kwestie w momencie powstania IPN, nie mielibyśmy wielu problemów współcześnie, byłaby szansa, aby omówić to rzetelnie i całościowo. Obecnie historycy próbują nadrobić ten czas i analizować zachowane materiały służby bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Kościół Jan Paweł II Kościół katolicki Rafał Dudkiewicz Henryk Gulbinowicz IPN służba bezpieczeństwa PRL

Antyklerykalizm w okresie PRL i III RP

- Każdy duchowny w okresie PRL posiadał własną teczkę, niezależnie od tego czy wchodził w jakiekolwiek interakcje ze Służbą Bezpieczeństwa, czy też nie decydował się na to. W tych teczkach gromadzono dokumenty na ludzi Kościoła, którymi można by kiedyś się posłużyć - powiedział publicysta Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Robert Tekieli Kościół PRL historia PRL komunizm religia służba bezpieczeństwa

"Typowali osoby, które mogliby szantażować". Prokurator Pozorski o wynoszeniu dokumentów SB

- Funkcjonariusze PRL wynoszący dokumenty typowali osoby, które w nowej rzeczywistości politycznej mogą zająć wysokie stanowiska. Dokumenty te służyły wyłącznie temu, żeby w przyszłości te osoby szantażować i mieć z tego tytułu określone korzyści - powiedział w Polskim Radiu 24 prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 IPN historia Polski PRL służba bezpieczeństwa

Marek Król: system III RP trzymał się na teczkach oraz informacjach z przeszłości

- III RP można nazwać drugą PRL. Zmieniła się dekoracja, a wpływy towarzyszy z dawnych służb pozostały. (…) Niezrozumiałe zachowania niektórych polityków mogły być spowodowane dyskretnymi przypomnieniami dawnych oficerów prowadzących - powiedział Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Marek Król Antoni Trzmiel PRL komunizm służba bezpieczeństwa historia Polski

TYLKO U NAS Odkrycie dokumentów SB w domu byłego agenta. Gontarczyk: mogły stać się źródłem szantażu osób publicznych

- "Prywatyzowanie" dokumentów SB było bez wątpienia groźne. Mogło mieć i pewnie miało znaczenie w życiu publicznym, bo materiały te niejednokrotnie mogły stać się źródłem szantażu i wymuszania - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Piotr Gontarczyk, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN PRL służba bezpieczeństwa historia Polski

"Najciekawsze są nośniki elektroniczne". Nisztor o odkryciu dokumentów SB w domu byłego agenta

- To, co jest najciekawsze w tej całej historii, to to, że zabezpieczono nośniki elektroniczne. Czyli można podejrzewać, że na tych nośnikach elektronicznych znajdowały się nie dokumenty - takie dokumenty papierowe, tylko po prostu nagrania, zdjęcia, nagrania dźwiękowe, być może też nagrania wideo - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, komentując nieznane dokumenty SB odkryte w domu byłego funkcjonariusza wywiadu PRL. Do sprawy odniósł się także Cezary Gmyz (TVP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor Michał Rachoń służby i bezpieczeństwo POLSKA PRL służba bezpieczeństwa Cezary Gmyz

Nowe informacje ws. sędziego Józefa Iwulskiego. Chodzi o pracę jego żony w SB

"Postkomunistyczny układ chroniący dawnych funkcjonariuszy bezpieki nadal świetnie się trzyma. Swoich adwokatów ma nawet na samym szczycie wymiaru sprawiedliwości. Są nierozerwalnie związani z aparatem PRL" - pisze poniedziałkowy tygodnik "Sieci", który ujawnia szczegóły pracy żony sędziego Iwulskiego w Służbie Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo służba bezpieczeństwa PRL Sąd Najwyższy

"Kwestia elementarnej sprawiedliwości". Maciejewski o ustawie dezubekizacyjnej

- Nie ma powodu, by ci ludzie dostawali przywileje, dużo większe pieniądze na emeryturze niż osoby, które ciężko pracowały, lub, o zgrozo, które były przez ten system represjonowane - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski (tygodnik "Sieci"). W dyskusji wzięli udział również Jacek Łęski (TVP) oraz Wojciech Przybylski ("Res Publica Nowa").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Trybunał Konstytucyjny PRL służba bezpieczeństwa

"Jest bezprawiem". Rozpłochowski o wyroku Sądu Najwyższego ws. ustawy dezubekizacyjnej

- Wyrok SN nawiązuje do myślenia, że sama przynależność do zbrodniczej SB nie jest jeszcze dowodem na to, że było się przestępcą. Prawo, które nie służy dobru ogółu, jest bezprawiem i taki jest też wyrok SN - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również inni działacze opozycji z tamtego okresu, Wojciech Borowik i Andrzej Michałowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL Sąd Najwyższy sądownictwo emerytura bezpieka służba bezpieczeństwa Andrzej Rozpłochowski Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

"Nasz cel to silna formacja obdarzona zaufaniem". Szef MSWiA odznaczył policyjnych związkowców

Odznaczenia prezydenckie i resortowe wręczono policyjnym związkowcom w siedzibie MSWiA. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 30. rocznicy powołania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
Zobacz więcej na temat:  policja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji związki zawodowe policja polska Mariusz Kamiński służba policyjna służba bezpieczeństwa POLSKA

SN ws. ustawy dezubekizacyjnej. Mucha: należało poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego

- Wydanie uchwały przez Sąd Najwyższy to nie jest stanowienie prawa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, komentując decyzję SN w sprawie emerytur byłych pracowników służby bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sądownictwo służba bezpieczeństwa emerytura Sąd Najwyższy PRL Paweł Mucha Grzegorz Jankowski

Sprawa dot. emerytur funkcjonariuszy PRL w SN. Rozpatruje ją sędzia, który skazywał opozycjonistów

Izba Pracy Sądu Najwyższego zdecydowała o oddaleniu wniosku dotyczącego odroczenia rozprawy do czasu wydania orzeczenia ws. tzw. ustawy dezubekizacyjnej przez Trybunał Konstytucyjny. SN nie wyłączył też ze składu rozpoznającego sprawę prezesa tej Izby Józefa Iwulskiego, który w latach 70. służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej (WSW).
Zobacz więcej na temat:  PRL sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny emerytura służba bezpieczeństwa Rzecznik Praw Obywatelskich POLSKA