Polskie Radio
Section05
szkoła ponadgimnazjalna

Zwyczaje studniówkowe, czyli polonez i czerwona nitka

Studniówka, czyli impreza odbywająca się około 100 dni przed maturą, jest dla młodych ludzi pierwszym balem dorosłości. Symbolizować ma też koniec przedegzaminowych zabaw i czas na przygotowanie do najważniejszego sprawdzianu w życiu. Warto zadbać, by porządnie wybawić się w tę wyjątkową noc.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA matura studniówka liceum szkoła szkoła ponadgimnazjalna edukacja taniec tradycja zwyczaje

"Reforma jest po to, żeby oświata była lepsza"

- Gimnazja miały służyć m.in. wyrównaniu szans edukacyjnych dzieci na wsi i tego elementu nie spełniły - mówił Maciej Kopeć, wiceminister MEN. - Gdyby gimnazja nie wyrównywały szans, polskie szkolnictwo nie było by tak wysoko na świecie - zauważył wiceprezes ZNP, Grzegorz Gruchlik.
Zobacz więcej na temat:  edukacja gimnazjum Łukasz Walewski Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma szkolnictwa szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna Trójka

Reforma edukacji. Jakich zmian potrzebuje polska szkoła?

Mirosława Stachowiak-Różecka deklaruje, że podczas kampanii wyborczej temat likwidacji gimnazjów był bardzo często poruszany.  Jak podkreśliła PiS zdecydowało się na ich likwidację także dlatego, że szkoły te się nie sprawdziły. - Zostały one wprowadzone reformą Mirosława Hankego, która nie została skończona. Te gimnazja nie funkcjonowały w stanie, w jakim miały szansę. One, według ówczesnego ministra, miały wyrównywać szanse dzieci – przypomina.
Zobacz więcej na temat:  gimnazjum Krystyna Szumilas Krzysztof Grzesiowski Kukiz'15 liceum Prawo i Sprawiedliwość reforma szkolnictwa szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna

Debata poranka: Jakość polskiej edukacji

„Jakość kształcenia zależy od dobrego programu i nauczyciela – wykształconego, zmotywowanego do pracy. Ciągłe zmiany w systemie edukacji mają niekorzystny wpływ na motywację nauczycieli” – mówili uczestnicy współorganizowanej przez PAN konferencji naukowej w Katowicach. Rozmawiali o tym w Debacie Poranka ekspert ds. edukacji Andrzej Pery, Waldemar Siwiński (Fundacja Edukacyjna Perspektywy), Janusz Wardak (szkoła Żagle w Warszawie) i prof. Aleksander Nalaskowski (założyciel pierwszej niepublicznej szkoły w Polsce, „wSieci”).
Zobacz więcej na temat:  edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna

Likwidacja gimnazjów. Uczniowie zyskają czy stracą?

- Potrzebna była zmiana nauki w liceum - przyznaje nauczycielka Edyta Janiak, która ocenia, że obecnie edukacja w szkole średniej trwa realnie 1,5 roku. Jednak jej zdaniem trudno odpowiedzieć na pytanie, czy zaproponowany kształt zmian był konieczny, może wystarczyło zwiększyć liczbę godzin nauki, mocno ograniczonych w poprzedniej reformie?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja gimnazjum Justyna Tylczyńska liceum szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna