Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Rozpruwacz kulturalny" o filmach "Legiony" i "Piłsudski"

- Oba filmy opowiadają nam okres historyczny nieznany szerszej publiczności - nie znamy Piłsudskiego - działacza rewolucyjnego. Z kolei "Legiony" pokazują epizod, którego nie pamiętamy, bo ta historia zakończyła się pozytywnie - stwierdził dr Mikołaj Mirowski, historyk i publicysta. Gość Polskiego Radia 24 komentował dwa filmy dotyczące podobnego okresu historii Polski - "Legiony" i "Piłsudskiego", które w ostatnich dniach weszły do polskich kin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM Legiony Józef Piłsudski

Bogdan Paprocki - pomnikowa postać polskiej opery

- Swą wspaniałą formę artystyczną utrzymał przez całe, blisko 70-letnie śpiewanie olbrzymiego repertuaru. Był tenorem, który zaczynał od lekkich, bardzo lirycznych partii, a kończył na partiach mocno spintowych, ale nigdy nie śpiewał poza granicami swojego pięknego głosu - mówił w Dwójce Sławomir Pietras w 100. rocznicę urodzin wielkiego artysty.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Stanisław Moniuszko Bogdan Paprocki MUZYKA Beata Stylińska Adam Zdunikowski

Bill Pullman o "Ukrytej grze": szachy, w które grają dwa mocarstwa

- Musiałem pytać ludzi z ekipy, jak żyło się w kraju, gdzie sekrety musiały być pilnie strzeżone. Wiele osób, które pracowały przy produkcji, pamięta swoje życie za czasów komunizmu. Wiele się tutaj nauczyłem, jaki był wtedy świat - mówi Joannie Sławińskiej w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Jedynki Bill Pullman. Aktor m.in. dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ducha komunizmu, który kiedyś był obecny w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  kino aktor festiwal filmowy w Gdyni wywiad Joanna Sławińska

Paweł Sołtys: nieradość to stan, w którym jest się najczęściej

- Nie jest to ani chwila szczęścia, ani chwila rozpaczy czy wielkiego smutku. To tak, jak się jedzie rano tramwajem. Ludzie niekoniecznie mają wtedy na twarzy jakieś złe miny, mają właśnie tę nieradość. Myślą o dniu, który muszą przeżyć. Jest i drugi trop, który wynika z przysłowia "Starość nie radość" - mówił o swoim drugim tomie opowiadań artysta znany też pod pseudonimem Pablopavo.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sołtys Dorota Gacek literatura KSIĄŻKA opowiadanie Czarne

Wawrzyniec Kostrzewski: często uciekam od realizmu

- Kiedy przygotowuję projekt, on musi być dla mnie zamkniętą formą jeśli chodzi o wszystkie poziomy - mówi w "Kulturalnej Jedynce" reżyser oraz scenarzysta teatralny i telewizyjny, tegoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Obraz". - Uważam, że rzeczywistość trzeba przedstawiać umowną. Taką, którą widz sobie dopowiada. Dlatego często uciekam od realizmu - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Nagrody Mediów Publicznych 2019 media

"Nakarmić kamień" Bronki Nowickiej w adaptacji i reżyserii Artura Urbańskiego

To nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Bronkę Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, "zatrzymanych" w przedmiotach. Tutaj każda rzecz obrasta w znaczenie przy pomocy języka, który wybija ze strefy komfortu. Adaptacja i reżyseria: Artur Urbański. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Danuta Stenka, Sandra Korzeniak, Mateusz Łasowski, Anna Chodakowska, Halina Łabonarska, Antonina Żbikowska, Artur Urbański
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Danuta Stenka