Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Szef dyplomacji UE: Ukraina będzie najważniejszym tematem

Kryzysy żywnościowe i energetyczne boleśnie uderzyły w gospodarki wielu krajów, ale świat musi wiedzieć, co dokładnie je spowodowało i mieć pewność, że Putin nie wygra wojny z Ukrainą - powiedział w Nowym Jorku szef dyplomacji UE Josep Borrell w wideo, zamieszczonym na unijnym portalu multimedialnym.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Nowy Jork Ukraina wojna na Ukrainie Unia Europejska dyplomacja

Szef MSZ w Nowym Jorku. Zbigniew Rau spotka się m.in. z Antonym Blinkenem. "Jest o czym rozmawiać"

Od spotkania z ministrami spraw zagranicznych Armenii i Autonomii Palestyńskiej, a także szefami dyplomacji państw Unii Europejskiej minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Nowym Jorku. Szef polskiej dyplomacji weźmie udział w spotkaniach wysokiego szczebla w ramach 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Marek Wałkuski Nowy Jork Zbigniew Rau MSZ ONZ USA Ameryka

PR24 Wspomnienie Márii Wittner, bohaterki powstania 1956 roku

- Mária Wittner była postacią niezłomną, która nigdy nie straciła wiary. Moja generacja miała to szczęście, że była bardzo aktywną osobą. Bardzo otwarcie rozmawiała o wartościach i swoich przeżyciach - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Orsolya Zsuzsanna Kovács, węgierska ambasador w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Europa Węgry powstanie węgierskie Polskie Radio 24

Prezydent Duda: niepodległość krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest cierniem w oku rosyjskich imperialistów

Na czarnogórskim portalu Crnogorski portal ukazał się artykuł prezydenta Andrzeja Dudy, przypominający o rosyjskiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. Prezydent podkreślił, że niepodległość krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej "zawsze była cierniem w oku rosyjskich imperialistów". Tekst został przedrukowany w szeregu zagranicznych pism. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Czarnogóra prezydent Andrzej Duda Rosja ZSRR II wojna światowa

Niemiecki historyk: Polska ma prawo domagać się reparacji, w 1990 r. celowo nie poruszaliśmy tego tematu

Niemiecki historyk Felix Achkermann w wywiadzie udzielonym gazecie "Maerkische Oderzeitung" stwierdził, że Polska ma prawo domagać się reparacji wojennych. Wskazał też, dlaczego po II wojnie światowej sprawa nie została rozstrzygnięta. - Niemcy celowo nie dopuściły do konferencji pokojowej po II wojnie światowej, zaś podczas negocjacji "dwa plus cztery" w 1990 r. świadomie nie poruszono kwestii reparacji - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa II wojna światowa reparacje wojenne okupacja niemiecka

SONDAŻ Kryzys energetyczny w Europie. Większość Belgów obawia się, że nie starczy im na rachunki

Dwie trzecie mieszkańców Belgii boi się, że nie będzie w stanie zapłacić wysokich rachunków za gaz i prąd. Tyle samo jest przeciwnych zamykaniu reaktorów jądrowych w 2035 r. - zwraca uwagę brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Tak wynika z sondaży opublikowanych w belgijskich mediach.
Zobacz więcej na temat:  Europa Belgia Bruksela energia Beata Płomecka energia atomowa

"Ucieczka albo niewola". Prezydent Zełenski do okupantów i kolaborantów na wyzwolonych terenach

- Okupanci ewidentnie panikują - mówił o zachowaniu Rosjan po wyzwoleniu obwodu charkowskiego prezydent Wołodymyr Zełenski. - Uprzedzaliśmy ich, że mają tylko dwa warianty: ucieczka albo niewola. Kolaboranci mają podobny wybór - albo spróbują uciec (…), albo będą osądzeni zgodnie z ukraińskim prawem - podkreślił przywódca Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski

"To moment w historii, w którym mamy zbieżne interesy". Dr Krzysztof Winkler o relacjach polsko-brytyjskich

 - Budowanie ścisłych związków na linii Londyn-Warszawa ma przynieść to, że Wielka Brytania będzie miała sojusznika w Europie Środkowej, która po wybuchu wojny na Ukrainie stała się bardzo ważna. Bez Polski, która znajduje się w bezpośrednim zapleczu konfliktu, system pomocy dla Ukrainy mógłby się rozsypać. Utrzymywanie dobrych relacji z Polską jest dla Brytyjczyków konieczne, jeśli chcą kontynuować twardą politykę wobec Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, politolog i znawca spraw brytyjskich z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Elżbieta II Polskie Radio 24 Europa Królowa Elżbieta II

Nadzwyczajne uprawnienia KE w czasie kryzysu? Priorytetem mają być unijne zamówienia

Komisja Europejska chce nadzwyczajnych uprawnień dla siebie w czasie kryzysu, by zapewnić sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku. Priorytetem mają być unijne zamówienia. Takie są założenia przepisów opublikowanych dziś w Brukseli, na które muszą się jeszcze zgodzić kraje członkowskie i Parlament Europejski.
Zobacz więcej na temat:  Europa Komisja Europejska Unia Europejska Beata Płomecka GOSPODARKA

Pogrzeb Elżbiety II. Brytyjczycy pożegnali królową [ZAPIS RELACJI]

W kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbyło się nabożeństwo pogrzebowe. - Głęboka wiara chrześcijańska królowej Elżbiety II owocowała wytrwałą służbą narodowi i Wspólnocie Narodów, ale także troską o sąsiadów, tu w Windsorze - powiedział dziekan kaplicy św. Jerzego David Connor. Następnie trumnę z ciałem monarchini złożono w krypcie królewskiej. Tak relacjonowaliśmy ten ważny dzień.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wielka Brytania Elżbieta II pogrzeb śmierć Londyn

Prezydent Duda dla amerykańskiego "Newsweeka": znamy Rosję i rozumiemy jej motywacje lepiej niż Zachód

"Imperialna Rosja znów dąży do ekspansji. Chce tego samego, co w 1939 i 1940 roku, kiedy działała w sojuszu z hitlerowskimi Niemcami" - napisał prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym na portalu amerykańskiego tygodnika "Newsweek". Tekst został przedrukowany w szeregu zagranicznych pism. 
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda USA Ameryka Rosja ZSRR II wojna światowa

Blokada środków unijnych dla Węgier? Dr Machalica: rekomendacja KE jest ostrzeżeniem

- Wątpię, żeby w sytuacji wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego KE rzeczywiście chciała wdrożyć uruchomienie mechanizmu warunkowości wobec Węgier. Raczej wysoko licytuje, ale szuka partnera po drugiej stronie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica. Gościem "Debaty dnia" był również Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Komisja Europejska Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie Europa