Polskie Radio
Section05
technologia

Globalny szczyt poświęcony AI. Ekspert Chatham House: udało się przyjąć deklarację o potrzebie współpracy

- Byłoby ogromnym zmartwieniem, gdyby sztuczna inteligencja była użyta jako broń lub niewłaściwie wykorzystana przez wrogie podmioty. Rząd Wielkiej Brytanii często używa przykładu użycia jej do tworzenia broni biologicznej, innym przykładem są cyberataki - powiedziała Olivia O’Sullivan, ekspertka Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sztuczna inteligencja AI Wielka Brytania technologia ŚWIAT

Technologia 5G – czy naprawdę jest się czego bać? Rozwiewamy wątpliwości

Dużo obecnie mówi się o technologii 5G w kontekście polepszenia jakości usług telekomunikacyjnych. Jednak technologia 5G dotyczy także innych dziedzin naszego życia. A jednocześnie wśród niektórych osób wciąż budzi obawy. Staramy się je rozwiać, wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Zobacz więcej na temat:  technologia NAUKA sieć 5G promieniowanie sieć wifi Beata Michniewicz telefony komórkowe nowe technologie

Nowy american dream? - W Kalifornii powstanie utopijne, amerykańskie miasto

Utopijne, amerykańskie, o powierzchni trzykrotnie większej od Manhattanu. W Kalifornii trwają prace nad wybudowaniem nowego miasta, które wyglądem przypominać będzie znane z filmów, kultowe amerykańskie ośrodki z przeszłości. Jak będzie funkcjonować i kiedy powstanie? - O szczegółach w Trójce opowiedział Jan Pachlowski, amerykański korespondent Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Pachlowski miasto przyszłości Piotr Firan Kalifornia USA technologia

Katowicka Strefa Ekonomiczna nawiązała współpracę z koreańskim odpowiednikiem strefą Incheon

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna nawiązała współpracę z działającą w pobliżu Seulu strefą Incheon, wyspecjalizowaną m.in. w zaawansowanych technologiach. Strefy zamierzają wymieniać się doświadczeniami i informacjami, aby rozwijać ofertę inwestycyjną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje inwestycje zagraniczne Korea Południowa POLSKA technologia produkcja przemysł

Współpraca Grupy Azoty z PGZ. "Nowe perspektywy w rozwoju technologicznym i produkcji"

Grupa Azoty podpisała porozumienie z Polską Grupą Zbrojeniową. Współpraca ma objąć prace badawczo-rozwojowe, dostawy komponentów, nowych materiałów dla zbrojeniówki oraz projektowania materiałów do druku 3D w zastosowaniach militarnych. Podkreślono, że "wspólnym celem jest nie tylko rozwijanie technologii, ale także zwiększanie bezpieczeństwa zdolności przemysłowych w badaniach i produkcji".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma Grupa Azoty Polska Grupa Zbrojeniowa umowa technologia produkcja przemysłowa

Faza MAX, czyli super materiał, który podbije świat i kosmos

Jednym z największych współczesnej wyzwań nauki jest poszukiwanie coraz lżejszych, a zarazem coraz bardziej wytrzymałych materiałów. Zastosowanie ich np. w transporcie pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa. A jeśli to będzie transport orbitalny, korzyści będą jeszcze większe, by nie powiedzieć – kosmiczne. I w tym momencie pojawia się materiał o nazwie fazy MAX.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia kosmos transport Kuba Witkowski Witold Lazar innowacyjność Trójka