Polskie Radio
Section05

średniowiecze

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor II wojna światowa Powstanie Warszawskie Zamek Królewski edukacja Warszawa wspomnienie

Nie tylko pod Grunwaldem. Potęga i zagadki "Bogurodzicy"

Najstarsza znana polska pieśń religijna, najbardziej tajemnicza. Ale i pieśń bojowa rycerstwa polskiego: według Długosza śpiewało ją "wojsko królewskie" Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. Wieki później odwoływali się do "Bogurodzicy" młodzi poeci walczącej Warszawy. Co dziś wiemy o tym prastarym tekście? I czego być może nie dowiemy się już nigdy?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo poezja literatura bitwa pod grunwaldem Władysław Jagiełło św. Wojciech Henryk Sienkiewicz

Bitwa pod Grunwaldem w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Prawda i mity [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której 615. rocznica mija 15 lipca 2025 roku. Są one związane są między innymi z przedstawieniem bitwy, a także realiów średniowiecza w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy". Obraz był pierwszą polską powojenną superprodukcją. Widziała go wówczas większość Polek i Polaków.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem Krzyżacy

Jak budowano katedry? Grzeszne finansowanie, lista fachowców i walka o rekord

W ciągu trzech wieków wzniesiono we Francji 80 katedr, w tym paryską Notre Dame, a ogółem na budowę kościołów wykorzystano wtedy więcej kamieni niż kiedykolwiek w starożytnym Egipcie. Czas powstawania katedry rozciągał się na pokolenia – nic dziwnego, bo przedsięwzięcie to należało do kosztownych, arcytrudnych i zakrojonych na pozaludzką skalę.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame Francja Paryż architektura budownictwo chrześcijaństwo

Ten chrześcijański bohater Hiszpanii służył u muzułmanów

Biografia Rodriga Díaza, zwanego Cydem – XI-wiecznego rycerza, słynnego bohatera rekonkwisty – jest pełna paradoksów i zadziwiających zwrotów akcji. Cyd historyczny, w odróżnieniu od swojego legendarnego, zmitologizowanego odpowiednika, miał w swoim bogatym życiorysie takie karty, o których niektórzy woleliby nie pamiętać.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania islam chrześcijaństwo legendy literatura religia polityka

Jak biskup burmistrza na stosie palił. Sprawa Mikołaja Grunberga

O życiu Mikołaja Grunberga nie wiemy prawie nic. Nieznana jest data jego urodzenia i jego losy do lat 40. XV wieku. W źródłach jego nazwisko zaczęły pojawiać się w czasie, gdy jego środowiskiem zainteresował się poznański trybunał inkwizycyjny. Dokumenty te są dziś świadectwem jednej z najhaniebniejszych kart dziejów nietolerancji religijnej.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Oleśnicki Władysław Jagiełło Kazimierz Jagiellończyk tolerancja katolicyzm protestantyzm religia Czechy Poznań

Rycerze XXI wieku. Jak wyglądają współczesne turnieje rycerskie?

Choć od średniowiecznych bitew minęły setki lat, tradycja walki mieczami w pełnej zbroi nadal nie zgasła. W "Audycji sportowej" Piotr Mittag, utytułowany polski rycerz, opowiedział o współczesnych pojedynkach, rekonstrukcjach rynsztunku, przygotowaniach fizycznych i emocjach towarzyszących starciom w historycznym, rycerskim stylu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka rekonstrukcje historyczne rycerstwo rycerz aktywność aktywność fizyczna HISTORIA Jędrzej Rosiewicz