Polskie Radio
Section05
Związek Harcerstwa Polskiego

Prezydent z wizytą u harcerzy na Pomorzu. "Harcerstwo ważne w rozwoju młodego człowieka"

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami rozpoczynającego się w Czernicy na Pomorzu Zlotu Wędrowniczej Watry pod hasłem "Rozwiń Żagle". Apel rozpoczął się od rozpalenia przez Prezydenta RP, Naczelniczkę ZHP, Komendantkę Wędrowniczej Watry oraz harcerzy ogniska, które będzie płonąć przez cały czas trwania zlotu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo regiony pomorskie harcerstwo Andrzej Duda prezydent

Styl na życie i lekcja życia. Dlaczego warto zostać harcerzem?

Harcerstwo to szkoła życia i możliwość zdobycia umiejętności, które mogą nam się przydać w kolejnych latach. Członkowie organizacji dodają z kolei, że to również styl na życie. Choć na początku działalność w szeregach harcerzy to głównie zabawa, z wiekiem w ramach służby możemy sprawdzić samych siebie oraz podejmować działania na rzecz ojczyzny i innych osób.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk harcerstwo Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej

Premier przyjął Betlejemskie Światło Pokoju. "Niech rozproszy ciemne chmury, krążące nad Polską"

W budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. - Życzę wszystkim rodakom, żeby ciemne chmury, które się zebrały i cały czas krążą nad Polską, zostały rozproszone - powiedział szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo harcerstwo światło pokój premier Mateusz Morawiecki Boże Narodzenie

Rola i znaczenie organizacji harcerskich i skautowych we współczesnej Polsce

W kraju działa kilkanaście organizacji harcerskich i skautowych, największe z nich to ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego) oraz ZHR (Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej). Pracując z dziećmi i młodzieżą wszystkie odwołują się do tradycji Baden-Powella i Małkowskiego. Ale czy w dzisiejszych czasach to wystarczy? Czy młodzi ludzie są zainteresowani dziejami kraju i polską tradycją? W jaki sposób wychowanie harcerskie kształtuje charaktery i patriotyczne postawy? Jak organizacje te funkcjonują w czasie pandemii?
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska STYL ŻYCIA harcerstwo Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej Andrzej Małkowski Trójka

"Płomień Braterstwa". Podsumowano ważną akcję polskich i ukraińskich harcerzy

Polscy harcerze z ZHP i ukraińscy skauci z organizacji Płast podsumowali wspólną inicjatywę, „Płomień Braterstwa”. W jej ramach dzień przed obchodami 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zapalili „Płomień Braterstwa” na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku razem z Polakami walczyli przeciwko Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina historia Polski bitwa warszawska

"Z każdym rokiem żyjących powstańców jest coraz mniej"

Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniach 30 lipca - 2 sierpnia w Warszawie odbędzie się I Zlot Harcerski poświęcony temu wydarzeniu. Będzie on okazją do wyrażenia szacunku dla uczestników zrywu niepodległościowego z 1944 roku, a także do spotkania z żyjącymi powstańcami. Na temat znaczenia i programu zlotu mówili w Polskim Radiu 24 harcerze, którzy wezmą w nim udział.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski historia warszawy Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej

Dom "Zośki" wykupiony przez gminę Piaseczno i ZHP

Dom Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” - harcmistrza Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej, jednego z uczestników Akcji pod Arsenałem, zostanie wykupiony z rąk obecnego właściciela przez Gminę Piaseczno i Chorągiew Stołeczną ZHP. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 podharcmistrz Wojtek Puchacz, członek Komendy Chorągwi Stołecznej ZHP.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Tadeusz Zawadzki ps. Zośka Szare Szeregi POLSKA