Polskie Radio
Section05

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Ekspert: możemy być dumni z reakcji na spięcie z Izraelem

- Większość izraelskiego społeczeństwa nie ma ochoty na kolejny konflikt historyczny z Polską. Doskonale zdaje sobie sprawę, że mamy do czynienia z instrumentalnym wykorzystywaniem pewnych lęków i traum z przeszłości przez polityków podczas kampanii wyborczej - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Łukasz Jasina POLSKA polityka

NASZ WYWIAD Konferencja bliskowschodnia. Ekspert PISM: nie miejmy kompleksów, gramy o dużą stawkę

- Nie chodzi o Iran, a o podzielenie odpowiedzialnością za architekturę bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. To jest stawką tej konferencji – ma ona uruchomić nowy proces - mówi portalowi PolskieRadio.pl Bartosz Wiśniewski, szef Biura Badań i Analiz w PISM. Zaznaczył, że USA wypracowują nową strategię bliskowschodnią i możemy być częścią tego procesu. Chodzi też o zasypanie pęknięcia w kwestii Bliskiego Wschodu w ramach wspólnoty transatlantyckiej. Analityk dodał, że zachwycalibyśmy się geniuszem dyplomacji innych państw, gdyby to one gościły konferencję. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Bliski Wschód Stany Zjednoczone Iran Izrael

NASZ WYWIAD Ekspert: Rosja zbroi Kaliningrad i tworzy potencjał ofensywy

- Rosja wzmacnia siły wojskowe na kierunku zachodnim, w tym w Kaliningradzie. Deklaruje, że chodzi o odstraszanie, ale widzimy, że wzmacnia potencjał ofensywny – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ekspert PISM Anna Maria Dyner. To obszar bardzo istotny strategicznie, bo daje Rosji potencjalną możliwość nie tylko ataku na Polskę czy Litwę, ale także na inne państwa basenu Morza Bałtyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko NASZ WYWIAD obwód kaliningradzki Kaliningrad

NASZ WYWIAD Sankcje na GRU. Ekspertka: służby Kremla poniosły porażkę

To znak, że państwa członkowskie w części spraw są zgodne wobec Rosji. Podobnie postrzegają zagrożenia z jej strony – powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Agnieszka Legucka (PISM i AkademiaVistula), komentując sankcje dla władz i oficerów GRU za atak chemiczny Kremla na terenie Wielkiej Brytanii. Ekspertka PISM ostrzegła przy tym, że działania hybrydowe Rosji wcale nie osłabły i udzieliła kilku porad, jak radzić sobie z rosyjską propagandą.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Rosja Unia Europejska sankcje NASZ WYWIAD

Ekspert: nie wiem, o co chodzi administracji USA ws. Syrii

- Od czasu objęcia sterów prezydentury przez Donalda Trumpa prowadzimy dyskusje, czy jest on sensownym człowiekiem, czy wręcz przeciwnie. Przy okazji sprawy Syrii możemy zobaczyć, że jednak ma on jakiś pomysł na świat, bo od początku mówił, że USA muszą pokonać Państwo Islamskie, i że kiedyś wycofają się z Syrii - mówił w Dwójce Karol Wasilewski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Rosiak USA Syria ŚWIAT Donald Trump Karol Wasilewski

Grupa Wyszehradzka - wspólny głos, który lepiej słychać w UE

- Oczywiście nie we wszystkich kwestiach się zgadzamy, ale z całą pewnością sam fakt, że możemy to sobie w tym gronie omówić i ewentualnie wypracować wspólne stanowisko jest niezwykle znaczący. Dość powiedzieć, że Zachód często z głosem Grupy Wyszehradzkiej się liczy, czasem nawet powyżej jej realnego znaczenia - mówił w Dwójce Paweł Ukielski z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Piotr Pogorzelski Paweł Ukielski ŚWIAT Czechy Słowacja Węgry

TYLKO U NAS Przyszłość polityki? "Nie myślimy o sztucznej inteligencji"

Nie ma hubu intelektualnego, który mógłby pomagać rozwijać polskie idee również za granicą, w powijakach jest prognozowanie procesów, takich jak np. znaczenie sztucznej inteligencji w przyszłej polityce zagranicznej. Zaś polscy politycy potrzebują doradców raczej do uzasadniania swoich decyzji, nie do budowania polityk. To niektóre uwagi z Forum Polityki Zagranicznej PISM. Mowa była i tym, że geopolityka bywa często przereklamowana.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS niepodległość Polityka zagraniczna Polski

TYLKO U NAS W tej sprawie polscy politycy są zgodni. Chodzi o siły USA

Na forum PISM padła ważna deklaracja -  w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich, rząd może liczyć na poparcie szerokiego spektrum sił politycznych w Polsce – stwierdził dyrektor PISM Sławomir Dębski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podczas XVI Forum Polityki Zagranicznej PISM. Przyznał, że ten konsensus wymaga dalszej pracy.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS USA wojsko NATO Sławomir Dębski Stany Zjednoczone

Rosja to nie jedyne zagrożenie. "Trzeba zmienić mentalność"

W związku z agresywnymi działaniami Rosji w ostatnich latach zmieniła się sytuacja bezpieczeństwa Polski. Jednak to nie jedyne wyzwanie – z wielu zagrożeń nie zdajemy sobie sprawy i potrzebna jest edukacja społeczeństwa oraz elit, klasy politycznej - mówi w rozmowie z portalem Polskiego Radia  dr Łukasz Jasina, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD II wojna światowa Rosja USA bezpieczeństwo Łukasz Jasina

Konflikt rosyjsko-gruziński. Rosjanie osiągnęli swoje cele?

Mija 10 lat od wybuchu kilkudniowego konfliktu zbrojnego między Rosją a Gruzją. Zdaniem Jakuba Benedyczaka jedną z przyczyn tych wydarzeń było oderwanie się Kosowa od Serbii. – Rosja nie mogła tego wybaczyć Zachodowi. To wydarzyło się w lutym, a w kwietniu na szczycie NATO przyznano, że Ukraina i Gruzja mogą wejść do Paktu Północnoatlantyckiego – przypomina.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ernest Zozuń Gruzja Rosja