Polskie Radio
Section05

Józef Piłsudski

Modlitewna mobilizacja, czyli rola Kościoła w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku

Od 6 do 15 sierpnia 1920 roku, tak jak zdecydował metropolita warszawski kardynał Aleksander Kakowski, odprawiano nowenny we wszystkich kościołach archidiecezji, a 8 sierpnia ulicami Warszawy, z relikwiami błogosławionego Andrzeja Boboli, przeszła stutysięczna procesja mieszkańców stolicy proszących o ratunek dla Polski zagrożonej zbliżającą się nawałą bolszewicką. Było to jedno z działań jakie Kościół w Polsce podejmował, aby w 1920 roku podtrzymać naród na duchu i mobilizować do walki z Bolszewikami.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn bolszewicy historia Polski Kościół katolicki

"Belweder Marszałka". Opowieść o pałacu w czasach Józefa Piłsudskiego [POSŁUCHAJ]

Józef Piłsudski, naczelny wódz, w Belwederze mieszkał łącznie przez 13 lat. Od 1918 do 1922 roku, a potem od 1926 roku aż do śmierci w roku 1935. - Dzieci państwa Piłsudskich były przez ojca uwielbiane, a dziewczynkom w zasadzie wolno było robić wszystko, również wchodzić do gabinetu - mówią w Programie 1 Polskiego Radia warszawscy przewodnicy. Jak wyglądało życie w pałacu w czasach marszałka?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Belweder

"Pierścionek z tabliczką - rzecz o Aleksandrze Piłsudskiej" Tomasza Zacharewicza w reżyserii autora

To historia kobiety, dla której podstawowe wartości były wyznacznikiem jej wyborów. To histiria dziewczyny, która nie uznawała kompromisów. To historia o wyborach, o walce, o miłości i samotności. Słuchowisko przybliża postać jednej z najważniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku w kraju nad Wisłą. Aleksandra Piłsudska była nie tylko drugą żoną marszałka. Reżyseria: Tomasz Zacharewicz. Rezyseria dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk. Obsada: Ewa Wiśniewska, Michalina Łobacz, Zbigniew Konopka, Marta Lipińska, Joanna Pach-Żbikowska, Tomasz Borkowski
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia historia Polski Aleksandra Piłsudska historia Polski

"Polska zatrzymała ofensywę bolszewicką". Prof. Nowak o wojnie roku 1920

Brytyjski polityk i dyplomata Edgar D’Abernon uznał bitwę warszawską stoczoną w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku za jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Z kolei przywódca czerwonej Rosji Włodzimierz Lenin ocenił, że była "ogromną porażką" bolszewików. Warto jednak podkreślić, Armia Czerwona została przyparta do muru dopiero w bitwie niemeńskiej w końcu września.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak wojna polsko-bolszewicka historia Polski

Dwie konstytucje II Rzeczpospolitej: marcowa i kwietniowa

Długotrwała debata, w czasie której rozpatrywano kilka projektów, demokratyczne głosowanie - w takich okolicznościach, podczas Sejmu Ustawodawczego, została uchwalona w 1921 roku konstytucja marcowa. A dlaczego konstytucję kwietniową z 1935 roku uchwalono przy obecności na sali jedynie części posłów, co było wbrew ustawie zasadniczej, a najważniejszym organem władzy został prezydent, a nie tak jak dotychczas sejm?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak konstytucja historia Polski konstytucja marcowa konstytucja kwietniowa Jan Żaryn dziedzictwo narodowe

Józef Piłsudski i jego polityka międzynarodowa. Plan polskiej ofensywy na Moskwę

Rzeczpospolita odradzała się po 123 latach zaborów, ale bez ustalonej granicy wschodniej, o którą Polacy musieli już niebawem walczyć. - Piłsudski świadomie wykorzystywał rok 1919 jako czas przygotowania wielkiej próby uzyskania przez Polskę geopolitycznej suwerenności w tej części Europy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak. Czy polscy politycy brali pod uwagę rozpoczęcie ofensywy na Moskwę?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Aleksandra Piłsudska - działaczka niepodległościowa i strażniczka ogniska domowego

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aleksandry Piłsudskiej - drugiej żony Józefa Piłsudskiego, działaczki niepodległościowej, która zmarła w Londynie dokładnie 60 lat temu, 31 marca 1963 roku. Była kobietą niezwykłej odwagi, która na początku XX wieku brała udział w akcjach zbrojnych PPS-u, a po wybuchu I wojny światowej służyła w Legionach Polskich jako komendantka kurierek legionowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Aleksandra Piłsudska Historia - ludzie

Socjaliści i narodowcy. Dwie odpowiedzi Polaków na carską dominację w Królestwie Polskim

Kiedy w 1879 roku powstała "Narodna Wola", rosyjska organizacja rewolucyjna dążąca do obalenia caratu, Józef Piłsudski miał 12 lat. Dwa lata później, 13 marca 1881 roku, w wyniku zamachu narodników zginął od bomby rzuconej przez Polaka Ignacego Hryniewieckiego car Aleksander II. W 1885 roku przyszły marszałek podjął studia medyczne na Uniwersytecie w Charkowie i znalazł się w orbicie wpływów "Narodnej Woli".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Roman Dmowski