Polskie Radio
Section05

Niemcy

Bosch w końcu zdecydował się opuścić Rosję. Ponad 3 tygodnie po inwazji na Ukrainę...

Kierownictwo firmy Robert Bosch GmbH podjęło w końcu decyzję o całkowitym wstrzymaniu produkcji w zakładach działających w Rosji. Jak podkreślono w komunikacie, jest to podyktowane obawą, że produkcja niemieckiej korporacji może być wykorzystywana w celach wojskowych. Tymczasem ministerstwo gospodarki wszczęło kontrolę przemysłowego giganta dotyczącą możliwego złamania embarga na dostawy wojskowe do Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja

Scholz rozmawiał z Putinem. Rosja powtarza swoje kłamstwa

W kilkudziesięciominutowej rozmowie kanclerz Niemiec Olaf Scholz zażądał od Władimira Putina zawieszenia broni, powrotu do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu i umożliwienia poszkodowanym Ukraińcom dostępu do pomocy humanitarnej. Prezydent Rosji miał uparcie powtarzać, że działania wojenne nie są wymierzone w ukraińską ludność cywilną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Olaf Scholz

"Każdy dzień przybliża nas do decyzji". Prof. Płóciennik o niemieckich sankcjach wobec Rosji

- Niemcy muszą znaleźć polityczną opowieść dotyczącą nałożenie sankcji. Spiąć je z innymi celami państwa. Embargo na rosyjską ropę i gaz może być argumentem na rzecz przyspieszenia transformacji energetycznej. Konsumenci zaakceptowaliby wysokie ceny z powodu wojny, ponieważ trzeba zareagować na agresję Putina i przestawić gospodarkę na inny sposób funkcjonowania, niezależny od węglowodorów z Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sebastian Płóciennik z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Władimir Putin

Niemieckie media ostro o skandalu w Bundestagu. "Haniebne widowisko, wstyd za własny kraj"

"Sposób, w jaki niemiecki parlament potraktował Wołodymyra Zełenskiego i jego kraj jest nieporównywalnie żenujący. Po prostu niegodny" - napisał portal RND. Tuż po przemówieniu prezydenta Ukrainy deputowani rządzącej koalicji SPD, Zielonych i FDP odrzucili wniosek o wprowadzenie do porządku obrad debaty na temat sytuacji na Ukrainie. "To hańba dla parlamentu" - piszą zgodnie niemieccy dziennikarze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Wołodymyr Zełenski wojna 2022 Berlin Bundestag media