Polskie Radio
Section05
Robert Kostro

Konstytucja aktem ustalenia zasad funkcjonowania państwa

W dzień rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji (3.05), Donald Tusk w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim zaznaczył, że Konstytucja 3 maja była symbolem polskiego odwiecznego marzenia o wolności i niepodległości oraz że nie pasuje ona do współczesnych czasów. Czy był to postępowy akt prawny? 
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Donald Tusk Unia Europejska historia Polski Antoni Trzmiel Janusz Odziemkowski Robert Kostro Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski. Wyboista droga do siedziby

Na terenie Cytadeli Warszawskiej trwa budowa Muzeum Historii Polski. Instytucja, choć została powołana już w 2006 roku, to dopiero niedawno, na początku lipca 2018 roku, została wbita symboliczna "pierwsza łopata" w miejscu tworzenia placówki. W audycji Szukając Dziury w Całym o drodze MHP do stałej siedziby mówił Robert Kostro, dyrektor instytucji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Historii Polski historia Polski Warszawa Robert Kostro

Budowa Muzeum Historii Polski rozpoczęta

W Warszawie oficjalnie rozpoczęto budowę Muzeum Historii Polski. Siedziba placówki powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej. W uroczystości wzięli udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz prezes zarządu firmy Budimex S.A Dariusz Blocher.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski Warszawa Jarosław Sellin Robert Kostro

1 maja w historii Polaków i Polski

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione w 1889. Miało upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 roku w Chicago podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce w roku 1890. Po II wojnie światowej organizowano pochody, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. O Świecie Pracy mówili w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz dr Wojciech Stanisławski, historyk. Z kolei o relacjach władz PRL z Kościołem opowiadał profesor historii Henryk Paczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1 maja historia Polski PRL Robert Kostro

Żołnierze Wyklęci. Na długi czas zatarto o nich pamięć

- Nie tylko o nich nie mówiono, ale stworzono taką atmosferę, że przyznanie się, że miało się w rodzinie kogoś, kto po roku 1945 walczył z komunizmem, groziło konsekwencjami, nawet uwięzieniem, a już na pewno gorszą pracą i innymi przykrościami - przypominał prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Żołnierze Wyklęci Robert Kostro historia Polski II wojna światowa komunizm Janusz Odziemkowski