Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

"Trudno sobie wyobrazić taki scenariusz". Duński europoseł porównał skandal korupcyjny w PE do komiksu

Kolejna głos ws. afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Europoseł Niels Fuglsang, który zasiada w tej samej komisji parlamentarnej co zamieszana w skandal korupcyjny "Katargate" eurodeputowana Eva Kaili, porównał tę aferę do belgijskiego komiksu o Tintinie i wezwał do głębokiej zmiany "kultury" instytucji europejskich w kwestii lobbingu i korupcji.
Zobacz więcej na temat:  korupcja Unia Europejska Parlament Europejski Katar pieniądze komiks Europa

Zełenski rozmawiał z Bidenem o swoim planie pokojowym? Cichocki: zdziwiłbym się, gdyby tak nie było

- Nie jest tajemnicą, że prezydent Zełenski od połowy listopada formułuje swój pogląd na zawarcie pokoju i zdziwiłbym się, gdyby te tematy nie były poruszane w Waszyngtonie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie dyplomacja Wołodymyr Zełenski bezpieczeństwo Bartosz Cichocki Krzysztof Świątek Europa

Rośnie napięcie na Bałkanach. Kolejne barykady stanęły na drogach północy Kosowa

Postawione na drogach ciężarówki zablokowały drogi łączące serbską Północną Mitrowicę z południową częścią miasta, zdominowaną przez albańską większość Kosowa - poinformowała telewizja N1. Tym samym Serbowie zamieszkujący Kosowo wznieśli barykady w ostatniej z czterech zamieszkiwanych głównie przez ludność serbską gmin na północy.
Zobacz więcej na temat:  Bałkany Europa Serbia Kosowo

Polska pomoc na Bliskim Wschodzie. Caritas Polska wspólnie z MSZ realizuje projekty warte 4 mln złotych

Doposażenie ośrodków dla osób z niepełnosprawnością i pomoc socjalna to najważniejsze działania zrealizowane w 2022 r. przez Caritas Polska na Bliskim Wschodzie w ramach programu Polska Pomoc. Łączna wartość wszystkich projektów wyniosła ponad 4 mln zł – poinformowało biuro prasowe Caritasu.
Zobacz więcej na temat:  żywność pomoc społeczeństwo Izrael Palestyna Caritas Caritas Polska Ministerstwo Spraw Zagranicznych

W okupowanej Makiejewce zabito 8-osobową rodzinę. "Strzelano w głowę z bliskiej odległości"

We wtorek portal Ukrainska Prawda podał, że "w położonej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i okupowanej przez wojska rosyjskie Makiejewce zastrzelono 8-osobową rodzinę, w tym czworo dzieci". - Władze okupacyjne twierdzą, że zabójcy to pospolici przestępcy i zostali już schwytani. Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola, uważa jednak, że za zbrodnię odpowiadają członkowie Grupy Wagnera - wskazano. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022

Rosja grozi Ukrainie użyciem... armii. "Kreml balansuje na granicy szaleństwa i śmieszności"

Rosyjscy komentatorzy niezależni twierdzą, że publiczne wypowiedzi Władimira Putina, Siergieja Ławrowa, Dmitrija Miedwiediewa i innych przedstawicieli moskiewskiego reżimu wskazują na to, że nie mają oni wiedzy na temat sytuacji na świecie. "Kremlowski reżim balansuje na granicy szaleństwa i śmieszności" - oceniają.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni zbrodnie wojenne

Czarnecki o korupcji w instytucjach UE: to już nie tylko kwestia europarlamentu

- Poważne prestiżowe pismo "Politico" podało nazwisko komisarza UE, który wraz z panią Evą Kaili odwiedzał jeden z krajów arabskich - nie był to Katar - a który jest w kręgu podejrzanych - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł z ramienia PiS, komentując aferę korupcyjną w Parlamencie Europejskim. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Ukraina Unia Europejska Ryszard Czarnecki Dorota Kania