Polskie Radio
Section05
Jerzy Jachowicz

"Wtedy dojrzała elita podziemia lat 80". Dr Wojciech Myślecki o Marcu 1968 roku

- Dwa aspekty Marca '68 roku są bezsporne. Pierwszy, to de facto był chrzest polityczny, ale również pewne jasne sformułowanie postawy pokolenia "dzieci socjalizmu". Drugim aspektem był fakt, że wtedy dojrzała i ukształtowała się późniejsza elita podziemia lat 70. i 80. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Myślecki, działacz opozycji w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz marzec 1968 POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL PRL

"W jego interesie pozostanie w zawieszeniu, jeśli chodzi o kwestie programowe". Prof. Domański o Hołowni

- Gdyby Szymon Hołownia zdecydował się na wejście w jakieś alianse, np. z Jarosławem Gowinem czy na przyciągnięcie do siebie konserwatystów z PO, byłaby to utrata atutu niezależności, to nie jest w jego interesie. W jego interesie jest również pozostanie w zawieszeniu, jeśli chodzi o kwestie programowe - mówił w Polskim radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Platforma Obywatelska Jarosław Gowin Szymon Hołownia Jerzy Jachowicz Henryk Domański

Śniadek: wezwania do zwrotu pieniędzy za kampanię Zimocha to przejaw demoralizacji

- Z funduszy kampanijnych partia nie daje kandydatom żadnych pieniędzy, tylko wyznacza limity. Mówi im, ile pieniędzy trzeba wydać  - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Śniadek (PiS), komentując postulat zwrotu środków na kampanię, który jeden z posłów PO wysunął wobec Tomasza Zimocha. Ten zdecydował się we wtorek opuścić Koalicję Obywatelską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Janusz Śniadek Tomasz Zimoch Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Jerzy Jachowicz

Wiceszefowa Fundacji Łączka: szkalując Wyklętych, wybiela się tych, którzy byli ich oprawcami

- Podejrzewam, że są potomkami ludzi, którzy prześladowali i torturowali w więzieniach naszych bohaterów, a może wydawali wyroki i je wykonywali. Starają się usprawiedliwić działalność przodków, wybielić ich - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Sławińska, wiceszefowa Fundacji Łączka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jerzy Jachowicz Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych społeczeństwo

"Powinien dostać Order Orła Białego". Dr Grzegorz Boguta wspomina Jana Lityńskiego

Janek Lityński jak najbardziej na to odznaczenie zasługuje - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Boguta, działacz opozycyjny w PRL, pytany o możliwe uhonorowanie Jana Lityńskiego Orderem Orła Białego. Gość PR24 wspominał na antenie tragicznie zmarłego działacza opozycji, który zginął ratując swojego psa, pod którym zarwał się lód na rzece.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Grzegorz Boguta Jan Lityński POLSKA społeczeństwo śmierć opozycja demokratyczna

"Przekaz kierowany do wyborców PO i opozycji". Prof. Domański o sprawie prezesa Orlenu

- Efekt tego nie powinien być istotny, nie powinien być ważny, nie powinien zaważyć na obniżeniu notowań Prawa i Sprawiedliwości. Tym bardziej, że mamy do czynienia z pewną powtarzalnością tego typu zarzutów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk, komentując sprawę Daniela Obajtka, prezesa Orlenu, którą opisała "Gazeta Wyborcza".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz POLSKA polityka zjednoczona prawica Henryk Domański Orlen PKN Orlen Daniel Obajtek

40. rocznica powstania NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Siwek: to zasługa kard. Wyszyńskiego

 - Gdyby nie osobista pomoc Kościoła jako instytucji i kard. Wyszyńskiego, który ostatnie miesiące swojego życia spędził na walce o Solidarność Rolników i prawa chłopów do zrzeszania się, dziś nie byłoby NSZZ Rolników Indywidualnych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Siwek z NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA Sławomir Siwek NSZZ HISTORIA PRL historia Polski rocznica

