Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Mnie możecie traktować jak chcecie". Putin o decyzji Polski

Władimir Putin stwierdził w niedzielę, w programie "Moskwa. Kreml. Putin" na antenie państwowej telewizji, że niezaproszenie przedstawicieli Rosji na wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, było "dziwne i haniebne". - Mnie możecie traktować jak chcecie, ale zaproszone mogły zostać przynajmniej rodziny radzieckich żołnierzy - stwierdził dyktator.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz Auschwitz rocznica Rosja Władimir Putin

INFOGRAFIKA Akcja Kutschera. 81. rocznica wyroku na "kata Warszawy" [INFOGRAFIKA]

- Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz ps. Miś.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pietraszkiewicz Franz Kutschera Generalne Gubernatorstwo Hans Frank HISTORIA Niemcy Warszawa zamach nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

"Opowiem, co kryło się za moimi rolami". Nina Andrycz o aktorstwie i sprawach prywatnych

– Za błyszczącą fasadą, za rolami dramatycznymi i z reguły królewskimi mogła sobie czasami przycupnąć moja "pozasceniczna osobowość" – opowiadała w archiwalnej audycji Nina Andrycz. Jaka była owa "osobowość"? Co obejmował ten "teatralny" i "pozateatralny" świat znakomitej aktorki? Dziś, w 11. rocznicę śmierci Niny Andrycz, przypominamy jej radiowe opowieści.   
Zobacz więcej na temat:  Nina Andrycz Teatr Polski w Warszawie wspomnienie aktorstwo Kresy literatura

"Niemcy nie wiedzieli, że patrzą na pogrzeb swojej demokracji". Hitler kanclerzem Niemiec

Kiedy 30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler – szef NSDAP, wówczas największej niemieckiej partii – z zachowaniem wszelkich demokratycznych procedur objął funkcję kanclerza Niemiec, Berlin świętował. Rzesze zwolenników nazistów manifestowały swoją radość okrzykami "Sieg Heil". Przez centrum miasta przeszedł wielotysięczny pochód paramilitarnych bojówek z pochodniami.    
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Niemcy wybory parlamentarne Dwudziestolecie międzywojenne demokracja

Wacław Jędrzejewicz. Polityk, historyk, niepodległościowiec

Był oficerem polskiego wywiadu, współorganizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej, a w okresie międzywojennym pełnił funkcję ministra. Wsławił się również jako założyciel Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce - jednej z najważniejszych polonijnych placówek naukowych. 29 stycznia 1893 roku urodził się prof. Wacław Jędrzejewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Wacław Jędrzejewicz historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne I wojna światowa Historia - ludzie Józef Piłsudski Legiony emigracja Stany Zjednoczone wojna polsko-bolszewicka

Pahiatua czyli "Mała Polska" w Nowej Zelandii. Wystawa "Druga ojczyzna" w Muzeum Azji i Pacyfiku

W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie można oglądać wystawę fotograficzną „Druga ojczyzna. 80. rocznica przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii”. 31 października 1944 roku do portu Wellington w Nowej Zelandii wpłynął okręt z grupą polskich dzieci, głównie sierot i półsierot, doświadczonych sowieckimi wywózkami. Było ich 733. Na antypodach miały mieszkać do końca wojny. Większość została na całe życie.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Zelandia Polacy za granicą historia Polski Muzeum Azji i Pacyfiku

Polskie Radio 24 80 lat po Auschwitz. "To nie byli mityczni naziści"

- Dzisiejsze pokolenie młodych Niemców funkcjonuje w świecie, mając wewnętrznie przekonane, że ich rodzice już przepraszali za zbrodnie II wojny światowej. Trudno jest im się pogodzić z tym, że oni też mają za te zbrodnie przepraszać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Mickiewicz, politolog, historyk (Uniwersytet Gdański).
Zobacz więcej na temat:  Hamas Holokaust Oświęcim Auschwitz Auschwitz rocznica nazizm

Piekło robotników przymusowych w III Rzeszy. Świadek historii, Jan Śliwiński w rozmowie z Arturem Wolskim

Gospodarka III Rzeszy opierała się na pracy przymusowej, którą wykonywało kilkanaście milionów ludzi z terenów okupowanych. Z rejestrów niemieckich Urzędów Pracy wynika, że w sierpniu 1944 roku takich osób było ponad 7 mln. Największą grupę, po jeńcach z ZSRS, stanowili Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski historia Polski robotnicy Jan Śliwiński III Rzesza Niemcy