Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Zalążek armii Europy? Stworzono Inicjatywę Interwencyjną

9 unijnych krajów na czele z Francją powołało Europejską Inicjatywę Interwencyjną. Ministrowie obrony Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i Estonii podpisali w Luksemburgu list intencyjny w tej sprawie. W tej grupie nie ma Polski, bo - jak argumentował minister obrony Mariusz Błaszczak - nasz kraj koncentruje siły na współdziałaniu w ramach NATO i UE.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska wojsko MON Francja

Wiceszef MSZ: polityka wobec Rosji jest bardzo intensywna

- Aktywność Polski wobec Rosji ma miejsce dzisiaj na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, UE, OBWE – mówił gość Jedynki, wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. Dodał, że okupacja terytoriów Ukrainy i Gruzji przez Rosję, trwający konflikt zbrojny w Donbasie, aktywne hybrydowe działania Rosji wobec państw zachodnich to najważniejsze punkty odniesienia dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Wojciech Cegielski Adam Balcer Bartosz Cichocki Rosja Turcja USA

Apel ZPB o zaprzestanie dyskryminacji w szkołach Białorusi

Rada Naczelna Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze zaapelowała do Aleksandra Łukaszenki o "położenie kresu dyskryminowaniu polskich dzieci" przy przyjmowaniu do szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku. W przyjętym jednogłośnie oświadczeniu apeluje również o zaprzestanie -jak to określono - "szykanowania nauczycieli języka polskiego w szkołach Grodzieńszczyzny". 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi

Białoruś: uroczystości w Trościeńcu, dawnym obozie zagłady

Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Trościeńcu pod Mińskiem odbyła się uroczystość pochówku 40 zwłok więźniów. Zostały one odnalezione w trakcie budowy pomnika upamiętniającego ofiary nazistowskich zbrodni. W uroczystości wzięli udział duchowni różnych wyznań. - Niestety, na Białorusi jest wiele takich miejsc (w których spoczywają ofiary totalitaryzmów). Chodzi nie tylko o ofiary nazistów, ale także NKWD. To bardzo ważne, aby zostały właściwie upamiętnione – mówił ambasador RP Adam Michalski, obecny na uroczystościach. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś MSZ

Korea Płn.: rocznica wybuchu wojny w Korei bez krytyki USA

Prasa Korei Płn. odnotowała w poniedziałek rocznicę wybuchu wojny koreańskiej z lat 1950-1953, ale powstrzymała się od antyamerykańskich tyrad, co może mieć związek z niedawnym spotkaniem przywódcy kraju Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Konflikt rozpoczął się 25 czerwca 1950 roku, gdy siły komunistycznej Korei Płn. przeprowadziły inwazję na Koreę Płd., po trzech dniach walk zajmując Seul.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna USA Stany Zjednoczone Donald Trump korea Biały Dom Kim Dzong Un Waszyngton Pjongjang bezpieczeństwo Korea Południowa Singapur