Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"To wielki test dla unijnych przywódców". Wiceszef MSZ o sytuacji na Białorusi

- To wielki test dla przywódców unijnych. Czy są gotowi przerwać urlopy i przedstawić jednoznaczne stanowisko i oczekiwania wobec prezydenta Białorusi oraz ofertę do rozmów?  To musi być realna oferta, która da możliwość rozwiązania sprawy w sposób pokojowy - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Białoruś Eliza Olczyk wybory na Białorusi Unia Europejska Paweł Jabłoński

Wiceszef MSZ: sprawa Białorusi jest we wspólnej agendzie Polski i USA

- Mogę potwierdzić, że temat Białorusi, współpracy, zwłaszcza w zakresie energetycznym, dostaw surowców, był od dłuższego czasu tematem wspólnej agendy Polski i USA - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Dodał, że o sytuacji na Białorusi polskie władze będą rozmawiały z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Paweł Jabłoński MSZ Białoruś relacje polsko-białoruskie

Wiceminister MSZ: w interesie europejskim jest utrzymanie niepodległości oraz stabilności Białorusi

- Apelujemy do władz Białorusi o to, by uspokoić emocje i nie reagować w tak drastyczny sposób. Polsce, jak i innym państwom, powinno zależeć na stabilnej, niepodległej i suwerennej Białorusi - powiedział Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Adrian Klarenbach Europa Europa Wschodnia Białoruś wybory prezydenckie prezydent Aleksander Łukaszenka

"Sytuacja nie do zaakceptowania". MSZ ws. brutalnej pacyfikacji demonstracji na Białorusi

MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi. Ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania - czytamy w oświadczeniu Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski MSZ Białoruś wybory na Białorusi demonstracje

Krzysztof Szczerski: jestem gotowy pracować w Kancelarii Prezydenta w ramach obecnego systemu polityki zagranicznej

- Jeśli zachowamy system z dwoma silnymi ośrodkami to ja jestem gotowy pracować w Kancelarii Prezydenta w ramach takiego modelu zarządzania polityką zagraniczną w Polsce - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP. Wskazał, że taką informację przekazał prezydentowi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Szczerski Polityka zagraniczna Polski

Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem MSZ Libanu. Zadeklarował gotowość dalszej pomocy

Szef MSZ Jacek Czaputowicz odbył w środę rozmowę telefoniczną z nowo powołanym ministrem spraw zagranicznych Republiki Libańskiej Charbelem Wehbe. Podczas rozmowy złożył kondolencje w związku z wybuchem w Bejrucie i zadeklarował gotowość Polski do pomocy w działaniach na rzecz stabilizacji trudnej sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Bejrut Liban wybuch ŚWIAT Bliski Wschód POLSKA Jacek Czaputowicz MSZ dyplomacja