Polskie Radio
Section05

KULTURA

PR24 Abel Murcia Soriano o wystawie "Piórem i ołowiem" w Instytucie Cervantesa

W Instytucie Cervantesa w Warszawie możemy obejrzeć wystawę "Piórem i ołowiem" Emiliano Gironelli Pary. Wystawa z okazji 500. rocznicy spotkania między Hernanem Cortesem i władcą Montezumą, do którego doszło w 1519 roku, które zapoczątkowało okres kolonialny trwający przez 300 lat w Nowej Hiszpanii. O wszystkim opowiedział Abel Murcia Soriano - dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska wystawa Hiszpania SZTUKA

PR24 Film "Syn". Gociek: wielkiej satysfakcji ta opowieść nie przynosi

W najnowszym odcinku audycji "Nakręceni" Piotr Gociek i Łukasz Adamski zajęli się filmem "Syn", następną częścią z serii po "Ojcu" z 2020 roku, który został mocno doceniony podczas 93. ceremonii rozdania Oscarów. "Syn" nie cieszył się aż takim uznaniem. W przygotowaniu ma być także "Matka" - trzeci film z serii. Piotr Gociek i Łukasz Adamski omówili także seriale - "Rdza" w produkcji amerykańskiej i nowość w produkcji TVP - "Polowanie na ćmy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

Poezja niejedno ma imię, niejeden kształt może przyjąć

Formy kolportażu tekstów literackich w miejskiej przestrzeni publicznej przybierają różne formy. Mogą to być np. głośne czytanie w przypadkowym miejscu, flashmoby literackie, czyli „sztuczne zgromadzenia” obliczone na popularyzację sztuki słowa. Wykorzystywane bywają również niestandardowe nośniki: mury, billboardy i środki transportu (autobusy, tramwaje, metro, pociągi). Z kolei przykłady poezji konkretnej można na przełomie marca i kwietnia znaleźć na słynnych warszawskich schodach ruchomych łączących Trasę W-Z z Placem Zamkowym.
Zobacz więcej na temat:  poezja wiersze Kuba Witkowski Tomasz Miara Trójka literatura

Pałac, szpital, ruina, muzeum – skomplikowane losy Zamku Ujazdowskiego

Położony malowniczo na skarpie wiślanej, w centrum Warszawy, przez blisko 200 lat właściwie nie funkcjonował jako pałac. I można powiedzieć, że zniknął ze świadomości mieszkańców stolicy. Dopiero od niespełna 40 lat odzyskuje należne mu miejsce: jednego z piękniejszych pałaców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski SZTUKA architektura Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa Zamek Ujazdowski Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

"Biało-czerwono-biały": międzynarodowa wystawa plakatów wspierająca wolną Białoruś

Na ul. Foksal 11 w Warszawie mieści się, o czym nie każdy musi wiedzieć, Muzeum Wolnej Białorusi. I właśnie tam, w czwartek 23 marca, odbędzie się wernisaż i uroczyste przekazanie wystawy plakatów "Biało-czerwono-biały". Wystawa to efekt międzynarodowego konkursu, a prace nawiązują do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  plakat Białoruś Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawa Rafał Wiśniewski Katarzyna Cygler Trójka

Przedwojenny obraz i unikalny szkicownik. Niezwykła wystawa prac Józefa Czapskiego

- Rozpoznaliśmy kilka rysunków, które posłużyły za szkic do obrazów, ale te prace powstawały, bo musiały powstać - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor warszawskiej galerii aTAK Katarzyna Włodarska o nowej wystawie w kierowanej przez siebie instytucji. - W filmach dokumentalnych Józef Czapski cały czas przedstawiany jest z nieodzownym długopisem i ołówkiem - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska grafika malarstwo Józef Czapski Polskie Radio 24

Tu spotkasz ducha Czarnej Księżniczki. Jakie tajemnice skrywają Szamotuły?

Szamotuły położone są nad rzeką Sama w województwie wielkopolskim. Posiadają długą, bo aż sięgającą XI wieku historię. Najstarszym i z pewnością najbardziej znanym zabytkiem jest dawna wieża mieszkalna zwana Basztą Halszki, czy jak mówią inny Czarnej Księżniczki.  Wiąże się z tym miejscem niezwykła, choć smutna opowieść. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce

"Friederike Müller: listy z Paryża 1839-1845". Chopin oczami swojej uczennicy

- Przyjeżdżając do Paryża, Friederike Müller miała zamiar kształcić się pianistycznie pod kierunkiem któregoś z ówczesnych wybitnych kompozytorów pianistów. Na jej liście był m.in. Franz Liszt, ale ostatecznie wybrała Chopina. Chopin również ją zaakceptował, choć nie było tak w przypadku każdego ucznia - mówił w Dwójce prof. Zbigniew Skowron, redaktor wydania książki "Friederike Müller: listy z Paryża 1839-1845. Nauczanie i środowisko Chopina w świetle korespondencji jego ulubionej uczennicy".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Jakub Kukla Dwójka chopin listy

Nowe nabytki Zamku Królewskiego można zobaczyć na specjalnej wystawie

Obrazy sygnowane takimi nazwiskami jak Bernardo Bellotto (Canaletto), Marcello Bacciarelli czy Angelika Kauffmann, cenne okazy porcelany miśnieńskiej, zabytkowe meble, srebra, militaria… Łącznie 130 najważniejszych nabytków, starannie wyselekcjonowanych spośród niemal 500, które wzbogaciły kolekcję Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 2021–2022, można podziwiać na wystawie czasowej "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021-2022". Wyjątkowej z uwagi na bogactwo i różnorodność prezentowanych obiektów – zarówno pod względem dziedziny sztuki, jak i czasu oraz miejsca powstania, a także tematyki, motywów, odniesień oraz związanych z nimi zagadnień.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa wystawa Katarzyna Cygler Trójka