Polskie Radio
Section05

służby i bezpieczeństwo

Białoruscy żołnierze zagrozili Polakom otwarciem ognia. Żaryn: to próba zastraszenia

- Grożenie przez Białorusinów otwarciem ognia w kierunku polskich żołnierzy było próbą ich zastraszenia - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że była to również próba tuszowania grupowego przekroczenia granicy przez migrantów kontrolowanych przez Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  granica imigranci w Europie broń wojsko bezpieczeństwo Białoruś POLSKA Stanisław Żaryn

"Życie żydowskie bez strachu nie jest jeszcze możliwe". Rośnie liczba antysemickich ataków w Niemczech

Choć rok 2021 jest obchodzony w Niemczech pod hasłem "1700 lat żydowskiego życia w Niemczech", to liczba przestępstw antysemickich w tym kraju niepokojąco rośnie. We wrześniu zatrzymano 16-letniego Syryjczyka, który miał planować zamach bombowy na synagogę w Hagen, a w październiku zaatakowano młodego Żyda w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy społeczeństwo antysemityzm Żydzi napad

Ogromna liczba zatrzymanych kurierów. Pomagają w nielegalnej migracji

- Od początku sierpnia tylko na Podlasiu zatrzymaliśmy 231 kurierów, którzy w swoich samochodach przewozili ponad tysiąc osób, nielegalnie przebywających w naszym kraju, przekraczających bezprawnie granice UE - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że od sierpnia polscy policjanci w całym kraju zatrzymali już ponad 4,3 tys. nielegalnych imigrantów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA imigranci w Europie obcokrajowcy migracja imigracja Białoruś bezpieczeństwo policja

Porzucek o incydencie na granicy z Białorusią: kolejna przesłanka do tego, by jak najszybciej zbudować zaporę

- Widać, że reżim Łukaszenki chce sprawdzić, jak daleko może się posunąć. Z drugiej strony szybka reakcja polskich służb pokazuje białoruskim prowokatorom, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek, poseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka społeczeństwo granica kryzys migracyjny Białoruś

Siewiereniuk-Maciorowska: mamy do czynienia z elementem wojny hybrydowej

- Ludzie, którzy próbują przedostać się na terytorium Polski z Białorusi, mają fałszywe dokumenty, są obywatelami Afganistanu, a nie Syrii - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z "Gazety Współczesnej". Gościem audycji był też Robert Knap z portalu TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica straż graniczna Aleksander Łukaszenka wojna hybrydowa migracja Polska w Unii Europejskiej