Polskie Radio
Section05

Platforma Obywatelska

"PO musi odpowiedzieć na pytania dotyczące założeń ideowych"

Posłowie Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak zostali wykluczeni z PO. Natomiast troje posłów Nowoczesnej zawiesza swoje członkostwo w klubie na miesiąc. Chodzi o Joannę Scheuring-Wielgus, Joannę Schmidt i Krzysztofa Mieszkowskiego. To konsekwencje odrzucenia przez Sejm w pierwszym czytaniu projektu liberalizującego ustawę aborcyjną, autorstwa komitetu "Ratujmy Kobiety". O sytuacji w partiach opozycyjnych mówili w Rozmowie PR24 Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Joanna Fabisiak (wykluczona z PO), Andrzej Kryj (PiS) i Piotr Zgorzelski (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm aborcja Polskie Stronnictwo Ludowe Prawo i Sprawiedliwość Nowoczesna

Projekt "Ratujmy Kobiety" odrzucony. "Dezintegracja opozycji"

Posłowie: Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak zostali wykluczeni z PO. Troje posłów – Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski – zawiesiło członkostwo w klubie Nowoczesnej. Powodem tych decyzji jest odrzucenie w środowym głosowaniu projektu komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który miał zliberalizować przepisy aborcyjne. O sytuacji, w jakiej znalazła się opozycja, mówił w audycji Gorący Temat Marcin Fijołek z "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowoczesna Sejm aborcja polityka

Paweł Zalewski: Polskie stanowisko w Unii jest osamotnione

W maju Komisja Europejska zadecyduje, czy zaproponować powiązanie wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. Poinformował o tym komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger. Komisja rozmawia na temat takiej możliwości. W maju ma zaproponować projekt 7-letniego budżetu Wspólnoty po 2020 roku. O solidarności europejskiej mówił w audycji 24 Pytania europoseł PO Paweł Zalewski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Paweł Zalewski budżet unijny Donald Tusk Europarlament Viktor Orban

Kulisy przetargu na Caracale. Trwa śledztwo

Modyfikacja warunków zamówienia, a także informowanie o zmianach tylko jednego oferta – to zarzuty, o których, w kontekście przetargu na śmigłowce dla polskiej armii, mówił w Kulisach Spraw Wojciech Wybranowski, dziennikarz „Do Rzeczy”. Rząd PO-PSL w 2015 roku wybrał ofertę francuskiego Airbus Helicopters, później PiS nie doszedł do porozumienia ze spółką ws. umowy offsetowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Caracale wojsko przetarg Kulisy Spraw Wojciech Wybranowski Łukasz Kurtz

„PO ma się czego obawiać w wyborach samorządowych”

- W wielu regionach czeka nas spore zaskoczenie jeśli chodzi o wybory samorządowe w 2018 roku. Wysokie poparcie dla PiS jest niepodważalne i ta tendencja może się w istotny sposób przełożyć na wynik – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Piotr Zakrzewski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Skomentował także zapowiedzi dotyczące rekonstrukcji rządu i działania opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość sondaże Ryszard Petru Nowoczesna samorząd

Wybory samorządowe. "Nowoczesna ma słabe struktury"

W najbliższy wtorek, 9 stycznia, mają się spotkać przdstawiciele władz klubów PO i Nowoczesnej. Po zmianach jakie zaszły w Nowoczesnej wraz z objęciem przez Katarzynę Lubnanuer funkcji przewodniczącej partii, zmieniło się nieco jej podejście do współpracy z PO. O tym, a także o zapowiadanej rekonstrukcji rządu, mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowoczesna Katarzyna Lubnauer Grzegorz Schetyna wybory samorządowe

Sondaż: PiS z 45 proc. poparcia deklasuje rywali

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec grudnia, to PiS zdobyłoby 45 proc. głosów – wynika z badania dla portalu DoRzeczy.pl. Na drugim miejscu znalazłaby się PO z 23 proc. natomiast trzecie w sondażu Kukiz’15 wskazało 8 proc. badanych. Wyniki komentował w audycji Gorący Temat prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sondaż sondaże Prawo i Sprawiedliwość Nowoczesna SLD Kukiz'15

Polityczne podsumowanie 2017. "Opozycja w trudnym położeniu"

Reforma sądownictwa i towarzyszące jej protesty; decyzje Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji i lipcowa wizyta w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa - to niektóre z najważniejszych wydarzeń politycznych w 2017 roku. Koniec roku przyniósł zmianę na stanowisku premiera - Beatę Szydło zastąpił Mateusz Morawiecki. Mijający rok omawiali w audycji Podsumowanie Tygodnia Karol Gac (portal Dorzeczy.pl), Mirosław Skowron (“Super Express”) i Miłosz Lodowski (portal Rebelya.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Morawiecki Beata Szydło Karol Gac