Dr Artur Zaczyński: w szpitalu na PGE Narodowym szczepimy do 1000 osób na dobę

- Staramy się ciągle zwiększać przepustowość, choć jest to też kwestia dostępności szczepionek - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Artur Zaczyński, dyrektor tymczasowego szpitala dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym, pytany o postęp akcji szczepień Polaków na COVID-19. - Na razie to, co mamy zaplanowane, staramy się realizować bez przestojów - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus Jerzy Jachowicz szczepienia społeczeństwo

Dr Bartłomiej Biskup: reakcja mediów usztywnia stanowiska negocjacyjne obu strony

- Jestem zaskoczony reakcją mediów. Ten projekt jest na razie w bardzo wstępnej fazie, także dużo się może jeszcze w nim zmienić i nie wiadomo czy w ogóle wejdzie w życie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia specjalista od marketingu politycznego dr Bartłomiej Biskup.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Biskup Jerzy Jachowicz Porozumienie Jarosława Gowina Jarosław Gowin POLSKA media protest podatki

"Wątpliwa podstawa prawna". Prof. Grzegorz Górski o impeachmencie Donalda Trumpa

Procedura prowadzona jest w oparciu o 14. poprawkę do konstytucji USA, która była skierowana przeciwko buntownikom z południa po wojnie secesyjnej. To pokazuje jaką podstawą prawną posługiwać się dzisiaj chcą Demokraci w walce z poprzednim prezydentem Donaldem Trumpem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista z Kolegium Jagiellońskiego - Toruńskiej Szkoły Wyższej, komentując zaplanowany na wtorek proces Donalda Trumpa w Senacie USA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Donald Trump Waszyngton

"Nie spełniła oczekiwań". Prof. Henryk Domański o konwencji Platformy Obywatelskiej

- Od kilku dobrych tygodni, w związku z 20-leciem PO, oczekuje się sformułowania programu, wskazania na nowe rzeczy. Tymczasem to, z czy mieliśmy do czynienia, to była prezentacja slajdów z postulatami, które znamy od 2015 r., bez ostatecznej konkluzji. Nie było to nic nowego - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Henryk Domański, socjolog (PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Platforma Obywatelska Rafał Trzaskowski Borys Budka Henryk Domański Jerzy Jachowicz

Gac: to przedziwna sytuacja, że prezydent Warszawy szedł w demonstracji, która demolowała miasto

- Udział Rafała Trzaskowskiego w manifestacji, której uczestnicy dopuszczali się niszczenia miejskiej infrastruktury, było kuriozalne. Mówił o zapewnianiu bezpieczeństwa, ale pytanie komu, bo nie bardzo to było widać, a na pewno nie miastu i tym, którzy tego bezpieczeństwa naprawdę potrzebowali - powiedział Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jerzy Jachowicz Karol Gac polityka strajk kobiet aborcja Rafał Trzaskowski Warszawa

"Obiekty powinny wrócić do Polski". Dyr. Muzeum Getta Warszawskiego o odkryciu bunkra na terenie dawnego getta

- Jeśli ta informacja jest prawdziwa, byłoby oburzające, że w sposób nieuprawniony, niezgodnie z przepisami prawa polskiego i międzynarodowego wywieziono obiekty z Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego o doniesieniach o odkryciu przedmiotów w bunkrze na terenie dawnego getta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Powstanie Warszawskie Warszawa getto warszawskie Izrael Żydzi judaizm

Prof. Domański: postawienie się po jednej stronie w sporze politycznym wchodzi w kolizję z wizją WOŚP

- Może mamy chwilę refleksji, może w ten sposób pan Owsiak reaguje na głosy krytyczne, które nastąpiły po identyfikowaniu się ze Strajkiem Kobiet, w czym może nie byłoby nic złego, gdyby był politykiem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Henryk Domański, politolog. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz Polskie Radio 24 społeczeństwo pandemia POLSKA WOŚP Jerzy Owsiak strajk kobiet