Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Szantaż Rosjan w obwodzie ługańskim. Urzędnicy nie dostaną pensji jeżeli nie przyjmą rosyjskiego paszportu

W środowym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie wynajdują coraz bardziej wyrafinowane sposoby, by zmuszać ludność na okupowanych terytoriach do przyjmowania rosyjskiego obywatelstwa. W Stanicy Ługańskiej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy pracownicy instytucji publicznych od czerwca nie dostaną wynagrodzenia, jeżeli nie przyjmą rosyjskiego paszportu. 
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie pieniądze Rosja Europa

ISW: Putin bagatelizował atak dronów na Moskwę, by ukryć skromne możliwości odwetu

Umniejszanie przez Putina znaczenia ataku dronów na Moskwę miało na celu ukrycie ograniczonych możliwości odwetu - wynika z raportu amerykańskiego Ośrodka Studiów nad Wojną (ISW). Jak oceniają eksperci, Rosjanie próbują też ukryć straty swoich sił na froncie przez zawyżanie rzekomych strat sprzętowych po stronie ukraińskiej do "absurdalnego" poziomu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Europa Wschodnia Moskwa Władimir Putin

Białoruski reżim współodpowiedzialny za zbrodnie wobec dzieci. Łatuszka: dowody są w ukraińskiej prokuraturze

Były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka, obecnie jeden z liderów białoruskiej opozycji demokratycznej Paweł Łatuszka powiedział, że reżim w Mińsku "zaangażowany jest w nielegalny wywóz i reedukację co najmniej 2150 ukraińskich dzieci". - Dowody na zbrodnie wojenne popełnione wobec dzieci przekazaliśmy Prokuraturze Generalnej Ukrainy - poinformował.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 Europa Białoruś Rosja Ukraina dziecko serwis wschodni Paweł Łatuszka

Dziś w Oslo spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Wśród tematów lipcowy szczyt w Wilnie

Wojna na Ukrainie, a także członkostwo Szwecji w NATO mają być głównymi tematami rozpoczynającego się dzisiaj w Norwegii spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. To spotkanie nieformalne, a zatem nie zostaną na nim podjęte decyzje. Polskę będzie reprezentował szef dyplomacji Zbigniew Rau, który wczoraj wieczorem przyleciał do Norwegii.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Zbigniew Rau Oslo Norwegia NATO Wilno Litwa Szwecja

NATO wyśle 700 żołnierzy do Kosowa. Stoltenberg: postawiliśmy w stan gotowości dodatkowy batalion

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział w Oslo, że "NATO wyśle 700 dodatkowych żołnierzy do Kosowa". Decyzja jest rezultatem poniedziałkowych starć między siłami pokojowymi Sojuszu a serbskimi demonstrantami. W zamieszkach w północnym Kosowie rannych zostało ponad 50 Serbów i 30 żołnierzy NATO.
Zobacz więcej na temat:  Kosowo Serbia NATO żołnierze konflikty międzynarodowe Bałkany bezpieczeństwo zamieszki Europa Jens Stoltenberg

"Rosja wykorzystuje zaporoską elektrownię jako broń". Ambasador Szczerski apeluje do Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu przekazanym Radzie Bezpieczeństwa ONZ oznajmił, że "Rosja de facto wykorzystuje Zaporoską Elektrownię Jądrową jako broń i zagraża tym samym nie tylko Ukrainie i jej sąsiadom, ale też całemu światu".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa elektrownia atomowa energia atomowa zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie serwis wschodni Zaporoska Elektrownia Atomowa wojna 2023