Polskie Radio
Section05

USA

Irena Lasota o protestach w USA: reakcja Demokratów jest żadna

- Joe Biden powiedział mniej więcej to, co mógłby napisać każdy speech writer (autor przemówień - red.), czyli nic ciekawego. Kongres też - są ludzie, którzy spodziewali się, że demokratyczna większość w Izbie Reprezentantów stanie okoniem przeciwko prezydentowi, ale tego nie zrobili. Dlaczego - nie wiem - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, polska publicystka mieszkająca w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone Polskie Radio 24 Irena Lasota Antoni Opaliński Donald Trump Joe Biden

Relacje UE - Chiny. Dr Marcin Przychodniak: Europa próbuje znaleźć złoty środek

- Europa w pewnych elementach jest silnie zależna od współpracy z Chinami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Szczególnie dotyczy to Niemiec. Czy w związku z tym Unia Europejska nie może sobie pozwolić na tak ostre reakcje w stosunku do Chin jak Stany Zjednoczone?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski dyplomacja Unia Europejska Chiny Więcej świata

TYLKO U NAS Fala protestów w USA. Polak mieszkający w Chicago: nigdy nie było takiej eskalacji zamieszek

- W kontekście szukania sprawiedliwości po zabójstwie protesty nie mają sensu, bo sprawiedliwość jest już wymierzana. Policjanci mają przecież postawione zarzuty - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl mieszkający w Chicago 26-letni Dawid. Polak opowiada nam o zamieszkach, do jakich doszło po śmierci czarnoskórego George'a Floyda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka protest

NASZ WYWIAD "Niektóre nowe bronie Putina groźne dla samych Rosjan". Testy przechodzi broń hipersoniczna

- Niektóre egzotyczne bronie Władimira Putina wybuchają podczas testów i nic z nich nie będzie. Rosja wprowadza już jednak do uzbrojenia broń hipersoniczną, przy tym inaczej niż USA, ma zamiar wyposażać ją przeważnie w ładunki nuklearne – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Marcin A. Piotrowski (PiSM). Jak ocenia ekspert, np. do Floty Bałtyckiej miałby w ciągu kilku lat trafić hipersoniczny pocisk samosterujący Cyrkon. Amerykańskie badania nad tego typu uzbrojeniem są jednak zapewne dużo bardziej zaawansowane.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko broń atomowa NATO infografika Niemcy Chiny

NASZ WYWIAD "Oni nie mają żadnych postulatów, to jest część ideologii". Maciej Kożuszek o fali protestów w USA

- To jest spór między Ameryką, która uważa, że do wszystkiego należy dochodzić ciężką pracą, a ludźmi opowiadającymi się za rewolucją, bo Stany Zjednoczone to jakiś rasistowski patriarchat, który trzeba zniszczyć. To nie jest do końca konflikt rasowy, bo w protestach mają swój udział też lewicowi działacze i politycy, którym zależy na tym, by spór jeszcze bardziej podgrzewać - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maciej Kożuszek, publicysta "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Zamieszki w USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna służby i bezpieczeństwo Donald Trump Joe Biden Maciej Kożuszek