Polskie Radio
Section05

Białoruś

Somalijki na granicy z Polską? Internauci zaskoczeni materiałem OKO.Press

Pomimo próśb polskich służb o powstrzymanie emocji i zachowanie spokoju - zwłaszcza wśród dziennikarzy i aktywistów - w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, niektóre portale tworzą kolejne, mocno emocjonalna artykuły dotyczące uchodźców. Nie inaczej było w przypadku OKO.press, którego dziennikarz przekonuje, że na granicy z Polską koczują... Somalijki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica uchodźcy społeczeństwo

"Opozycja nie przejmuje się kwestiami strategicznymi". Jacek Liziniewicz o migrantach

- Opozycja nie bierze pod uwagę tego, że to wszystko to scenariusz białorusko-rosyjski, że celem nadrzędnym jest przywożenie tych ludzi do Europy i destabilizowanie regionu, Polski, sytuacji politycznej w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli również Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") i Tomasz Kozłowski ("Fakt"). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica polityka migracja opozycja

Mariusz Błaszczak przyzna nagrody żołnierzom strzegącym granicy w Usnarzu Górnym. "Dziękuję za Waszą służbę"

"Zdecydowałem o przyznaniu nagród dla żołnierzy, którzy strzegą granicy w okolicach miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu" - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reżim Aleksander Łukaszenka wojna hybrydowa straż graniczna Mińsk Mariusz Błaszczak MON obcokrajowcy imigranci w Europie imigracja migracja służby i bezpieczeństwo

Wicedyrektor OSW o obcokrajowcach przy granicy: to są niewinne ofiary, wykorzystywane przez reżim białoruski

- Wojna hybrydowa na wschodnich granicach UE najprawdopodobniej będzie kontynuowana, bo już są jej znaczne efekty polityczne, czyli burzliwe dyskusje i spory wewnątrz państw unijnych. to sukces reżimu w Mińsku - ocenił wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA imigranci w Europie imigracja Mińsk obcokrajowcy Ośrodek Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk Unia Europejska NATO wojna hybrydowa Aleksander Łukaszenka polityka

Kłysiński: Łukaszenka chce zalać kraje unijne falą migrantów

– Jeżeli ci ludzie będą wpuszczani, to zachęci władze białoruskie do zwiększania nielegalnej migracji. Na razie obserwujemy konsternację reżimu i zawieszenie działań, ponieważ widzą konsekwencję po naszej stronie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Kamil Kłysinski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując sytuację na granicy polsko-białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka uchodźcy migracja kryzys migracyjny Ośrodek Studiów Wschodnich Kamil Kłysiński Aleksander Łukaszenka Trójka Marcin Jagiełowicz

Piotr Kaleta: priorytetem rządu Zjednoczonej Prawicy jest bezpieczeństwo Polaków

- Ludzie, którzy koczują na granicy polsko-białoruskiej, są prawdopodobnie wynajęci przez Aleksandra Łukaszenkę, by pokazać, że nie jesteśmy humanitarni - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z PiS. Gościem audycji był też Zdzisław Wolski z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica Strefa Schengen bezpieczeństwo straż graniczna Aleksander Łukaszenka migracja służby i bezpieczeństwo

Lubnauer: ze słowami Frasyniuka absolutnie się nie zgadzam, ale nie jest on funkcjonującym politykiem

- Ze słowami Władysława Frasyniuka absolutnie się nie zgadzam. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że nie jest on związany z żadnym ugrupowaniem politycznym, nie jest funkcjonującym politykiem - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Lubnauer, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica emigracja Katarzyna Lubnauer Władysław Frasyniuk polityka Wojsko Polskie

Szef MON o działaniach Wojska Polskiego w Afganistanie

- Wszystko, co należało zrobić, zostało zrobione. Wspólnie z sojusznikami, główną rolę odgrywają tu Stany Zjednoczone, będziemy na miejscu tak długo, jak będzie to możliwe - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do sytuacji w Afganistanie. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Wojsko Polskie straż graniczna służby i bezpieczeństwo NATO Mariusz Błaszczak POLSKA Piotr Gociek

Mariusz Kamiński: obraża się żołnierzy i funkcjonariuszy SG, którzy wykonują wzorową służbę

- Obraża się w sposób podły żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy wykonują wzorową służbę na polskiej granicy w sytuacji trudnej i kłopotliwej - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński pytany m.in. o ostatnie wypowiedzi Władysława Frasyniuka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Władysław Frasyniuk straż graniczna Ministerstwo Obrony Narodowej polityka Aleksander Łukaszenka imigranci w Europie imigracja obcokrajowcy

"Słowa, które są skandaliczne i haniebne". Wiceszef MON o wypowiedzi Frasyniuka nt. polskich żołnierzy

- To bez wątpienia słowa, które są skandaliczne i haniebne. Absolutnie nie powinny paść w przestrzeni publicznej - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. - Frasyniuk przeszedł pewną granicę, która nie powinna być przekroczona. Nie można lżyć, obrażać żołnierzy za ich służbę i wierność ojczyźnie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej straż graniczna polityka wojsko imigranci w Europie imigracja obcokrajowcy migracja Aleksander Łukaszenka Mariusz Błaszczak Wojciech Skurkiewicz Władysław Frasyniuk

"Najbardziej zagrożone odcinki zostaną zabezpieczone". Dworczyk o płocie na granicy polsko-białoruskiej

- Część granicy polsko-białoruskiej jest podzielona rzeką Bug, w związku tym, tam na pewno tego płotu nie będzie, przynajmniej według mojej wiedzy dzisiaj nie ma takich planów - stwierdził w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Zapewnił, że "najbardziej zagrożone odcinki zostaną zabezpieczone".
Zobacz więcej na temat:  Michał Dworczyk granica POLSKA polityka wojsko imigranci w Europie

Szef MSWiA: zatrzymaliśmy 45 osób pomagających przy przerzucie nielegalnych imigrantów do Polski

- Nasza Straż Graniczna w ostatnich tygodniach zatrzymała 45 osób, które brały udział i pomagały przy nielegalnym przekraczaniu granicy bądź też organizowały ten przerzut - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. - W 11 przypadkach sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec tych osób - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA imigranci w Europie imigracja Unia Europejska MSWiA migracja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji obcokrajowcy Aleksander Łukaszenka straż graniczna polityka wojsko

"Empatia jest absolutnie zrozumiała, ale musimy mieć świadomość naszych działań". Szef KPRM o sytuacji na granicy

Szef KPRM Michał Dworczyk zwrócił się w poniedziałek do polityków i działaczy organizacji pozarządowych, aby nie wpisywali się w "scenariusz pisany za naszą wschodnią granicą". - Nie możemy dać się wmanewrować w wojnę hybrydową, w którą chce nas wciągnąć Białoruś - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA uchodźcy imigranci w Europie imigracja migracja Michał Dworczyk kancelaria premiera NATO Unia Europejska Mińsk Aleksander Łukaszenka reżim

"Nie jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy plują na polskie służby". Prof. Jabłoński o kryzysie migracyjnym

- Z wielkim zniesmaczeniem patrzę na takich ludzi jak panowie Konieczny, Joński, Szczerba, Frasyniuk oraz panie Jachira i Morawska-Stanecka, a także tych wszystkich, którzy plują na polskie służby i wojsko. W ogóle nie jestem w stanie zrozumieć takich zachowań - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie