Polskie Radio
Section05
Dwójka kultura

Jerzy Haszczyński: starałem się pokazać, że Niemcy to dobry temat na reportaż

- Niemcy są takim samym krajem jak Rosja, Libia, Czechy czy Rumunia. Można w nim znaleźć rozmówców i tematy, które są atrakcyjne reportażowo. Mam nadzieję, że udało mi się to udowodnić poprzez moją książkę - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Jerzy Haszczyński, autor "Rzeźni numer jeden i innych reportaży z Niemiec".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Haszczyński reportaż dziennikarstwo Niemcy Jakub Kukla Dwójka KULTURA Berlin

Piotr Matusik: Chick Corea dziękował mi za płytę

- Jest to dla mnie wieloletnia inspiracja, która trwa do dziś. Zdarzyło mi się nawet nagrać album "Tribute to Chick Corea", który wysłałem mistrzowi do Los Angeles. Miałem ten zaszczyt otrzymać od niego list z podziękowaniami i zdjęcie z autografem. Absolutnie wspaniały moment - mówił w Dwójce pianista Piotr Matusik. W najbliższy piątek (10.02) jego trio wystąpi w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  fortepian Jazz Piotr Metz koncert Dwójka MUZYKA

"Tango" Mrożka w Teatrze Polskim. Opowieść o współczesnych problemach

- Ala jest dla mnie człowiekiem bez tożsamości. Chciałabym nie obronić tej postaci, chciałabym, żeby widz lub widzka, którzy przychodzą do teatru, pomyśleli sobie: "matko, nie chciałbym/nie chciałabym być nigdy takim człowiekiem, powykrzywianym na wszystkie strony" - tak o swojej postaci w spektaklu "Tango" mówiła aktorka Anna Cieślak, gość "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie Dwójka Jakub Kukla spektakl Anna Cieślak

Martin McDonagh - do śmiechu i do łez

- To jest dramat męskości. Zderzenia tradycyjnych męskich wartości w "Duchach Inisherin" doprowadzone są do skrajności, pewnej groteski. Przyjaźń, bardzo zmitologizowana, lojalność, wierność, bliskość mężczyzn, którzy wybaczają sobie wszystko i rozumieją się bez słów, zostaje wystawiona na próbę - mówiła Adriana Prodeus o obsypanym nagrodami filmie "Duchy Inisherin" w reżyserii Martina McDonagha.
Zobacz więcej na temat:  Złote Globy kino Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek reżyser FILM

Anna Rochowska, nowa szefowa TR Warszawa: jest radość i jest żal

- Nieprawdą jest, że na trudnych relacjach buduje się świetne spektakle. Mamy w historii teatru przykłady wybitnych spektakli, które my, jako widzowie, oglądaliśmy z radością, nie wiedząc, ile potu, łez, wymiotów ze stresu kosztowało to twórców, ile złamanych życiorysów. Ale dzisiaj mówimy: "stop" - powiedziała w Dwójce Anna Rochowska, która 1 września 2023 roku obejmie funkcję dyrektora naczelnego TR Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  dyrektor Dwójka Paweł Siwek Warszawa TR Warszawa aktorzy

Anna Karasińska: to dzięki widzom jestem w polskim teatrze

- Mam super widzów. To jest powód, dla którego od tylu lat udaje mi się pracować w teatrze w Polsce. Poza jednym moje spektakle są zawsze sprzedane, i to tak od razu, nawet w najcięższych czasach. To mnie chroni, bo z kolei środowisko ma zupełnie inny odbiór. Osoby, które interesują się teatrem, zwykle są zniesmaczone moimi spektaklami - mówiła w Dwójce Anna Karasińska, jedna z najoryginalniejszych artystek pracujących w polskim teatrze.
Zobacz więcej na temat:  Anna Karasińska KULTURA Dominik Gac Dwójka reżyser

"Zaklęte rewiry". Premiera Teatru Telewizji

- Niektórzy w niewybredny sposób mówili (...): "po co mierzyć się z ideałem, jakim jest film", ale weźmy poprawkę, to jest Teatr Telewizji, no i mamy 2023 rok - mówił w Dwójce aktor Sebastian Cybulski, którego w poniedziałek zobaczyliśmy w nowym spektaklu Teatru Telewizji - "Zaklętych rewirach" na podstawie powieści Henryka Worcella w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Dwójka Paweł Siwek spektakl TEATR

Agnieszka Rehlis: miniony rok był wyjątkowy [ZOBACZ WIDEO]

- Nigdy nie oczekiwałam, że w jednym roku kalendarzowym zadebiutuję w dwóch największych europejskich teatrach: Royal Opera House w Londynie i mediolańskiej La Scali. To marzenie każdego śpiewaka, żeby wystąpić w obu tych operach - mówiła w Dwójce Agnieszka Rehlis, znakomita mezzosopranistka, jedna z najwybitniejszych śpiewaczek swojego pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Rehlis opera Róża Światczyńska Dwójka MUZYKA La Scala

"Był niezwykle kochany w środowisku". Emilian Kamiński we wspomnieniach

- Był otwarty do ludzi, wszystkich dobrze traktował. W najlepszych momentach wielkich teatrów był członkiem tych zespołów. W Teatrze Powszechnym za Hübnera, potem w Ateneum, gdzie się z nim spotkałem za Warmińskiego, wreszcie w Teatrze Narodowym u Hanuszkiewicza. Następnie stworzył swój teatr, który prowadził z rozmachem. My jako środowisko bardzo z tego korzystaliśmy - mówił o Emilianie Kamińskim jego przyjaciel Tadeusz Chudecki.
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński aktorzy aktorstwo odeszli 2022 Jakub Kukla Monika Zając Tadeusz Chudecki Dwójka

Związek Literatów Polskich. "Pisarze byli podzieleni na sekcje"

- Był to pomysł narzucony odgórnie, że literaci powinni dzielić się w zależności od uprawianego gatunku. Istniały więc sekcje prozy, poezji, dramatu, satyry i literatury dla dzieci. Wedle tych sekcji podzielono wszystkich pisarzy i w ich obrębie odbywały się posiedzenia - mówił w Dwójce Tomasz Potkaj, autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński Związek Literatów Polskich literatura Dwójka PRL

Autor książki "Hübner": był ostatnim z wielkich, o którym nie było biografii

- Zacząłem szukać, co o Zygmuncie Hübnerze zostało napisane. Nagle zdałem sobie sprawę, że takiej książki nie ma. Z wielkich postaci polskiego teatru II połowy XX wieku pozostał on chyba jedynym, o którym takiej biografii, monografii, czy jakkolwiek to nazwiemy, nie było - mówił w "Wybieram Dwójkę" Grzegorz Kozak, autor książki "Hübner".
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Huebner biografia Jakub Kukla TEATR Dwójka