Polskie Radio
Section05
Marta Piasecka

Piękno kształtowane ludzką twórczością. Artystyczny przewodnik po Toskanii

"Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny" to rodzaj osobistego przewodnika po krainie piękna. Zarówno tej dawnej, jak i współczesnej. Autorem książki jest ksiądz Witold Kawecki, miłośnik piękna, sztuki, podróży i Włoch. – Toskania to najpiękniejszy rejon turystyczny świata. Jeśli istnieje raj na ziemi, z pewnością jest nim właśnie ona – deklaruje. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka przewodnik Włochy Toskania KULTURA SZTUKA Marta Piasecka

"Polska" według Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie

W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu "Polska", których autorem jest jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, Ryszard Kaja. Wystawa prezentuje 163 plakaty jego autorstwa, które powstawały w latach 2012–2019. – To nie jest mapa Polski, tylko zapis nostalgicznych, sentymentalnych, czasami bardzo intymnych podroży – mówił w "Trójce przed Południem" Mariusz Knorowski, kurator wystawy zmarłego przed dwoma laty artysty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Wilanów wystawa plakat Marta Piasecka

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Inscenizacje i rekonstrukcje Cudu nad Wisłą

Trwają obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej, nazywanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata. Co roku grupy rekonstrukcyjne inscenizują przebieg historycznych wydarzeń. Wszystko po to, żeby uczcić pamięć bohaterów – obrońców Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA bitwa warszawska historia Polski Marta Piasecka

Reżim Łukaszenki oczami białoruskich reporterów

W rok po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, w poniedziałek 9 sierpnia ukazała się książka "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki", wynik pracy 40 dziennikarzy ogólnopolskich redakcji opisujących historie białoruskich reporterów. O kulisach powstawania zbioru reportaży w "Trójce przed południem" rozmawialiśmy z pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Arletą Bojke.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Marta Piasecka Aleksander Łukaszenka Białoruś dziennikarstwo dziennikarze represje reżim reportaż KSIĄŻKA literatura

Spędź lato w Muzeum Narodowym w Krakowie

Mieszkańcy Londynu do 22 sierpnia mogą podziwiać obrazy autorstwa Jana Matejki należące do Muzeum Narodowego w Krakowie, natomiast w samym grodzie Kraka będzie można przyjrzeć się z bliska sztuce Japonii. O wystawie "Hokusai. Wędrując..." i innych propozycjach krakowskiego Muzeum Narodowego opowiedział zastępca dyrektora placówki Tomasz Ostrowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzeum Marta Piasecka KULTURA Kraków kino plenerowe Muzeum Narodowe w Krakowie

Nagroda im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Kto może się o nią ubiegać?

Zainaugurowano Międzynarodową Nagrodę imienia Witolda Pileckiego. Z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza, Instytut jego imienia postanowił zorganizować pierwszą edycję konkursu, w ramach którego uhonorowani zostaną autorzy najlepszych książek naukowych, reporterskich i historycznych, które ukazały się w minionym roku. Jak podkreślają organizatorzy, nagroda ma charakter międzynarodowy.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Witold Pilecki II wojna światowa Auschwitz książki reportaż Marta Piasecka Żołnierze Wyklęci

Wzór w umiłowaniu eucharystii. Rozważania Jana Pawła II o Bożym Ciele

Jan Paweł II dla wielu ludzi na całym świecie, bez względu na poglądy, wiarę i miejsce zamieszkania, był i nadal jest autorytetem moralnym. Na czym opierały się rozważania papieża Polaka w kontekście święta, które właśnie obchodzimy, czyli Bożego Ciała? na to pytanie odpowiedział dr Grzegorz Polak – publicysta, autor książek oraz wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyka hp Trójka społeczeństwo Boże Ciało Kościół katolicki religia Marta Piasecka