Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Koncert ku pamięci Baczyńskiego. Włodek Pawlik: jego poezja od zawsze ze mną

- Krzysztof Kamil Baczyński był nie tylko wielkim poetą, ale również żołnierzem Powstania Warszawskiego. Zginął podczas walki od kuli hitlerowskiego snajpera - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Włodek Pawlik, który skomponował muzykę do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Już 1 sierpnia odbędzie się koncert upamiętniający tego niezwykłego poetę.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Paweł Sztompke Włodek Pawlik Powstanie Warszawskie Krzysztof Kamil Baczyński Muzyczna Jedynka koncert

Reportaż o szkole strachu i łapówkarstwa [POSŁUCHAJ]

To najprawdopodobniej największa afera łapówkarska w polskiej szkole. Barbara R., dyrektorka Szkoły Policealnej nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku, przez 10 lat wymuszała łapówki od swoich pracowników: brała "prowizje" za zatrudnienie, kazała dzielić się przyznanymi premiami. Pracownicy szkoły szukali pomocy u ówczesnych podlaskich władz - marszałka i kuratora - jednak jej nie otrzymali. Dopiero wtedy przemogli strach przed pazerną dyrektorką i zgłosi sprawę organom ścigania.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż szkoła korupcja Białystok Trójka

Okazja czyni złodzieja. Dlatego lepiej uważaj, co pokazujesz w internecie

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku czy wyjazdów, ale również okres, kiedy nasz dobytek może znajdować się na celowniku złodziei. Gdy akurat cieszymy się beztroskim urlopem, włamywacze mogą obserwować nasz dom oraz media społecznościowe, szukając okazji do kradzieży. W radiowej Jedynce podpowiadamy, jak nie dać się okraść.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Klaudia Porębska przestępczość włamanie

Madrygały Monteverdiego i luterańska msza g-moll Bacha [ZOBACZ WIDEO]

W audycji usłyszeliśmy madrygały Monteverdiego i luterańską mszę g-moll Bacha w wykonaniu połączonych sił zespołu La Risonanza i Akademii Bachowskiej pod dyrekcją Fabia Bonizzoniego. Transmisja z Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy odbyła się w niedzielny wieczór (1 sierpnia) na antenie Dwójki oraz - w formie streamingu wideo - w internecie. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach

Kogo kręci tradycja? "Lato z Radiem" w Muzeum Wsi Opolskiej

Heklowała i sztrykowała. Małgorzata Raducha nie boi się żadnej pracy, ale w przerwach między kolejnymi czynnościami musiała znaleźć chwilę, by zajrzeć do kuchni. Kolejnym etapem wędrówki reporterów "Lata z Radiem" przez Polskę było Muzeum Wsi Opolskiej działające w myśl hasła: "Kręci nas tradycja".
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2021 Agnieszka Kunikowska Małgorzata Raducha Opole skansen wieś

"Pamięć o powstańcach ciągle żywa". Inauguracja projektu "Korzenie pamięci"

W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski

Kultura na emigracji. Wspomnienie o Jerzym Giedroyciu

115 lat temu w Mińsku Litewskim urodził się Jerzy Giedroyc, polityk, publicysta, twórca i redaktor emigracyjnego "Instytutu Literackiego" oraz paryskiej "Kultury". Były żołnierz Brygady Karpackiej, był również inicjatorem i propagatorem koncepcji o szczególnym znaczeniu suwerenności Białousi, Litwy i Ukrainy dla bezpieczeństwa i niepodległości Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA emigracja Jerzy Giedroyc Katarzyna Cygler Francja