Polskie Radio
Section05

NAUKA

Smok wawelski i lisowicja bojani. Niezwykła wystawa w Warszawie

Dawne wyrobisko nieczynnej cegielni w Lisowicach na Śląsku okazało się prawdziwym paleontologicznym eldorado. Nieco ponad dekadę temu odkryto tam szczątki drapieżnego gada sprzed 210 mln lat i nazwano go smokiem wawelskim. Z kolei kilka lat temu światło dzienne ujrzały kości, pochodzącej z tego samego okresu, roślinożernej lisowicji bojani.
Zobacz więcej na temat:  paleontologia Katarzyna Kobylecka odkrycia i ciekawostki dinozaury

Magia radia. O pierwszych radioodbiornikach i ich konstrukcji

W Światowym Dniu Radia wracamy do jego początków, które sięgają przełomu XIX i XX wieku. Urządzenia umożliwiające odbieranie fal radiowych znacznie się rozwinęły na przestrzeni dekad, choć stojący za nimi zamysł pozostał ten sam. W dzisiejszych czasach fale radiowe możemy odbierać prawie w każdym miejscu na świecie. Co równie ważne, umożliwiające to urządzenie możemy również zbudować samodzielnie.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz Trójka radio Guglielmo Marconi

Susza przyspieszyła upadek starożytnego imperium Hetytów - twierdzą naukowcy

Kryzys hegemona Azji Mniejszej w późnej epoce brązu przypisywano różnym czynnikom, od wojny z innymi państwami po wewnętrzne konflikty. Zespół Uniwersytetu Cornella wykorzystał zapisy z pierścieni drzew i datowanie izotopowe , by wskazać bardziej prawdopodobnego winowajcę: trzy kolejne lata ostrej suszy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia klimat Turcja starożytność odkrycia i ciekawostki

Kazimierz Twardowski. Jeden z najwybitniejszych przełomu XIX i XX wieku filozofów

"Miał on przedziwny dar przedstawiania najtrudniejszych zagadnień w sposób tak prosty i oczywisty, że każdemu uważnie słuchającemu wydawało się, że słucha rzeczy łatwych" - pisze prof. Kazimierz Michałowski we "Wspomnieniach". 85 lat temu zmarł we Lwowie prof. Kazimierz Twardowski, jeden z najwybitniejszych filozofów przełomu XIX i XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Lwów Wiedeń Warszawa

Polscy studenci najlepsi na Czerwonej Planecie: wygrali konkurs marsjańskich łazików

Studenci z AGH Space Systems w Krakowie zwyciężyli w międzynarodowych zawodach International Rover Challenge 2023 w Indiach. Po czterech dniach zaciętej rywalizacji pokonali w finale 17 drużyn i wygrali jeden z największych konkursów łazików marsjańskich na świecie. Teraz wybierają się na kolejny, najważniejszy – University Rover Challenge.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mars kosmos studenci AGH Kraków konkurs Tomasz Miara Trójka

Prof. Daniel Gryko o życiu, pasjach i meandrach kariery naukowej

Wybitny polski uczony, członek Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Chemii Organicznej PAN, laureat wielu prestiżowych nagród - m.in. Polskiego Nobla - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był prof. Daniel Gryko, który opowiedział o swojej karierze naukowej, pasjach oraz zawodowych planach. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chemia Polska Akademia Nauk