Polskie Radio
Section05

śmierć

O słabych i mocnych stronach Kościoła

Zakończył się diecezjalny etap prac synodalnych. O słabych i mocnych stronach Kościoła w Polsce, o nadziejach i obawach uczestników synodu i o tym, co ich zdaniem koniecznie powinno się zmienić w naszych parafiach i diecezjach mówią opublikowane w ostatnim czasie syntezy diecezjalne. Będziemy o nich rozmawiać z publicystami red. Moniką Białkowską z Przewodnika Katolickiego i z Sebastianem Dudą z kwartalnika Więź.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Mija 25 lat od powodzi tysiąclecia. Reportaż dokumentalny Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak reportaż historia Polski powódź Czechy Niemcy Austria historia Europy Odra Magda Skawińska reportaż w Jedynce

Wojciech Kilar: muzykę pisałem dla własnej przyjemności

- Nigdy niczego nie koncypowałem, nie zastanawiałem się nad drogą, którą mam iść. Mam nadzieję, że dzięki temu powstało kilka utworów, które nie są jedynie wytworem czystego rzemiosła, a szczerą wypowiedzią człowieka - mówił Wojciech Kilar w jednym z archiwalnych nagrań Dwójki. W niedzielę 17 lipca minie 90. rocznica urodzin wybitnego kompozytora. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy fragmenty nagranych z nim rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar MUZYKA KULTURA muzyka współczesna rocznica Dwójka

Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie

Po prawie 80 latach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli prochy około 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w obozie w Działdowie. Szacują, że w jamach śmierci w lesie niedaleko wsi Białuty znajduje się około 17 ton ludzkich prochów. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa IPN Patryk Michalski Witold Banach historia Polski historia Europy nazizm mogiła

Dr Małgorzata Bonikowska: jest wielu chętnych na schedę po Borisie Johnsonie

- Boris Johnson jest politykiem bardzo barwnym. Ma sporo zwolenników, a jeszcze więcej przeciwników. Ci, którzy go nie znoszą, to go nie znoszą naprawdę bardzo - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Wielka Brytania Japonia Europa Azja zamach Boris Johnson Shinzo Abe

W Tadżykistanie doszło do zbrodni na cywilach. Protesty w Uzbekistanie przerodziły się w masakrę ludności

W miejscowości Ruszan położonej w autonomicznej prowincji Górski Badachszan w Tadżykistanie, doszło w maju do zbrodni na ludności cywilnej przypominającej wydarzenia w ukraińskiej Buczy - poinformował portal thediplomat.com, powołując się na tadżycką dziennikarkę Anorę Sarkorową. Z kolei gwałtowne protesty w Uzbekistanie przerodziły się w masakrę cywilów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Tadżykistan policja Uzbekistan protest

Samobójstwa dzieci i młodzieży

Co roku w Polsce w wyniku samobójstw ginie więcej ludzi niż w wypadkach drogowych. Jednocześnie w ostatnim roku gwałtownie wzrosła liczba zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Na progu wakacji, kiedy mamy dla siebie więcej czasu, chcemy spytać o przyczyny i oznaki kryzysów samobójczych, i o to, jak można pomóc osobom, które się w nim znalazły. Gościem programu będzie m.in. dr Halszka Witkowska - suicydolog, koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej z Biura​ ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość