Polskie Radio
Section05

PRL

Modowa biografia prof. Ireny Huml. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu "Moda. Historia osobista. Profesor Irena Huml (1928-2015)" odnosi się m.in. do historii ubioru w PRL-u i zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiety w tej rzeczywistości. - Możemy zobaczyć, jak w jednostkowej biografii i w osobistej historii mody odbija się historia Polski, Warszawy, Europy - mówi w Jedynce dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe we Wrocławiu wystawa moda ubrania Magda Mikołajczuk Zobacz także

Józef Szajna. Artysta reżimowy czy niezależny?

Józef Szajna prowadził m.in. Teatr Studio, który był miejscem otwartym na eksperyment artystyczny. Potem doprowadził do powstania Centrum Sztuki - nowoczesnej, multiartystycznej instytucji, porównywanej z paryskim Centre Pompidou. Jednak jego związki z władzami PRL położyły się cieniem na ocenie jego osoby i twórczości. O Józefie Szajnie opowiedziała w Dwójce Agnieszka Berlińska, autorka książki "Szajna, Szajnisko. Portret zakulisowy".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Nowak Józef Szajna Agnieszka Berlińska Dwójka Zobacz także KULTURA

Polskie Radio 24 Ziemie Odzyskane. Jak wpłynęły na siłę i pozycję Polski?

- Ciągle nie dysponujemy fachowym podsumowaniem wielowarstwowym, które odpowiedziałoby na pytania: na ile te ziemie sprawiły, że Polska jest krajem silniejszym? Na ile to sprawiło, że jest krajem dużo korzystniej umiejscowionym na mapie Europy pod względem geopolitycznym? - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Sochaj, autor książki "Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24 historia Polski

Śmierć sierżanta Karosa - młodzieńcza naiwność i cynizm komunistów

43 lata temu w Warszawie grupa młodych ludzi próbowała rozbroić sierżanta MO, Zdzisława Karosa. W wyniku niefortunnej szamotaniny funkcjonariusz został postrzelony, a rana okazała się śmiertelna. Sprawa zabójstwa była wykorzystana przez władze do usprawiedliwienia terroru stanu wojennego oraz stała się źródłem dokonanego siedem lat później mordu politycznego na księdzu.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny komunizm

"Proszę to wyciąć". Jak wyglądałyby filmy, gdyby nie cenzura PRL-u?

"Proszę to wyciąć" to przegląd najważniejszych polskich filmów pierwszego ćwierćwiecza PRL-u. Za punkt wyjścia bierze właśnie historię wyciętych z nich scen i próbuje odpowiedzieć na pytanie: jakimi filmami byłyby "Pokolenie" i "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka czy "Rejs" Marka Piwowskiego, gdyby nie ingerencje cenzorskie?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także kino film polski KULTURA Marcin Pesta

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski literatura poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

Śmierć za zamach na pomnik Dzierżyńskiego - mały sabotaż czasu stanu wojennego

10 lutego 1982 roku 16-letni Emil Barchański wraz z grupą uczniów stołecznych szkół średnich oblali farbą i podpalili pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Kilka miesięcy później, na początku czerwca, Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. 5 czerwca 1982 roku, odnaleziono zwłoki chłopca.
Zobacz więcej na temat:  bezpieka stan wojenny Warszawa służba bezpieczeństwa SB komunizm