Polskie Radio
Section05

KULTURA

Andrzej Mastalerz: wykorzystujemy szlachetność literatury

W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Pierwszego dnia mogliśmy zapoznać się m.in. ze słuchowiskiem "Prezydent Paderewski". - W 1922 roku był pomysł, aby zaproponować mu zostanie prezydentem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Marek Kochan. Dlaczego historia potoczyła się inaczej?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Anna Stempniak Marek Kochan Andrzej Mastalerz Maciej Kubera Dwa Teatry Dwa Teatry 2021 TEATR

III Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. "Jego kariera potoczyła się z prędkością wodospadu"

- Festiwal rozpoczyna się 18 września w amfiteatrze, koncertem Marii Meyer, która wcieli się w ordynkę. Z kolei niedziela to poranek z muzyką klasyczną z pobliskich Serpelicach. Wystąpi m.in. Małgorzata Długosz, Kamila Wąsik-Janiak - mówiła na antenie Polskiego Radia 24, Gabriela Kuc-Stefaniuk, współorganizator Festiwalu oraz rzecznik prasowy urzędu Biała Podlaska.
Zobacz więcej na temat:  regiony Biała Podlaska MUZYKA Maja Kluczyńska Polskie Radio 24

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Kuśmider: Witkacy dla aktora jest dużym wyzwaniem

W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Podczas tego wydarzenia nie zabraknie dzieł stworzonych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. - Witkacy daje coś takiego, co dla aktora jest dużym wyzwaniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Kuśmider, który wyreżyserował słuchowisko "Oni".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Zamość Dwa Teatry Martyna Podolska Stanisław Ignacy Witkiewicz Dwa Teatry 2021 TEATR

Wojciech Zemek: biblioteka była żywiołem Stanisława Lema

- Lem spędzał w bibliotece większość swojego czasu. Siedział tam i czytał, czy to książkę, czy czasopismo, i nie rozstawał się z nimi. Książki były w jego życiu wszystkim, bo nauczył się czytać już w wieku czterech lat, a poza tym to stało się jego pracą zawodową. I czasem miałem wrażenie, że przeczytał wszystko, co zostało napisane - opowiadał w Dwójce Wojciech Zemek, wieloletni sekretarza Lema, obecnie m.in. redaktor serwisu Lem.pl.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Rok Lema Dwójka literatura wspomnienie literatura polska science-fiction

Rusza Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła: to moje ukochane dziecko

- Zamość będzie żył przez najbliższe dni słowami, obrazami, które powstają po to, by życie było piękniejsze, by ludzie byli mądrzejsi, lepsi, delikatniejsi. Żeby każdy człowiek wiedział, że nie jest sam. Po to robimy ten festiwal. Zapraszamy bardzo serdecznie - powiedział w Jedynce dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2021" rozpoczął się dziś i potrwa do poniedziałku.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2021 Janusz Kukuła Daniel Wydrych TEATR Teatr Telewizji Polskie Radio TVP

Ksiądz porucznik, kapelan Powstania Warszawskiego. Od dziś w kinach film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie"

Dziś na ekrany kin wszedł film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Opowiada on historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego jako kapelan Powstania Warszawskiego pod pseudonimem Radwan III. Obraz stał się oficjalną produkcją beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Stefan Wyszyński FILM Elżbieta Róża Czacka Powstanie Warszawskie

Festiwal "Dwa Teatry" – 20 lat minęło

Precyzyjnie rzecz ujmując: 21 lat minęło od początku, ale na jubileuszowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy w ubiegłym roku niemal do końca, czyli do decyzji, że jednak się nie odbędzie. Żal było zarówno spektakli, jak i słuchowisk z 2019 roku, które miały być zaprezentowane sopockiej publiczności i gościom na XX Festiwalu "Dwa Teatry", festiwalu, który stanowił podsumowanie roku w naszych teatrach, ale też rodzaj podziękowania twórcom za ich pracę i zaangażowanie nie tylko w minionych 12 miesiącach, ale też w całych dwóch dekadach XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2021 Trójka Barbara Marcinik Andrzej Brzoska Aleksandra Kaczkowska Tomasz Man Janusz Kukuła TEATR Polskie Radio

Premiera "Żeby nie było śladów". Film o zabójstwie Grzegorza Przemyka we wrześniu wchodzi na ekrany

W Warszawie odbyła się premiera filmu o Grzegorzu Przemyku. Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" inspirowany jest reportażem Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Ukazuje kulisy śmiertelnego pobicia przez funkcjonariuszy milicji warszawskiego licealisty w maju 1983 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo FILM historia PRL HISTORIA PRL Grzegorz Przemyk zabójstwo Cezary Łazarewicz

Piotr Gliński: decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego zaświadcza, jak ważna jest kultura i pamięć

Zamek Królewski w Warszawie kojarzy się przede wszystkim ze wspólnotą. Decyzja o jego odbudowie zaświadczała, jak ważna dla wspólnoty jest kultura i pamięć - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zamek Królewski Warszawa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo