Polskie Radio
Section05

śmierć

Prof. Marciniak: Rosjanie zaczynają odczuwać, że wojna przychodzi do nich

- Złudzenie, w którym żyła znaczna część Rosjan, że wojna toczy się gdzieś tam, daleko, i ich nie dotyczy, albo jeśli dotyczy, to tylko pośrednio - to złudzenie się rozwiewa. Bomba wybuchła w pobliżu Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, b. ambasador RP w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Rosja wojna 2022 serwis wschodni Ukraina zamach Moskwa ŚWIAT Europa

Dr Łukasz Stefaniak o kapelanach - ofiarach zbrodni katyńskiej

W Katyniu śmierć poniosło ponad 20 tysięcy polskich obywateli, w tym ponad 10 tys. żołnierzy. Byli tam oficerowie, intelektualiści, funkcjonariusze. Wśród ofiar zbrodni katyńskiej byli także kapłani - 33 kapelanów, którzy w swojej służbie pozostali do końca. O tym w Polskim Radiu 24 mówił dr Łukasz Stefaniak, prezes Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Kościół

Wszczęto śledztwo ws. śmierci małżeństwa pod Warszawą. "Będzie przeprowadzona sekcja zwłok"

W Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Żoliborz w Warszawie zostało wszczęte śledztwo w sprawie śmierci dwóch osób, których zwłoki ujawniono w Kiełpinie pod Warszawą (pow. warszawski zachodni, gm. Łomianki) - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. O sprawie jako pierwszy informował portal RMF24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie służby i bezpieczeństwo policja prokuratura

"Przyczynek do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa". Droga modlitewna w rocznicę śmierci Edyty Stein

W 80. rocznicę śmierci w komorze gazowej Edyty Stein - św. Benedykty od Krzyża wzdłuż rampy kolejowej wewnątrz byłego obozu Auschwitz II-Birkenau przeszli we wtorek uczestnicy drogi modlitewnej. Szli towarzysząc symbolicznie męczenniczce w ostatnich chwilach.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz zbrodnie wojenne II wojna światowa Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

80. rocznica śmierci Edyty Stein. Znamy przebieg obchodów w Oświęcimiu

80 lat temu w komorze gazowej niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zginęła święta Kościoła katolickiego Edyta Stein. Wybitna filozof po konwersji z judaizmu na katolicyzm i wstąpieniu do zakonu karmelitanek bosych przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża. W Oświęcimiu odbędą się obchody. Ich organizatorem jest Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz zbrodnie wojenne II wojna światowa Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa upamiętniająca rzeź Woli

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiadał ona o nieukaranej niemieckiej zbrodni dokonanej na ludności warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Adolf Hitler Heinrich Himmler Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Instytut Pileckiego

"Dlaczego mnie zabiłaś?". Zabawny kryminał z duchami

"Dlaczego mnie zabiłaś?" - książka Andrzeja Marka Grabowskiego - to nie tylko kryminał, ale także "opowieści niesamowite". Prawie wszystkie składające się na powieść historie wydarzyły się naprawdę, zaś autor zbierał je przez wiele lat, słuchając zwierzeń osób, które w nich uczestniczyły. Andrzej Marek Grabowski jest scenarzystą filmów i programów telewizyjnych dla dzieci, współtwórcą m.in. "Tik-taka" i "Ciuchci", a także współzałożycielem zespołu Fasolki. - Przez prawie już 40 lat pisałem dla dzieci i po prostu postanowiłem przewietrzyć głowę - mówił Andrzej Marek Grabowski na antenie radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak kryminał buddyzm Andrzej Marek Grabowski dzieci Agatha Christie Arthur Conan Doyle Warszawa

Zagłada Romów i Sinti w KL Auschwitz. Niemcy mordowali ich w komorach gazowych

78 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Cyganów w Auschwitz II-Birkenau. Ocaleni z zagłady oraz młodzi Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych, duchowni i dyplomaci uczcili w Oświęcimiu Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, który obchodzony jest rokrocznie 2 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski II wojna światowa Auschwitz Oświęcim Romowie Sinti Paweł Pawlica