Polskie Radio
Section05
Robert Kostro

Prof. Jabłoński: prezydent nieprzypadkowo odwoływał się w swym przemówieniu do Witosa

- To był wielki proces - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, odnosząc się do ciągu wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dr Adam Buława z UKSW wtórował, że wybranie 11 listopada jako daty symbolicznej było dobrym pomysłem. Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL komentował dzisiejsze przemówienie Andrzeja Dudy. - Pan prezydent często cytował Wincenta Witosa. Nie widzę w tym przypadku - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości niepodległość Andrzej Duda Robert Kostro Muzeum Historii Polski Arkadiusz Jabłoński Adam Buława Józef Piłsudski Roman Dmowski Wincenty Witos Ignacy Jan Paderewski historia Polski tożsamość bezpieczeństwo Krzysztof Grzesiowski

Robert Kostro: muzyka Chopina najlepiej wyraża polską duszę

- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor nowo otwartego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert muzeum Muzeum Historii Polski Fryderyk Chopin Krzysztof Penderecki romantyzm Warszawa cytadela warszawska Robert Kostro Karol Furtak Aldona Łaniewska-Wołłk MUZYKA

Kobosko krytykuje Muzeum Historii Polski. Sobolewski odpowiada: Trzecia Droga i pedagogika wstydu na jednym obrazku

Na warszawskiej Cytadeli uroczyście otwarto - po 17 latach od formalnego powołania, a 5 lat od rozpoczęcia budowy - Muzeum Historii Polski. - Powinno być ono miejscem dialogu - ocenił dyrektor MHP Robert Kostro. Nie wszyscy jednak wzięli sobie ten apel do serca. Michał Kobosko z Polski 2050 postanowił wykorzystać otwarcie muzeum do ataku na rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Historii Polski HISTORIA historia Polski Michał Kobosko Polska 2050 polityka Robert Kostro Prawo i Sprawiedliwość PiS opozycja kampania wyborcza Krzysztof Sobolewski

Dyrektor Muzeum Historii Polski: chcielibyśmy, aby było to miejsce dialogu

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział, że nowo otwarte muzeum powinno być miejscem dialogu, zarówno wewnątrz Polski, jak i na skalę międzynarodową. Po 17 latach od powołania gmach muzeum stanął w kompleksie Cytadeli Warszawskiej. Dyrektor podkreślił, że misją MHP jest nie tylko pielęgnowanie przeszłości, ale również przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Robert Kostro Muzeum Historii Polski Warszawa społeczeństwo

Robert Kostro: Muzeum Historii Polski zaprasza na wielkie otwarcie nowej siedziby

 - Od założenia muzeum minęło siedemnaście lat. Działaliśmy realnie, organizowaliśmy wystawy, projekty edukacyjne i naukowe. Bez stałej siedziby jest jednak dużo trudniej. Po pięciu latach od wkopania kamienia węgielnego będziemy mogli zaprosić pierwszych zwiedzających do naszego muzeum - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro Dwójka Jakub Kukla

Robert Kostro: budowa Muzeum Historii Polski jest już na ostatniej prostej

- Przestrzeń wystaw czasowych praktycznie jest już kompletna. W większości miejsc prace polegają na drobnych uzupełnieniach, poprawkach, ostatnich szlifach. Największym wyzwaniem jest to, czy te wszystkie urządzenia zadziałają. Za dwa tygodnie zaczniemy je testować, podobnie jak różne systemy bezpieczeństwa - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor powstającego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Dwójka Robert Kostro Paweł Siwek

Znamy zwycięzców plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2022

Otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich, ekspozycja "Nowy Skarbiec Koronny" oraz edukacyjna "Gra szyfrów" – to zwycięzcy plebiscytu Wydarzenia Historyczne Roku 2022! W szesnastej edycji konkursu WHR po raz kolejny przyznano Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymała publikacja "Zarzecze. Siedlisko idealne". W uroczystej gali Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, która odbyła się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich wzięli udział m.in. dr Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Zamek Królewski Jarosław Sellin Robert Kostro Instytut Pamięci Narodowej Muzeum Historii Polski

