Polskie Radio
Section05
Dwójka kultura

Piotr Rypson: "Tańczący" to bardzo szczególny cykl Wejmana

- Przed Powstaniem Warszawskim Wejman wraz ze swoją żoną i małym synkiem opuścili Warszawę i udali się do rodziny na południu Polski. Przedtem Wejman musiał się ukrywać. Jego szwagier był szefem Kedywu w Świętokrzyskim, zginął podczas akcji i gestapo węszyło ze Wejmanem i jego rodziną. I właśnie w ukryciu, gdzieś na przełomie 1943/44, powstał ten cykl - mówił w "Wybieram Dwójkę" Piotr Rypson, kurator wystawy "Tańczący 1944. Mieczysław Wejman". 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa Jakub Kukla Dwójka SZTUKA II wojna światowa okupacja niemiecka

Izabela Kłosińska: Stanisław Moniuszko to nasze dobro narodowe [ZOBACZ WIDEO]

- Kolejny konkurs odbywa się w wyjątkowym czasie. Tragiczne rzeczy dzieją się blisko nas, a my przeżywamy wielkie święto muzyki. Życie jest wielokolorowe, niesie różne wyzwania. Ludzie młodzi są bardzo spragnieni kształcenia, zdobywania laurów, może dlatego ten rok był rekordowy pod względem liczby zgłoszeń. Zapowiada się bardzo emocjonalny konkurs - mówiła Izabela Kłosińska, sopranistka, członek jury 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który rozpoczyna się 6 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kłosińska opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka Stanisław Moniuszko Andrzej Sułek

"Muzyka Stanisława Moniuszki to europejskie dziedzictwo"

- Jedyną drogą dla przetrwania opery jest dostosowanie jej problematyki do współczesności. Trzeba postawić operowych bohaterów w sytuacji naszych czasów i problemów. Odejście od klasycznych realizacji czasami budzi kontrowersje, ale otwarcie się na nowe idee to możliwość pokazania innych kontekstów, potencjału, który tkwi w dziełach Stanisława Moniuszki - mówił w Dwójce prof. Ryszard Daniel Golianek, autor książki "Moniuszko. Kompendium".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Dwójka Roch Siciński Jakub Jamrozek opera

Kazimierz Orłoś opisuje życie [POSŁUCHAJ]

– "Cudowną melinę" pisałem na podstawie swoich doświadczeń z pobytu w Bieszczadach, gdzie pracowałem jako radca prawny w biurze budowanej w latach 60. zapory na Sanie i elektrowni wodnej. Miałem kontakt z miasteczkami powiatowymi, poznawałem stosunki tam panujące i na tej podstawie w 1971 roku zacząłem pisać swoją pierwszą powieść – wspominał w Dwójce Kazimierz Orłoś, który był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś Józef Mackiewicz Stanisław Cat-Mackiewicz literatura Dorota Gacek wspomnienie KULTURA Dwójka

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

- Co trzy lata przyjeżdża do nas duża grupa młodzieży z całego świata i chce śpiewać Moniuszkę, chce śpiewać utwory polskich kompozytorów, których wcześniej nie znała, często w języku oryginalnym, chociaż ma możliwość śpiewania w tłumaczeniach. To ogromna zasługa, nie do przecenienia, pomysłodawczyni konkursu Marii Fołtyn - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Beata Klatka, dyrektor 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko śpiew Teatr Wielki - Opera Narodowa Jakub Kukla Dwójka KULTURA

Ander Izagirre laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego

- Gdy spędza się dużo czasu z bohaterami, których życie się opisuje, przeżywa się trudne emocje. Wydaje mi się jednak, że właściwe podejście i profesjonalizm wymagają umiejętności spojrzenia na chłodno na trudny temat. Gdy pozwolimy, by emocje nas zdominowały, będzie to ze szkodą dla rezultatów naszej pracy - mówił w Dwójce Ander Izagirre - baskijski reporter, laureat 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę "Potosí. Góra, która zjada ludzi".
Zobacz więcej na temat:  reportaż literatura KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Ander Izagirre

Literacki portret Marii Dulębianki

- Dwa życia Marii Dulębianki można interpretować na wiele sposobów. Ja myślałam o jej życiu, które rozpada się na dwie kariery: była malarką, jedną z pierwszych artystek polskich, które np. studiowały w Paryżu. Drugą część życia skupiła na działalności społecznej. Jej życie było zatem złożone z dwóch różnych ścieżek kariery - mówiła w Dwójce Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka książki "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki".
Zobacz więcej na temat:  Maria Dulębianka Jakub Kukla Dwójka KULTURA literatura

