Polskie Radio
Section05
Dwójka kultura

"Szkoła nie powinna naginać się mechanicznie do zmian cywilizacyjnych"

- Liderzy technologiczni Doliny Krzemowej, posyłający swoje dzieci do tradycji szkoły, doskonale wiedzą, że świat, który sami wykreowali, nie jest jedynym światem, nie powinien być wszechogarniający. On jest jednym z narzędzi poznania rzeczywistości. W internecie można też znaleźć klasyczne książki czy teksty sztuk teatralnych - mówił w Dwójce Piotr Zaremba, historyk, pisarz, publicysta i były nauczyciel.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła Michał Szułdrzyński Dwójka kanon lektur

Leon Krier: głoszenie śmierci kultury tradycyjnej to intelektualna zbrodnia

- Używamy terminu Nowa Tradycyjna Architektura w opozycji do modernizmu, który po II wojnie światowej zdominował myślenie o projektowaniu budynków i planowaniu miast. Dziś wielu osobom wydaje się wręcz, że modernizm jest czymś naturalnym, ale moim zdaniem to nieprawda - mówił w radiowej Dwójce Leon Krier, szwajcarski architekt, urbanista i teoretyk architektury.
Zobacz więcej na temat:  architektura miasto Polska Wielki Projekt 2022 Dwójka modernizm Michał Nowak KULTURA

Marek Bukowski: "Krawiec" Mrożka daje ogromne możliwości interpretacyjne

- Wszyscy w zespole bardzo cieszyli się na tę współpracę, ponieważ ten dramat już w swojej pierwotnej formie daje ogromne możliwości interpretacyjne. Można tutaj bardzo odważnie, nawet powiedziałbym brawurowo, pójść z różnymi pomysłami - mówił w "Poranku Dwójki" Marek Bukowski, reżyser spektaklu "Krawiec", który na niedawnym Festiwalu "Dwa Teatry" otrzymał m.in. Nagrodę Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych - Feniks.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Dwa Teatry 2022 Dwójka Sławomir Mrożek Roch Siciński KULTURA Dwa Teatry

Zakończył się XXI Festiwal "Dwa Teatry". "Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc"

Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl telewizyjny "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. - Jeżeli wygrywamy 2:0 z całą resztą dramaturgii, to znaczy, że Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc - mówił Mariusz Malec.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Paweł Siwek Jacek Raginis-Królikiewicz Teatr Polskiego Radia Teatr Telewizji Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 KULTURA

Stanisława Celińska: teraz najważniejsze jest śpiewanie [ZOBACZ WIDEO]

- Nie czuję się do końca spełniona jako aktorka filmowa, co innego w teatrze. Może jeszcze jakaś rola mnie zachwyci i będę chciała ją zagrać. Zrezygnowałam z trudnej roli w filmie "Pokot" Agnieszki Holland, w tym czasie grałam w teatrze i koncertowałam. Wybrałam inną drogę, czasami trzeba dokonywać takich wyborów - mówiła w Dwójce Stanisława Celińska, aktorka i znakomita wykonawczyni piosenki aktorskiej.
Zobacz więcej na temat:  Stanisława Celińska Robert Mazurek aktor aktorstwo Dwójka

Piotr Bernardyn: o losach Hongkongu decydowały mocarstwa

- W 1997 roku Hongkong wrócił do Chin w ramach formuły "jeden kraj - dwa systemy". Przez 50 lat mieszkańcy wyspy mieli mieć zagwarantowaną wolność i utrzymanie dotychczasowego stylu życia. Demonstracje miały miejsce już wcześniej, a w 2019 roku Hongkończycy ponownie wyszli na ulice - mówił na antenie Dwójki Piotr Bernardyn, autor książki "Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny".
Zobacz więcej na temat:  Hongkong Czarne Dwójka Jakub Jamrozek KSIĄŻKA

XXI Festiwal "Dwa Teatry". Patryk Kencki: to ciekawa formuła

- "Dwa Teatry" są festiwalem, który ukazuje dziwny rodzaj teatru; teatru troszeczkę pośrednio działającego, bo poprzez radio i telewizję. Ale jest to formuła, która wykorzystuje konwencję teatralną przy pomocy nowoczesnych środków. Dla nas – jeżeli patrzymy na tegoroczny program – jest szczególnie interesujący, ze względu na tematykę audycji Dwójki, ponieważ są m.in. wystawienia klasyki polskiej - mówił w "Poranku Dwójki" teatrolog dr Patryk Kencki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 Paweł Siwek

Odkryj na nowo polską rzeźbę nowoczesną w Muzeum Narodowym w Krakowie

- Prezentujemy prace mniej więcej od połowy XX wieku, bo wtedy w rzeźbie polskiej nastąpiły istotne zmiany. Bardzo ważne miejsce w teorii rzeźby nowoczesnej zajmuje wówczas pojęcie przestrzeni, przestrzenności - mówiła w radiowej Dwójce Agata Małodobry, kurator galerii stałej "XX + XXI. Rzeźba" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa rzeźba Michał Nowak Dwójka SZTUKA

Wiktoria Amelina: to Lwów, jaki chciałabym widzieć w swoim dzieciństwie

- Lwów z książki "Dom dla Doma" to nie jest ten Lwów, który zapamiętałam z dzieciństwa. Wtedy wydawał mi się po prostu zagadkowym starym miastem i tak jak jedna z moich bohaterek, Marusia, pytałam swoją babcię, czy mamy suknie balowe. Wydawało mi się bowiem, że w takim mieście wyprawia się mnóstwo balów - mówiła w Dwójce Wiktoria Amelina, autorka powieści "Dom dla Doma".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Stanisław Lem Lwów Dwójka KSIĄŻKA

Małgorzata Ciunović: język najszybciej zmienia się w warstwie młodzieżowej

- Najwięcej zmian w leksyce obserwujemy w slangu młodzieżowym. Te zmiany bardzo szybko postępują i słowa, które jeszcze niedawno były w użyciu, za rok okazują się już niemodne i trudno za tym nadążyć - mówiła w "Poranku Dwójki" językoznawczyni Małgorzata Ciunović, uczestniczka zakończonego w ubiegłym tygodniu V Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz język polski Paweł Siwek Dwójka KULTURA