Nowoczesny język i multimedia kluczem do zainteresowania historią

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski nie ukrywa, że opowiadanie o przeszłości może być trudne. – Łatwiejsze jest opowiadanie o tej historii bliższej. Jak mówimy o XX wieku, zwłaszcza o drugiej połowie XX wieku, o opozycji, Solidarności, nawet o II wojnie światowej, to mamy świadków historii: rodziców, dziadków. Pamięć doświadczenia naszych bliskich pomaga nam się wczuć w pewne dylematy, przez co historia najnowsza jest dla nas dużo prostsza do zrozumienia – zauważa gość "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Dmitrowicz Robert Kostro Muzeum Historii Polski historia Polski

Obrazy "Łukaszowców" – polska historia na wystawie światowej w 1939 roku

"Łukaszowcy" to określenie grupy twórczej, która na zlecenie polskiego rządu w 1938 roku rozpoczęła prace nad cyklem sześciu malowideł obrazujących dzieje Polski. Wraz z czterema gobelinami przedstawiającymi życie króla Jana Sobieskiego, dzieła wystawiono w polskim pawilonie na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. O działalności "Łukaszowców" w "Klubie Trójki" mówili prof. Joanna Sosnowska, historyk sztuki z Polskiej Akademii Nauk oraz dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Robert Kostro historia Polski malarstwo

Polityka historyczna i miejsce historii w przestrzeni publicznej

Dlaczego polityka historyczna jest tak istotna dla społeczeństwa? Jak przedstawiać historię? Jakie kłopoty, i jakie perspektywy, wiążą się z otwarciem Muzeum Historii Polski? – O działalności instytucji oraz miejscu historii w przestrzeni publicznej, w audycji "Klubu Trójki", mówił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki piotr gontarczyk historia Polski Muzeum Historii Polski Robert Kostro

"Wydarzenie Historyczne Roku 2021" - znamy laureatów

 - Po raz 15. honorujemy najciekawsze projekty związane z edukacją historyczną. Zależy nam na tym, aby przypominać ważne wydarzenia z ubiegłego roku. Za nimi stoją wspaniali ludzie, kuratorzy muzeów, działacze i animatorzy kultury. Chodzi również o to, aby uczyć się od najlepszych, jak w nowoczesny sposób z wiedzą historyczną docierać do odbiorców - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, organizatora plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Kostro Enigma

Robert Kostro: losy obrazów Łukaszowców są wpisane w historię Polski

- Losy tych obrazów to kawałek trudnej historii, która wydawała się zamknięta. Nikt z nas nie przypuszczał, że znów dojdzie do wojny takiej, jaka dzieje się za naszą wschodnią granicą. Z tego punktu widzenia, polskie losy w XX wieku okazują się nam bliższe niż kilka tygodni temu - mówił na antenie Dwójki Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Paweł Siwek historia Polski Muzeum Historii Polski Robert Kostro

Wydarzenie Historyczne Roku. "Wiele projektów było dostosowanych do warunków pandemii"

- Mieliśmy znacznie więcej zgłoszeń z projektami internetowymi; takimi, które można było realizować pomimo niesprzyjających okoliczności. A druga rzecz, już niezwiązana z pandemią, jest taka, że powstało albo się zmodernizowało kilka nowych, wspaniałych instytucji. W szczególności Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski plebiscyt bitwa warszawska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Robert Kostro Polskie Wydawnictwo Muzyczne Łazienki Królewskie Dwójka KULTURA

Robert Kostro: historia jest wciąż ważna

- Media społecznościowe mają ogromny wpływ na sposób, w jaki dyskutujemy o polityce, społeczeństwie i historii. Wydawało się, że wraz z rozwojem cywilizacji tematy, które w latach 90. były mało rozgrzewające, czyli tożsamość, historia, odejdą w przeszłość. A okazują się bardziej emocjonujące i ważne właśnie dziś, w świecie zorganizowanym przez media społecznościowe - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Zobacz więcej na temat:  Robert Kostro Michał Płociński patriotyzm Dwójka

Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku". Serwis Polskiego Radia w finale

Z roku na rok mamy coraz większe zainteresowanie tym konkursem. W tym roku plebiscyt cieszył się też szczególnie dużym zainteresowaniem wśród zgłaszających - otrzymaliśmy ponad 1700 zgłoszeń - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, mówiąc o 14. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska Robert Kostro muzeum wystawa media bitwa warszawska Polskie Radio W POLSKIM RADIU