Michał Klauza: Mozart stworzył wyjątkowy tryptyk symfoniczny

- Symfonia "Jowiszowa" jest apoteozą witalności, a jednocześnie sumą elementów z przeszłości, powiązaniem ich z teraźniejszością i spojrzeniem w przyszłość. To absolutne arcydzieło, pięciotematowa fuga w codzie słuchaczowi wydaje się wręcz organiczna i wspaniale napisana. Główny temat czwartej części jest znany z chorału gregoriańskiego, a słychać go również w pierwszej symfonii, którą Mozart w życiu napisał. To swego rodzaju klamra - tak na antenie Dwójki mówił dyrygent Michał Klauza. 
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie filharmonia narodowa filharmonia Wolfgang Amadeusz Mozart koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Michał Klauza Magdalena Łoś Dwójka KULTURA

Waldemar Dąbrowski i Ukrainian Freedom Orchestra, czyli orkiestra uchodźców

- W teatrze gościliśmy kilkudziesięciu muzyków ukraińskich, którym staraliśmy się w każdym możliwym kącie stworzyć jakąś przestrzeń do godnego istnienia, nie tylko artystycznego. Wykonaliśmy cały szereg gestów i nagle zza oceanu płynie idea: zróbmy orkiestrę z uchodźców ukraińskich. Zaczęliśmy się zastanawiać nie "czy", tylko "jak" i to wszystko trwało jak mgnienie oka - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Dąbrowski Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka Paweł Siwek Ukraina Dwójka Ukraina

Teatr amatorski na drodze do profesjonalizacji

- Znamy grupy teatralne, które oddzieliły się od domów kultury, stały się stowarzyszeniami i ich grupy zaczęły zarabiać; jest ich coraz więcej. Natomiast mnóstwo jest takich zespołów, którym nie wskazano drogi i nikt ich nie wspiera. Żyją w przeświadczeniu amatorstwa i nie starają się spod tego klosza wydostać - mówił w Dwójce Mariusz Karpowicz, współzałożyciel Platformy Teatru Amatorskiego.
Zobacz więcej na temat:  aktor aktorstwo Dwójka Jakub Jamrozek KULTURA

Jerzy Trela - opowieści skromnego giganta

- Siedzieliśmy w bufecie teatru, gdy przyszedł dyrektor Jan Paweł Gawlik. Szukał reżysera do zrobienia sztuki Iredyńskiego i spytał Konrada Swinarskiego, kogo by polecił. A on na to: mam trzy tygodnie wolnego, to ci to zrobię. Był więc nie tylko artystą realizującym swoje wizje. Zrobił na zamówienie spektakl, który rozbił bank nagród na festiwalu - mówił o Konradzie Swinarskim w archiwalnych nagraniach Dwójki Jerzy Trela, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela aktor Teatr Polskiego Radia Dwójka Anna Lisiecka Dwa Teatry

62. Krakowski Festiwal Filmowy. Istotne wątki ukraińskie

- W związku z inwazją Rosji na Ukrainę podjęliśmy szybką decyzję, że przygarniemy naszych przyjaciół, damy im przestrzeń, pozwolimy im pokazać te filmy, które oni zaplanowali. Konkurs ukraiński, który miał odbyć się w mieście Kijów, odbędzie się w kinie Kijów w Krakowie - mówił w Dwójce dyrektor festiwalu 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Dwójka Paweł Siwek Kraków

Przed premierą "Sonetów krymskich" [ZOBACZ WIDEO]

Liryczny pamiętnik Adama Mickiewicza z podróży po Krymie już w najbliższą niedzielę (29.05) zabrzmi w Programie 2 Polskiego Radia w formie słuchowiska. - Podróż będzie egzotyczna, orientalna, na pewno będzie ucztą poetycką - zapewniał podczas audycji "O wszystkim z kulturą" reżyser Dariusz Błaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz słuchowisko Dariusz Błaszczyk Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Teatr Polskiego Radia

Musica Polonica Nova. "Tematem wydarzenia jest przestrzeń"

- Podczas koncertów będziemy starali się znosić granicę między wykonawcami a publicznością – tę dosłowną, ale i psychologiczną. Przestrzeń będzie ważnym elementem, reprezentowanym nie tylko przez dźwięk, kierunek dochodzenia tego dźwięku, ale i aspekty wizualne - mówił w Dwójce Paweł Hendrich – dyrektor artystyczny festiwalu Musica Polonica Nova 2022.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Narodowe Forum Muzyki muzyka klasyczna Jakub Kukla Dwójka KULTURA

KRONIK@ - nowa jakość dostępu do zbiorów polskiej nauki i kultury

- W tym momencie w portalu jest ponad 700 tys. różnych zbiorów cyfrowych, ale to nie koniec. Z samej Polony przenieśliśmy 3 mln 600 tys. obiektów, które są dołączane - mówił w Dwójce Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, o portalu KRONIK@. Krajowe Repozytorium Nauki i Kultury znajdziemy pod adresem kronika.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja dzieła sztuki Jakub Kukla Dwójka Biblioteka Narodowa Ministerstwo Cyfryzacji KULTURA