Polskie Radio
Section05
PRL

Dr Krawczak: papież wyraził to, o czym myślał każdy Polak

- To zatomizowane społeczeństwo mogło się spotkać i zobaczyć, że mamy takie same przekonania i dążenia. Od 1966 roku nie było takich zgromadzeń i to się potem przerodziło w ten ogromny dziesięciomilionowy ruch nazywany Solidarnością - mówił w Dwójce w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II PRL pielgrzymka HISTORIA historia Polski Grzegorz Majchrzak

Jak zapadały wyroki na żołnierzy polskiego podziemia?

– Wykonywano średnio 50 proc. orzeczonych wyroków. Jednak część z tych, którzy przeżyli po doświadczeniu trudnych warunków więziennych, tortur i chorób, nie wytrzymywała psychicznie i popełniała samobójstwa – powiedział dr Krzysztof Madej. W audycji "Kulisy spraw" rozmowa o funkcjonowaniu wojskowych sądów komunistycznych i wyroków śmierci, które wydawały na żołnierzy polskiego podziemia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA PRL komunizm Żołnierze Wyklęci fakty opinie ciekawostki

Piotr Woyciechowski: symbolika 4 czerwca jest zawłaszczana

- Impreza, która odbywa się bez udziału NSZZ "Solidarność", kompromituje i zabiera prawomocność organizacji uroczystości, jaką organizują ECS z prezydent Gdańska i środowiskami dawnej Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej - powiedział o Święcie Wolności i Solidarności na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Woyciechowski, publicysta, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Wyszkowski Solidarność Jan Paweł II PRL komunizm wybory w Polsce Piotr Woyciechowski katolicyzm

Adam Gajkowski: nie można od tak odciąć się od tego co robiliśmy dla Polski

W latach 80. był współorganizatorem strajku w Zakładzie Remontowym Energetyki w Gdańsku oraz organizatorem tajnych struktur zakładowych zajmujących się m.in. pomocą dla rodzin osób represjonowanych czy kolportażem podziemnych pism. W 1982 roku skazany na 3 lata pozbawienia wolności stał się więźniem politycznym. Gościem audycji "Twarzą w twarz" był Adam Gajkowski. 
Zobacz więcej na temat:  PRL więźniowie polityczni emigracja Australia historia Polski poezja Polonia Henryk Jankowski strajki

Wezwanie przedsądowe. Lech Wałęsa ma przeprosić

Wzywam Lecha Wałęsę do zaprzestania publikowania nieprawdziwych informacji, iż dokonałem sfałszowania dokumentów dot. tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie "Bolek" - poinformował wiceprzewodniczący Kolegium IPN dr Sławomir Cenckiewicz. Wskazał, że Lech Wałęsa odebrał już formalnie wezwanie do zaniechania naruszania dóbr osobistych i usunięcia skutków dokonanego naruszenia.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Cenckiewicz Lech Wałęsa TW Bolek społeczeństwo PRL służba bezpieczeństwa

Bolesław Piasecki, człowiek o wielu twarzach

- Pojawiło się w ostatnich latach wiele materiałów, które uczyniły Bolesława Piaseckiego postacią jeszcze bardziej niejednoznaczną. Funkcjonują na jego temat dwie legendy, czarna – że była to postać złowroga, dywersant, niszczyciel Kościoła, i z drugiej strony legenda biała, mówiąca, że poświecił swoje dobre imię, by w czasach komunizmu ratować ludzi, wydawać literaturę chrześcijańską czy wspierać twórców – mówił prof. Antoni Dudek, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL

TYLKO U NAS Marek Lasota: Kościół w Polsce był największym zagrożeniem dla władz komunistycznych

- Pion Służby Bezpieczeństwa PRL, zajmujący się inwigilowaniem księży, był i najliczniejszym i najbardziej wyspecjalizowanym rozbudowanym pionem. Zajmował się - jak to nazywano - przeciwdziałaniu wpływom duchowieństwa na społeczeństwo - mówił Marek Lasota, autor publikacji poświęconych działaniom komunistycznego aparatu represji przeciwko Karolowi Wojtyle i Kościołowi w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Kościół katolicki bezpieka POLSKA