Polskie Radio
Section05

PRL

PREMIUM Ostatnia WSK powstała 31 października 1985. Historia legendy

Dokładnie 40 lat temu, 31 października 1985 roku, z taśm produkcyjnych w Świdniku zjechała ostatnia "wueska" - model M06 B3 „Kos”. Motocykl, którego wyprodukowano około 2 mln sztuk, był czymś więcej niż środkiem lokomocji. WSK była soczewką skupiającą kluczowe aspekty historii Polski Ludowej. To opowieść o inżynierskiej zaradności wbrew systemowi, społecznych aspiracjach i dowód na to, że prawdziwą ikonę tworzy nie techniczna doskonałość, a postrzeganie przez ludzi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA motocykl motoryzacja pieniądze

Jan Czochralski. Fan metalu, który wyprzedził swoją epokę

- To był człowiek o nieprawdopodobnej zdolności tworzenia w sferze techniki. Jego zainteresowanie najrozmaitszymi technologiami dawało efekty zupełnie niebywałe - tak o wybitnym polskim naukowcu i wynalazcy mówił w audycji Polskiego Radia publicysta i historyk techniki Stefan Bratkowski. Dziś mija 140 lat od urodzin Jana Czochralskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP II wojna światowa Jan Czochralski wynalazcy

Mija 41 lat od śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

19 października mija 41 lat od śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Kapłan był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Został porwany i bestialsko zamordowany, gdy wracał do Warszawy po mszy odprawionej w parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Oprawcy brutalnie go pobili, a ciało wrzucili do Wisły na tamie koło Włocławka.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jerzy Popiełuszko Kościół katolicki aktualności katolickie

Relacja płetwonurka z wyłowienia zwłok księdza Jerzego Popiełuszki

30 października 1984 roku w "Dzienniku Telewizyjnym" poinformowano o wyłowieniu z Wisły pod Włocławkiem ciała księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Polskie Radio dotarło do nieznanej historykom i opinii publicznej relacji płetwonurka, który brał udział w poszukiwaniach księdza Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko służba bezpieczeństwa komunizm

"Kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat Jarosław Iwaszkiewicz futuryzm poezja proza 1919 II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski historia PRL komunizm II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA KULTURA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

49 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera