Polskie Radio
Section05
Kościół katolicki

Papież: chrześcijanie są dziś bardziej prześladowani niż w pierwszych wiekach

W Dniu Zadusznym papież Franciszek odprawił mszę w rzymskich katakumbach Pryscylii, miejscu pochówku chrześcijan w pierwszych wiekach. Przyznał, że po raz pierwszy w życiu wszedł do katakumb. Przypomniał prześladowanych chrześcijan, także w czasach komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT religia chrześcijaństwo katolicyzm Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie papież Franciszek Rzym Europa Włochy Zaduszki Wszystkich Świętych

Ks. Bogdan Bartołd: Wszystkich Świętych to uroczystość pełna radości

- Kiedy jesteśmy na cmentarzu i zapalamy znicze dla naszych bliskich - wspominając chwile, które z nimi przeżyliśmy - możemy mieć nadzieję, że kiedyś znowu się z nimi spotkamy. Chrystus zmartwychwstawał, dzięki temu mamy nadzieję, że zrobią to też nasi bliscy - powiedział w PR24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych Kościół katolicki

Papież: nie możemy być obojętni wobec wołania Amazonii i ubogich

- Wołanie ubogich, a także Ziemi, dotarło do nas z Amazonii. Po tych trzech tygodniach nie możemy udawać, że nie usłyszeliśmy go - powiedział papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi. Podkreślił, że zakończony synod biskupów na temat tej krainy "otworzył nowe drogi głoszenia Ewangelii".
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Kościół katolicki katolicyzm Amazonia Europa ŚWIAT aktualności katolickie

Rusza I Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych

W La Ferte-sous-Jouarre pod Paryżem rozpoczyna się w piątek I Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych. Wezmą w nim udział przedstawiciele duszpasterstwa małżeństw i rodzin z krajów europejskich. Jak podkreśla biskup Wiesław Lechowicz, delegat Episkopatu do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, duże zainteresowanie wydarzeniem wskazuje, że ten temat jest dla ludzi ważny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół katolicki rodzina Polonia Paryż Francja społeczeństwo Europa

Historyk: Stefan Wyszyński został prymasem w kluczowym dla Polski momencie

- Fundamentalny jest rok 1948, kiedy Wyszyński zostaje prymasem Polski. Stało się to w kluczowym momencie. Byliśmy tuż po sfałszowaniu przez komunistów wyborów i w praktyce - po likwidacji opozycji. Komuniści przystąpili do walki z Kościołem - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  prymas Polski historia Polski Stefan Wyszyński Kościół katolicki PRL

Ks. S. Dziekoński: kard. Wyszyński bronił wartości człowieka

- Czekaliśmy na cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego, który jest warunkiem beatyfikacji. Bardzo się cieszymy, że jest i został uznany. Beatyfikacja pokazuje szczerość intencji kard. Wyszyńskiego. W każdej sytuacji zabierając głos, bronił wartości człowieka - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński historia Polski POLSKA Kościół Kościół katolicki

Łukasz Kudlicki: proces morderców ks. Popiełuszki był wyreżyserowany

- Proces toruński to był spektakl wyreżyserowany przez władze komunistyczne, a sterowany z Warszawy. Dyspozycje ze stolicy były odbierane przez prokuratora i sędziów. SB-ecy na ławie oskarżonych byli przygotowani do tego co i jak mają mówić - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kudlicki, autor książek o ks. Jerzym Popiełuszce.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko proces toruński historia Polski Kościół katolicki POLSKA