Polskie Radio
Section05

Rosja

Stany Zjednoczone. 13 Rosjan oskarżonych o ingerencję w amerykańskie wybory

Wielka ława przysięgłych, instytucja władzy sądowniczej w USA, postawiła w stan oskarżenia 13 Rosjan oraz trzy rosyjskie podmioty w związku z ingerencją w wybory prezydenckie w 2016 roku. Oskarżenia dotyczą między innymi „spisku mającego na celu oszukanie USA” i oszustw bankowych. Sprawę skomentował w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Hillary Clinton wybory prezydenckie w USA FBI

„Polska zajmuje istotną pozycję dla polityki zagranicznej Litwy”

Litwa podobnie jak Polska obchodzi w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości. 16 lutego odbyły się główne uroczystości. W marcu, kraj ten będzie świętował 28-rocznicę przywrócenia Państwa Litewskiego. Jaką rolę Litwa odgrywa we współczesnej Europie i jak wyglądają jej stosunki z Polską i innymi sąsiadami opowiadała w audycji "7 Dni Wschód" Kinga Raś z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Litwa Andrzej Duda Dalia Grybauskaite Polityka zagraniczna Polski Piotr Pogorzelski

„Premier Morawiecki skorzystał w Monachium z wolności słowa”

Premier Mateusz Morawiecki opowiedział się za wzmocnieniem współpracy europejskiej w dziedzinie obronności. Szef polskiego rządu wygłosił przemówienie podczas międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Do słów prezesa Rady Ministrów odniósł się w audycji „Północ-Południe” prof. Maciej Drzonek, politolog z Instytutu Politologii i Europeistyki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Niemcy Monachium Europa Unia Europejska NATO

Antoni Macierewicz: kłamali, kłamią i będą kłamali

- Kłamali, kłamią i będą kłamali - w ten sposób Antoni Macierewicz, przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem, były szef MON, w audycji W Gruncie Rzeczy skomentował materiał „Gazety Wyborczej”, dotyczący rzekomych ustaleń biegłych ws. przebiegu katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej NATO USA POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk

Co dalej z Nord Stream 2? Kość niezgody między Polską a Niemcami

- Jest w ogóle takie przekonanie, że przecież nigdy nie było problemów z rosyjskimi dostawami gazu, nawet w okresie zimnej wojny trwały regularnie, więc Rosja pod tym względem, mimo wszystkich kłopotów, głównie z Ukrainą, jest partnerem wiarygodnym - mówił na antenie radiowej Trójki Piotr Jeroszczyk
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Jędroszczyk Agata Kasprolewicz Mateusz Morawiecki Angela Merkel Nord Stream 2 Niemcy