Polskie Radio
Section05

tradycja

Powiśle – Portret Etnograficzny

Ziemie pogranicza dzisiejszych województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, leżące na zachodnim brzegu Wisły – pomiędzy Kamienną a Iłżanką, etnografia nazywa Powiślem Radomsko-Kieleckim. Obszar ten nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem badaczy, nie bywał też przedmiotem szerszych projektów badawczych, pomimo jego zdecydowanie oryginalnego i wymykającego się kategoriom charakteru.
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Wisła

Wariacje ludowe na zakończenie EtnoKraków/Rozstaje 2022

To jeden z najbardziej elektryzujących punktów krakowskiej jesieni kulturalnej. Wyjątkowy przez połączenie różnorodnych pierwiastków: współczesnych brzmień, ludowych inspiracji oraz klasycznej, smyczkowej orkiestracji. 18 października w ICE Kraków odbędzie się prawykonanie „Wariacji Ludowych” – utworu skomponowanego przez Jana Stokłosę.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa antropologia

Między światem a zaświatem

Ludzie od wieków wierzyli – albo po prostu czuli – że świat i zaświat nieustająco się przenikają. Że dzieli je tylko zasłona z mgły. Zaświat mógł się objawić w różnych miejscach i czasach [...] ukazywał się w ogniu, w wodzie – tej jasnej, żywej, i tej ciemnej, martwej. W chmurach, burzach i piorunach. Drogami do zaświata były rzeki i drzewa. A pomiędzy światem i zaświatem są cieniutkie jak pajęcza nitka granice…
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa śmierć KSIĄŻKA baśnie

"Skarby śląskiej szafy". Wystawa w Muzeum Górnośląskim

"Skarby śląskiej szafy" to unikatowa wystawa, którą przygotowało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Ekspozycja dokumentuje różne aspekty związane ze śląskim strojem, prezentowanym w całej okazałości w podziale na regiony – od Górnego Śląska, poprzez Dolny Śląsk, Śląsk Cieszyński, po Beskid Śląski.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa stroje narodowe Śląsk wystawa muzeum Piotr Firan Dorota Stabik

Na początku była... mąka. Łukasz Modelski gościem Trójki

Czy pasję do historii, jedzenia i literatury można połączyć? Okazuje się, że te dziedziny mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Udowadnia to w swoich audycjach Łukasz Modelski. W "Zagadkowej niedzieli" opowiedział Trójkowym słuchaczom o mące i o tym, jak cennym produktem spożywczym była ona na przestrzeni wieków. 
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Modelski Katarzyna Stoparczyk Trójka jedzenie KULTURA

Śląsk otwiera szafę!

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu otwiera przed zwiedzającymi przepastną, barwną śląską szafę. Pełno w niej kiełbas i jelenioków, ciasnoch i kań. O wyjątkowym stroju ludowym, który inspiruje nie tylko tradycyjne uroczystości, ale i współczesnych młodych projektantów opowiadała nam Anna Grabińska-Szczęśniak – kuratorka wystawy „Skarby śląskiej szafy”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa taniec Patrycja Zisch stroje narodowe