Polskie Radio
Section05

śmierć

Wszczęto śledztwo ws. śmierci małżeństwa pod Warszawą. "Będzie przeprowadzona sekcja zwłok"

W Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Żoliborz w Warszawie zostało wszczęte śledztwo w sprawie śmierci dwóch osób, których zwłoki ujawniono w Kiełpinie pod Warszawą (pow. warszawski zachodni, gm. Łomianki) - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. O sprawie jako pierwszy informował portal RMF24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie służby i bezpieczeństwo policja prokuratura

"Przyczynek do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa". Droga modlitewna w rocznicę śmierci Edyty Stein

W 80. rocznicę śmierci w komorze gazowej Edyty Stein - św. Benedykty od Krzyża wzdłuż rampy kolejowej wewnątrz byłego obozu Auschwitz II-Birkenau przeszli we wtorek uczestnicy drogi modlitewnej. Szli towarzysząc symbolicznie męczenniczce w ostatnich chwilach.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz zbrodnie wojenne II wojna światowa Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

80. rocznica śmierci Edyty Stein. Znamy przebieg obchodów w Oświęcimiu

80 lat temu w komorze gazowej niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zginęła święta Kościoła katolickiego Edyta Stein. Wybitna filozof po konwersji z judaizmu na katolicyzm i wstąpieniu do zakonu karmelitanek bosych przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża. W Oświęcimiu odbędą się obchody. Ich organizatorem jest Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz zbrodnie wojenne II wojna światowa Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa upamiętniająca rzeź Woli

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiadał ona o nieukaranej niemieckiej zbrodni dokonanej na ludności warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Adolf Hitler Heinrich Himmler Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Instytut Pileckiego

"Dlaczego mnie zabiłaś?". Zabawny kryminał z duchami

"Dlaczego mnie zabiłaś?" - książka Andrzeja Marka Grabowskiego - to nie tylko kryminał, ale także "opowieści niesamowite". Prawie wszystkie składające się na powieść historie wydarzyły się naprawdę, zaś autor zbierał je przez wiele lat, słuchając zwierzeń osób, które w nich uczestniczyły. Andrzej Marek Grabowski jest scenarzystą filmów i programów telewizyjnych dla dzieci, współtwórcą m.in. "Tik-taka" i "Ciuchci", a także współzałożycielem zespołu Fasolki. - Przez prawie już 40 lat pisałem dla dzieci i po prostu postanowiłem przewietrzyć głowę - mówił Andrzej Marek Grabowski na antenie radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak kryminał buddyzm Andrzej Marek Grabowski dzieci Agatha Christie Arthur Conan Doyle Warszawa

Zagłada Romów i Sinti w KL Auschwitz. Niemcy mordowali ich w komorach gazowych

78 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Cyganów w Auschwitz II-Birkenau. Ocaleni z zagłady oraz młodzi Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych, duchowni i dyplomaci uczcili w Oświęcimiu Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, który obchodzony jest rokrocznie 2 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski II wojna światowa Auschwitz Oświęcim Romowie Sinti Paweł Pawlica

"Kanał", "Eroica", "Miasto 44". Powstanie Warszawskie oczami twórców filmowych

O tym, co działo się przez 63 dni Powstania Warszawskiego, wiemy przede wszystkim z relacji jego uczestników. Jest też wiele zdjęć, są nagrania, ale w ciągu 78 lat od wybuchu powstańczego zrywu powstało też wiele filmów, które pozwalają nam, chociaż w niewielkim stopniu, wyobrazić sobie, jak trudne były to dni dla walczącej Warszawy, dla jej mieszkańców, dla powstańców. Wśród filmów poświęconych Powstaniu wyróżnia się "Kanał" Andrzeja Wajdy czy przewrotna "Eroica" Andrzeja Munka, a w ostatnich latach - filmy Jana Komasy, przede wszystkim "Miasto 44".
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Małgorzata Raducha Patryk Michalski Andrzej Wajda Janusz Morgenstern Jan Komasa Powstanie Warszawskie Warszawa FILM Andrzej Munk Armia Krajowa Jerzy Stefan Stawiński Ewa Błaszczyk Tadeusz Łomnicki Mateusz Kościukiewicz Krzysztof Kamil Baczyński II wojna światowa reżyser

Przed godziną W…

78 lat temu, 31 lipca 1944 roku,  Warszawiacy zaangażowani w walkę podziemną, w napięciu czekali na hasło do rozpoczęcia powstańczego zrywu. Na godzinę W. czekali również Monika i Czesław Kicmanowie. Ich 7  letni syn Stanisław Maciek nie czekał, ale cudem uratowany z rzezi woli do końca swojego barwnego życia kolejnym pokoleniom opowiadał o warszawskim sierpniu. Zmarł rok temu jako mąż, ojciec, dziadek, a na końcu również i ksiądz. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość