Polskie Radio
Section05

Rosja

Moskwianie oddali hołd zamordowanemu Borysowi Niemcowowi

Tysiące osób zebrało się w centrum Moskwy, aby uczcić pamięć lidera opozycji Borysa Niemcowa. Polityk został zastrzelony 27 lutego 2015 roku w centrum stolicy Rosji. „Marsz pamięci” w Moskwie ma również charakter demonstracji antyputinowskiej. O uroczystościach upamiętniających Borysa Niemcowa mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Borys Niemcow Moskwa protest Władimir Putin Maciej Jastrzębski

Afera Russiagate. Media piszą o byłym prezydencie Polski

Nazwisko Aleksandra Kwaśniewskiego pojawiło się w Stanach Zjednoczonych w kontekście tak zwanego rosyjskiego śledztwa. Amerykańskie media donoszą, że były prezydent Polski mógł być wynagradzany z pieniędzy transferowanych przez byłego szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa, Paula Manaforta, który wcześniej pracował dla promoskiewskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Aleksander Kwaśniewski stanowczo to dementuje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Aleksander Kwaśniewski

Syria: ponad 500 cywilnych ofiar nalotów na miasto Ghuta

W prowadzonych od tygodniaw Syrii nalotach na znajdującą się w rękach dżihadystycznych ugrupowaniach wschodnią Ghutę zginęło ponad 500 osób. Wśród 510 ofiar śmiertelnych znalazło się 127 dzieci - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tylko w sobotę w wyniku ciężkich bombardowań dzielnic mieszkaniowych zginęło 32 cywilów, w tym ośmioro dzieci. rannych jest co najmniej dwa tysiące osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Syria Rada Bezpieczeństwa ONZ

Cyberbezpieczeństwo: czy w internecie trwa zimna wojna?

Wielka ława przysięgłych w USA postawiła w stan oskarżenia 13 Rosjan oraz 3 rosyjskie podmioty ws. ingerencji w wybory prezydenckie w 2016 roku. W ostatnich dniach koordynator amerykańskich służb wywiadowczych Dan Coats oświadczył także, że Rosja kontynuuje w cyberprzestrzeni ataki na Stany Zjednoczone. Czy zimna wojna trwa na nowo, ale w cyberprzestrzeni? Na to pytanie odpowiadali w audycji 24 Poziom Grzegorz Małecki z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego i Andrzej Kozłowski z serwisu Cyberdefence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA cyberbezpieczeństwo bezpieczeństwo w sieci zimna wojna wybory prezydenckie w USA Grzegorz Małecki Andrzej Kozłowski media społecznościowe

Jak odpowiadać na antypolskie kampanie. Debata PR24

- To więcej niż wojna informacyjna. To zmasowany atak na strategiczną pozycję, którą zaczęliśmy zdobywać – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 w kontekście sporu Polska-Izrael dyplomata, były ambasador dr Ryszard Żółtaniecki. O tym, w jaki sposób nasz kraj może odpowiadać na antypolskie kampanie, a także reagować na aktualny kryzys w relacjach izraelsko - polskich broniąc zarazem prawdy historycznej, rozmawiali także amerykanista Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) i ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN Świadkowie Holokaustu polityka historyczna USA wojna hybrydowa Jarosław Guzy II wojna światowa Ryszard Żółtaniecki Artur Wróblewski

Ekspert: akcja "I will go to jail" zaplanowana wcześniej

Film Ruderman Foundation to zaplanowane działanie, na którym skorzystać może rosyjska propaganda - uważa Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. - Wszystkie negatywne wątki na temat Polski są podchwytywane przez rosyjskie ośrodki i dystrybuowane dalej; ten przekaz wpisuje się w cały zespół, a jego efektem jest dezawuowanie Polski - mówił ekspert. Jednak, jak zaznaczył, dokładne określenie kto stoi za wywołującym kontrowersje filmem "I will go to jail" jest w tym momencie trudne.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael USA TYLKO U NAS

Wojna informacyjna od kuchni

W tle skandalu wywołanego publikacją filmu "I will go to jail", która została określona przez badaczy internetu jako zorganizowana akcja prowokacyjna, w amerykańskiej prasie pojawiły się kolejne doniesienia odsłaniające kulisy dezinformacyjnej działalności rosyjskich trolli. Większość z nich to byli pracownicy Internet Research Agency - firmy założonej i finansowanej przez Jewgienija Prigożyna, zwanego "kucharzem Putina".
Zobacz więcej na temat:  ANALIZA dezinformacja ŚWIAT fake news

Kontrowersje wokół spotu Fundacji Rudermanów

Przebywający w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz ocenił, że nagranie amerykańskiej Fundacji Rudermanów, to "niedobre działania, bo nie sprzyjają znalezieniu porozumienia i pokazują jakie emocje budzi ta kwestia". Dodał, że do kampanii fundacji nie przywiązywałby większej wagi. O filmie amerykańskiej fundacji i relacjach polsko-izraelskich mówili w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego, dr Krzysztof Kawęcki z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie i dr Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael USA Holokaust

"Najemnicy Rosji w konflikcie w Syrii to żadna nowość"

Rosyjskie MSZ przyznało, że w trakcie starć w Syrii ucierpiały dziesiątki obywateli Rosji. Był to pierwszy komunikat, w którym Moskwa oficjalnie potwierdziła doniesienia mediów o zabitych i rannych najemnikach - obywatelach Federacji Rosyjskiej. - Użycie najemników to nie nowość w wojnie syryjskiej - komentował w radiowej Jedynce Andrzej Talaga.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Unia Europejska Francja Syria Wojna w Syrii Magdalena Skajewska ŚWIAT